Հայաստանի և Ղազախստանի սահմանադրական դատարանները փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
Հայաստանի և Ղազախստանի սահմանադրական դատարանները փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել , որի նպատակն է իրավական ոլորտում փոխգործակցության և համագործակցության շրջանակ ստեղծելը, սահմանադրական արդարադատության ոլորտում փորձի փոխանակումը։
Հուշագրի ստորագրման արարողությունը տեղի է ունեցել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի՝ Աստանա կատարած այցի շրջանակներում։ Նշվում է, որ ՀՀ ՍԴ նախագահը Ղազախստան է այցելել այդ երկրի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Էլվիրա Ազիմովայի հրավերով։
Հուշագիրը ստորագրել են Հայաստանի և Ղազախստանի սահմանադրական դատարանների նախագահները։
Հուշագրի նպատակն է նպաստել իրավական ոլորտում փոխգործակցության և համագործակցության շրջանակի ստեղծմանը, սահմանադրական արդարադատության ոլորտում փորձի փոխանակմանը, երկու երկրներում սահմանադրական իրավունքի և դրա գործնական կիրառման ուսումնասիրությանը՝ սահմանադրական իրավունքի ոլորտում վեճերի լուծման համատեքստում՝ ձգտելով խթանել սահմանադրական արդարադատությունը և երաշխավորել համընդհանուր ճանաչում ունեցող ժողովրդավարական սկզբունքները, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների պաշտպանության երաշխիքները։
Կարևորելով հուշագրի ստորագրմամբ հարաբերությունների նոր փուլի մեկնարկը՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հույս է հայտնել, որ հուշագրով նախանշված դրույթները գործնականում կիրականացվեն՝ դառնալով սահմանադրական արդարադատության ոլորտում հայ-ղազախական արդյունավետ համագործակցության գրավական։
Ղազախստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահ Էլվիրա Ազիմովան նշել է, որ իրենց համար շատ հետաքրքիր է սահմանադրական արդարադատության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության իրավակիրառ պրակտիկան՝ համոզմունք հայտնելով, որ հուշագրի ստորագրումը կարևոր հիմք  է երկու երկրների բարձր դատարանների միջև հարաբերությունների առավել զարգացման համար։
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել համագործակցությունն  ընդյալնել նաև երկու երկրների սահմանադրական դատարանների աշխատակազմերի միջև։

Конституционные суды Армении и Казахстана подписали Меморандум о взаимопонимании
Конституционные суды Армении и Казахстана подписали Меморандум о взаимопонимании с целью сотрудничества и взаимодействия в правовой сфере, а также обмена опытом в области конституционного правосудия.
Как передает “Арменпресс” об этом сообщили в Конституционном суде Республики Армения.
Церемония подписания меморандума состоялась в рамках визита председателя Конституционного суда Республики Армения Армана Диланяна в Астану. Председатель Конституционного суда Республики Армения посетил Казахстан по приглашению председателя Конституционного суда этой страны Эльвиры Азимовой.
Меморандум подписали председатели Конституционных судов Армении и Казахстана.
Целью меморандума является содействие созданию круга сотрудничества и взаимодействия в правовой сфере, обмен опытом в области конституционного правосудия, изучение конституционного права и его практическое применение в обеих странах в контексте разрешения споров в сфере конституционного права, стремления к укреплению конституционного правосудия и обеспечению общепризнанных демократических принципов, а также гарантий защиты прав человека и гражданских свобод.
Подчеркивая начало нового этапа отношений с подписанием меморандума, председатель Конституционного суда Республики Армения Арман Диланян выразил надежду, что положения меморандума будут реализованы на практике, став залогом эффективного армяно-казахстанского сотрудничества в сфере конституционного правосудия.
Председатель Конституционного суда Республики Казахстан Эльвира Азимова отметила большой интерес к юридической практике Республики Армения в сфере конституционного правосудия, выразив уверенность, что подписание меморандума станет важной основой для дальнейшего развития отношений между высшими судами двух стран.
Достигнуты договоренности о дальнейшем укреплении сотрудничества между аппаратами конституционных судов двух стран.