«Չարիքը հանձնելու է Սյունիքը՝ որպես միջանցք, ասեմ ավելին՝ սեղանին են Վերին Ոսկեպարը, Ազատամուտ-Այգեհովիտը, Տիգրանաշենը, Սևանի ավազանի արևելյան հատվածը»․ Բագրատ Սրբազան
05/09/2025 19:26
Սրբազան Պայքարի առաջնորդ, Հայրենիքի կալանավոր Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի նամակը ԱԱԾ շենքում գտնվող «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից․
«In God We Trust… in process»
Սա ամերիկյան դոլարի, այսինքն, փողի վրա արձանագրված նշանաբանն է՝ նշանավոր «ոսկե հորթի» պաշտամունքի նորաձև և նորակերպ արտահայտությունը։
Այսօր այս արտահայտությունը՝ ամերիկյան «մեսիանիզմի» և «ոսկե հորթի» գաղափարի պաշտամունքը, դուրս է եկել դոլարի վրայից և շոշափելի կերպով մտել մեր կյանք։
Ես դեռևս հունիս 16-ին նշել էի այն հաջորդական քայլերը, որով պայմանավորվելու են հետագա զարգացումները՝
ա) Թուրքիայում հանդիպում և ապա
բ) Հանդիպում, ստորագրություն կամ Աբու-Դաբիում, կամ Վաշինգտոնում։ Վերջին հարցով  «սխալվել» էի, որովհետև կամ-կամ-ի փոխարեն եղավ և՛, և՛։ Այս մասին ասել եմ որոշ շրջանակում՝ նույնիսկ նշելով ժամանակահատվածը՝ հուլիսի վերջ, օգոստոսի սկիզբ, երբ արձակուրդային շրջան է, և ներքաղաքական լայն զարգացումներ դժվար տեղի ունենան։
Սա ոչ թե կանխագուշակում էր, այլ ուղղակի ներքին փոխանցված տեղեկություն։ Անշուշտ, թերահավատորեն վերաբերվեցին՝ համարելով, որ նման բան անհնար է։ Ճի՛շտ է՝ հիմա էլ ինքնաժխտմամբ ասվում է՝ չի ստորագրվել, այլ նախաստորագրվել է ։
Հիմա էլ հստակ ու վստահ ասում եմ՝ հարցը ո՛չ խոչընդոտ կամ անխոչընդոտ ճանապարհ կամ միջանցքն է և ոչ էլ նման այլ կարգավորումներ։ Միջանցք կոչվածը Սյունիքն է՝ իր ամբողջությամբ։
Չարիքը հանձնելու է Սյունիքը որպես միջանցք՝ բոլոր գեղեցիկ փաթեթավորումներով։
Այո՛, մի մոռացեք. «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ»։ Օգոստոսի 8-ի նախաստորագրումից հետո չարիքը հայտարարեց. «Սյունիքը եղել է հայկական և մնալու է հայկական»։
Ինչ-որ դառն հիշողություն չի՞ արթնացնում…
Ասեմ ավելին՝ սեղանին է Վերին Ոսկեպարի ամբողջ հատվածը, Ազատամուտ-Այգեհովիտ հայկական շրջակայքը, Տիգրանաշենն էլ՝ որպես հավելում, Սևանի ավազանի արևելյան հատվածը՝ ջուր օգտագործման համատեղ իրավունքով։
Խաղաղությո՛ւն է։
Մնացած զարգացումներին կանդրադառնամ ավելի ուշ։
Աստծո խոսքին ունկնդիր.
«…նրանց գործերն անօրենության գործեր են, նրանց ձեռքերի մեջ անիրավության գործեր կան։ Նրանց ոտքերը դեպի չարն են ընթանում, շտապում են անմեղ արյուն թափել, նրանց խորհուրդներն անզգամների խորհուրդներ են, նրանց ճանապարհներին կործանում է և թշվառություն։ Նրանք չճանաչեցին խաղաղության ճանապարհը, ու նրանց ուղիներում արդարություն չկա, որովհետև նրանց շավիղները, որոնցով ընթանում են, խոտորված են, և նրանք խաղաղությունը չեն ճանաչում» (Ես. 59։ 6-8)։
Անձնապես ուրախ եմ, որ այս անպատվության գերադրական օրերին գտնվում եմ կալանավայրում սահմանափակված, սակայն ցավում եմ Հայրենիքիս և պետությանս համար, որ այս պահին չեմ կարող որևէ կերպ օգտակար լինել։ Այսուհանդերձ հավատում եմ, որ «չես կոչվելու Լքյալ, ոչ էլ քո երկիրն է կոչվելու Ավերակ։ Քեզ պիտի կոչեն Իմ Կամքը, իսկ քո երկիրը՝ Շեն բնակություն» (Ես. 62։ 4-6)։
Եվ Հաղթանակն այլընտրանք չունի։

«Зло сдаст Сюник в качестве коридора: более того, на столе — Верхний Воскепар, Азатамут-Айгеховит, Тигранашен и восточное побережье Севана» — архиепископ Баграт
05/09/2025 19:00
Письмо узника Отечества, лидера Священной борьбы, архиепископа Баграта Галстяна из УИУ «Ереван-Кентрон», расположенного в здании СНБ Республики Армения:
«In God We Trust… in process»
Эта фраза — девиз, выбитый на американском долларе — современное и стилизованное выражение идола «золотого тельца».
Сегодня этот девиз — символ американского мессианства и поклонения деньгам — вышел за рамки самой валюты и стал ощутимой частью нашей повседневной жизни.
Ещё 16 июня я обозначил последовательность шагов, по которым будут развиваться дальнейшие события:
а) Встреча в Турции, затем
б) Подписание — либо в Абу-Даби, либо в Вашингтоне.
В последнем пункте я «ошибся»: вместо одного из двух — случилось и то, и другое. Об этом я говорил в узком кругу, указывая даже предполагаемый период — конец июля – начало августа — время отпусков, когда маловероятны серьёзные внутриполитические процессы.
Это не было предсказанием — это была информация, переданная изнутри. Конечно, к этому отнеслись скептически, сочтя невозможным. Сейчас же, самооправдываясь, говорят: «Не подписано, а лишь парафировано».
Сегодня я с полной уверенностью и ясностью заявляю: речь идёт не о «коридоре» с препятствиями или без, не о каких-либо технических соглашениях.
Так называемый коридор — это весь Сюник.
Зло намерено сдать Сюник — целиком — в качестве коридора, как бы красиво это ни было «упаковано».
И да, не забывайте: «Арцах — это Армения. И точка». А после парафирования 8 августа это же зло заявило: «Сюник был армянским и останется армянским».
Не пробуждает ли это горькие воспоминания?
Скажу больше: на столе — весь район Верхнего Воскепара, армянские территории вокруг Азатамута и Айгеховита, Тигранашен — как дополнение, а также восточное побережье озера Севан — с совместным правом на использование водных ресурсов.
Это и называется «мир».
О последующих событиях выскажусь позже.
Прислушайтесь к слову Божьему:
«Дела их — дела беззакония, и ноги их бегут ко злу. Они спешат на пролитие невинной крови. И помышления их — помышления глупых. Разрушение и бедствие на путях их, и пути мира они не познали, и нет суда на путях их. Ибо стези их извращенны, чрез которые проходят и не знают мира» (Исайя 59:6–8)
Лично я рад, что в эти дни бесчестия нахожусь в изоляции, в заключении. Но скорблю за своё Отечество и государство, так как не могу ничем помочь в этот критический момент.
Тем не менее, верю:
«Не будут уже называть тебя «оставленным», и землю твою не будут более называть «пустынею», но будут называть тебя: «Мое благоволение к нему», а землю твою — «замужнею», ибо Господь благоволит к тебе, и земля твоя сочетается» (Исайя 62:4–6)
Ибо Победа не имеет альтернативы.
Узник Отечества