Զինվորականների ձախողման պատճառները. կկայանա «Զինվորական ոչ կոմպետենտության հոգեբանության մասին» Նորման Դիկսոնի գրքի շնորհանդեսը
Բրիտանացի ռազմական հոգեբան Նորման Դիկսոնի՝ Զինվորական անձեռնհասության (ոչ կոմպետենտության) հոգեբանության մասին գիրքը տալիս է հարցի պատասխանը, թե ինչու են հրամանատարները, գեներալները հաճախ գործում ողբերգական սխալներ։ Գիրքն առավելապես ռազմավարական օղակում գործող հրամանատարների հոգեբանական առանձահատկությունների մասին է։
Գեներալները, որոնց պատրաստության համար ծախսվել են ֆինանսական հսկայական միջոցներ, ում վստահել է պետությունը, որոնք կատարում են քաղաքական իշխանության հրամանները, հանկարծ ձախողում են և այդ ձախողումը չի պայմանավորվում ոչ խիզախության, ոչ գիտելիքների բացակայությամբ, այլ պարզվում է՝ պայմանավորվում է զինվորականների հոգեբանական առանձնահատկություններով։ Նորման Դիկսոնը գրքում պատմական իրադարձությունների, պատերազմների կառավարման օրինակների ներկայացմամբ բացահայտում է զինվորականների հոգեբանական առանձնահատկությունները։
Պահեստազորի գնդապետ, Պաշտպանական հետազոտությունների անկախ կենտրոնի ղեկավար, ՌԴ-ում ՀՀ ռազմական կցորդ (2009-2014), Վրաստանում ՀՀ ռազմական կցորդ (2018-2019), ՄԱԿ-ում ՀՀ առաքելության զինվորական խորհրդատու (2019-2020) Տիգրան Հովհաննիսյանը Նորման Դիկսոնի գիրքն անգլերենից թարգմանել է ռուսերեն, ասում է՝ երբեք չէինք կարողանա այս գիրքը հրատարակել, եթե չլիներ իմ ռուս գործընկեր, Ռազմավարությունների և տեխնոլոգիաների վերլուծության կենտրոնի տնօրեն Ռուսլան Պուխովի կանխապատվերը։ Գրքի շնորհանդեսը տեղի կունենա սեպտեմբերի 12-ին։
Մենք չենք կարող համեմատվել բրիտանացիների հետ. մարտավարական, նույնիսկ ռազմավարական մակարդակներում բրիտանացիների գործած սխալները ճակատագրական նշանակություն չեն կարող ունենալ, որովհետև իրենց հետախուզական, դիվանագիտական, քաղաքական համակարգի ճկունութությունն ու բազմադարյա փորձ կուտակելու հնարավորությունը տալիս է ելքերի ընտրանի. այսինքն՝ կարող են պարտվել, նորից պարտվել, բայց վերջում մեկ է հաղթում են։ Բրիտանացիների հետ համեմատվել չենք կարող, բայց հատկապես՝ սեփական սխալներից դասեր քաղելու առումով կարող ենք օրինակ վերցնել, Նորման Դիկսոնի գիրքն այդ ճանապարհին օգտակար գործիք է, - «Օբյեկտիվ» հաղորդմանն ասել է Տիգրան Հովհաննիսյանը։

Почему командиры и генералы так часто допускают трагические ошибки: состоится презентация книги Нормана Диксона «О психологии военной некомпетентности»
05/09/2025 14:37
Британский военный психолог Норман Диксон в своей книге «О психологии военной некомпетентности» отвечает на вопрос, почему командиры и генералы так часто допускают трагические ошибки. Эта книга посвящена прежде всего психологическим особенностям военачальников, принимающих стратегические решения.
— Генералы, на подготовку которых затрачены огромные ресурсы, которым государство делегировало ответственность и которые исполняют приказы политической власти, вдруг терпят провалы. И эти неудачи связаны вовсе не с отсутствием храбрости или знаний, а, как выясняется, с психологическими особенностями самих военных, — отмечает автор.
По словам Нормана Диксона, анализ исторических событий и примеров управления войнами наглядно раскрывает специфику психологии военных.
— Книга Диксона переведена с английского на русский, — рассказывает полковник запаса, руководитель Независимого центра оборонных исследований, военный атташе Армении в России (2009–2014), в Грузии (2018–2019) и военный советник армянской миссии при ООН (2019–2020) Тигран Ованнисян, — поскольку только предзаказ моего российского коллеги, директора Центра анализа стратегий и технологий Руслана Пухова позволил окупить ее издание. Презентация книги состоится 12 сентября.
— Мы не можем сравнивать себя с британцами. Их ошибки —на тактическом или даже стратегическом уровнях — не оказывают фатального влияния, поскольку гибкость их разведывательной, дипломатической и политической системы, а также возможность опираться на многовековой опыт, дают им широкий выбор выхода из кризиса. Иными словами, они могут проигрывать, снова проигрывать, но в итоге всё равно побеждают. Мы не можем с ними сравниться, но вот в умении учиться на собственных ошибках — можем и должны брать пример. Книга Диксона в этом смысле — полезный инструмент, — сказал Тигран Ованнисян в интервью программе «Объектив».
Полная беседа — в видео: