Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Քրիստոնեական Եկեղեցիների և միջեկեղեցական կառույցների ներկայացուցիչներին
Սեպտեմբերի 4-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց սեպտեմբերի 4-7-ը Մայր Աթոռում անցկացվող «Ապրելով Հավատամքն այսօր. Նիկիայի առաջին տիեզերաժողովի 1700-ամյակի հիշատակում» խորագրով միջեկեղեցական համաժողովին մասնակցող Քրիստոնեական Եկեղեցիների և միջեկեղեցական կառույցների ներկայացուցիչներին։
Իր խոսքում Նորին Սրբությունը կարևորեց միջեկեղեցական այս հավաքի անցկացումը, ինչը հնարավորություն է ընձեռում քննարկելու Եկեղեցիների առջև ծառացած մարտահրավերները, սերտացնելու միմյանց միջև փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում, ինչպես նաև քայլեր ձեռնարկելու եղբայրության ոգու ամրապնդման ուղղությամբ։
Հայոց Հովվապետը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ Հայոց Եկեղեցու և Քույր Եկեղեցիների, հարանվանությունների ու միջեկեղեցական տարբեր կառույցների միջև առկա են ջերմ փոխհարաբերություններ։
Հանդիպմանը Վեհափառ Հայրապետն իր երախտագիտությունը փոխանցեց նաև Եկեղեցիների պետերին ու հոգևոր առաջնորդներին դժվարին ժամանակներում Հայաստանին և հայ ժողովրդին ցուցաբերած աջակցության ու զորակցության համար։
Զրույցի ընթացքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը պատասխանեց նաև միջեկեղեցական հարաբերություններին առնչվող ներկաների հարցերին։

Католикос Всех Армян принял представителей христианских церквей и межцерковных структур
4 сентября в Первопрестольном Святом Эчмиадзине Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, принял представителей христианских церквей и межцерковных структур, участвующих в межцерковной конференции под названием «Живя верой сегодня: к 1700-летию Никейского Вселенского Собора», проходящей 4–7 сентября в Эчмиадзине.
В своём обращении Его Святейшество отметил важность проведения подобной межцерковной конференции, которая предоставляет возможность обсудить стоящие перед Церквями вызовы, укрепить сотрудничество в различных сферах, а также предпринять шаги для углубления духа братства.
Католикос выразил удовлетворение тем, что между Армянской Апостольской Церковью, Церквями-сестрами, конфессиями и различными межцерковными структурами сохраняются тёплые и конструктивные отношения.
В ходе встречи Верховный Патриарх выразил признательность предстоятелям и духовным лидерам Церквей за поддержку и солидарность, оказанную Армении и армянскому народу в трудные времена.
Во время беседы Католикос Всех Армян также ответил на вопросы участников, касающиеся межцерковных отношений.