Բանակի հաշվին խնայողություններ չեն արվելու. չկա պետություն, որ իր հարևանների հետ խաղաղություն է հաստատել, բայց իր բանակի վրա գումար չի ծախսում. Հրաչյա Սարգսյան
Լրագրողներն այսօր ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Հրաչյա Սարգսյանից հետաքրքրվեցին՝ խաղաղությունն ինչպե՞ս է անդրադարձել բանակի վրա, նա էլ ասաց, թե Հայաստանն ունի ՊՆ, ունի պաշտպանվելու իրավունք ու իր գործառույթներն իրականացնում է։
Փոխնախարարը վստահեցրեց, թե բանակի հաշվին խնայողություններ չեն արվելու։
«Բանակին ինչ անհրաժեշտ է, վստահեցնում եմ, պետության կողմից ստանում ենք ֆինանսական ծախսեր»,- ասաց Սարգսյանը։
Պաշտպանության փոխնախարարն ասաց, թե չկա պետություն, որ իր հարևանների հետ խաղաղություն է հաստատել, բայց իր բանակի վրա գումար չի ծախսում։
«Հայաստանն անկախ պետություն է ու, ի դեմս ՊՆ-ի, պետք է իրականացնի իր լիազորությունները, հիմա դրանք իրականացնելու համար ինչ ռեսուրսներ են պետք, կքննարկվի, որոշում կկայացվի»,- ընդգծեց նա։
Հարցին՝ անտեղի՞ են մտահոգությունները, որ հնչում են ընդդիմադիր դաշտից, թե խաղաղության հաստատման համատեքստում իշխանությունն ընդառաջ է գնում Ադրբեջանի պահանջին, որ պետք է Հայաստանն ապառազմականացվի, Հրաչյա Սարգսյանն արձագանքեց. «Կարծում եմ, որ անտեղի են, չգիտեմ՝ որտեղից են վերցրել, նշանակում է, որ մենք Ադրբեջանի ասածները բերում ու ասում ենք, որ այստեղ նման բա՞ն ենք իրականացնում։ Պետք է ընդդիմադիրներից հարցնեք, թե ինչ փաստերի հիամ վրա են նման հայտարարություններ անում»։

«Экономии за счёт армии не будет: не существует государства, которое установило бы мир с соседями и при этом не тратило бы средства на свою армию» — Грачья Саргсян
Журналисты сегодня поинтересовались у заместителя министра обороны Армении Грачьи Саргсяна, как установленный мир повлиял на армию. В ответ он отметил, что Армения имеет Министерство обороны, обладает правом на самооборону и продолжает выполнять свои функции.
Саргсян заверил, что экономия за счёт армии не планируется.
«Всё, что необходимо армии, — могу с уверенностью сказать, государство обеспечивает соответствующим финансированием», — заявил он.
По словам замминистра, не существует государства, которое, установив мир с соседями, перестало бы тратить деньги на свою армию.
«Армения — независимое государство, и через Министерство обороны должно выполнять свои полномочия. Какие ресурсы необходимы для выполнения этих полномочий — будет обсуждено, принято решение», — подчеркнул он.
На вопрос, являются ли беспочвенными опасения оппозиции о том, что в контексте установления мира власти идут навстречу требованиям Азербайджана о демилитаризации Армении, Саргсян ответил:
«Считаю эти опасения необоснованными. Не знаю, откуда они это берут. Получается, что мы берём и повторяем то, что говорит Азербайджан? Разве мы реализуем здесь что-то подобное? Такие вопросы нужно адресовать оппозиции — на основании каких фактов они делают такие заявления».