Վարչապետն Օսակայում այցելել է Expo 2025 համաշխարհային ցուցահանդես, ներկա գտնվել Հայաստանի ազգային օրվան նվիրված միջոցառմանը
05/09/2025 14:04
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Օսակայում այցելել է Expo 2025 համաշխարհային ցուցահանդես, որի շրջանակներում տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային օրվան նվիրված միջոցառումը:
Վարչապետը ցուցահանդեսի կազմակերպիչների ուղեկցությամբ նախ շրջայց է կատարել ցուցահանդեսի տաղավարներում, այնուհետև պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում կատարել գրառում: Հաջորդիվ տեղի է ունեցել ճապոնական թեյի ավանդական հյուրասիրություն, որին մասնակցել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հայկական պատվիրակության անդամներն ու Ճապոնիայի արտաքին գործերի խորհրդարանական նախարարի տեղակալ Հիսաշի Մատսումոտոն:
Վարչապետ Փաշինյանն այցելել է ցուցահանդեսում բացված հայկական տաղավար: «Այսօրվա և վաղվա սյուները» խորագրով հայկական տաղավարը ներկայացնում է Հայաստանի առաջատար նորարարական ծրագրերը, մշակութային ժառանգությունը, ներդրումային հնարավորությունները, առաջադեմ կրթական նախաձեռնությունները: Պատասխանատուները նշել են, որ հայկական տաղավար այցելուների թիվը ցուցահանդեսի մեկնարկից ի վեր գերազանցել է մեկ միլիոնը:
Այնուհետև կայացել է Հայաստանի ազգային օրվան նվիրված միջոցառման բացման արարողությունը: Նախ՝ հնչել են Հայաստանի և Ճապոնիայի ազգային օրհներգերը, որից հետո ելույթներով հանդես են եկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Համաշխարհային ցուցահանդեսի գլխավոր հանձնակատարի տեղակալ Շիգետոշի Իկեյաման:
Իր ելույթում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի՛ հանձնակատարի տեղակալ պարոն Իկեյամա,
Հարգարժա՛ն հյուրեր, այցելուներ,
Ուրախ եմ այսօր ձեզ ողջունել «ԷՔՍՊՈ 2025 Օսակա, Կանսայ, Ճապոնիա» համաշխարհային ցուցահանդեսի շրջանակներում Հայաստանի ազգային օրվան նվիրված միջոցառմանը։
Նախ և առաջ թույլ տվեք շնորհավորել բարեկամ Ճապոնիային այս տարի Օսակայում աշխարհի խոշորագույն տնտեսական իրադարձության՝ «ԷՔՍՊՈ 2025» համաշխարհային ցուցահանդեսի հյուրընկալման և հաջող անցկացման առիթով։ Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև մեր ճապոնացի գործընկերներին ցուցաբերած աջակցության և ջերմ ընդունելության համար:
Ինչպես գիտեք, Համաշխարհային ցուցահանդեսը մեկ դարից ավելի կարևոր հարթակ է հանդիսանում ամենատարբեր ոլորտներում մարդկության նորագույն ձեռքբերումները և նորարարությունները ներկայացնելու համար: Հայաստանն արդեն 5-րդ անգամ է մաս դառնում այս կարևոր իրադարձությանը, և մեզ համար, իսկապես, մեծ պատիվ է մասնակցել Համաշխարհային ցուցահանդեսին այստեղ՝ Օսակայում, որը լավ հնարավորություն է միմյանց հաղորդակից դարձնելու տնտեսության, տեխնոլոգիաների, առողջապահության, արդյունաբերության և մի շարք այլ ոլորտներում աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումներին և նորարարություններին։
Մենք ժամանել ենք Օսակա՝ կիսվելու մեր հարուստ պատմության և մշակույթի վրա հիմնված ներկայիս Հայաստանի ձեռքբերումներով և տնտեսական ու տեխնոլոգիական առաջընթացի ու նորարարական կրթության փիլիսոփայության վրա հիմնված խաղաղ և բարեկեցիկ ապագայի տեսլականով։
«Այսօրվա և վաղվա սյուները» խորագիրը կրող Հայաստանի տաղավարում սյուներից չորսը խորհրդանշում են Հայաստանի «այսօրը»` պատմությունը, մշակույթը, նորարարությունը և տարածաշրջանային հնարավորությունները։ Հայաստանի ապագան խորհրդանշող մյուս չորս սյուները ներկայացնում են տեխնոլոգիական, նորարարական կրթության փիլիսոփայությունը, Հայաստանի տեսլականն ուսուցման և կրթության ապագայի վերաբերյալ, ինչի համատեքստում ներկայացվում են հայկական՝ ապագային միտված կրթական նախաձեռնությունները՝ Թումոն, ՔՈԱՖ-ը, Արմաթը, Հայաստանի կողմից առաջ քաշված նոր նախագծերը՝ «Ակադեմիական քաղաք»-ը, «Ինժեներական քաղաք»-ը:
Այս համատեքստում հպարտությամբ եմ նշում, որ ընթացիկ տարվա հունիսի 1-ին Ճապոնիայում պաշտոնապես բացվեց Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի Գունմա մասնաճյուղը, որը հասանելի կլինի պրեֆեկտուրայի համայնքներում բնակվող 1500 պատանիների համար։ Թումոյի յուրահատուկ հեղինակային կրթական մոդելով այստեղ կդասավանդվեն ծրագրավորում, անիմացիա, ֆիլմերի ստեղծում, խաղերի ստեղծում, 3D մոդելավորում, նկարչություն և շարժական գրաֆիկա ոլորտները։
Մասնակցությունն Օսակայում ընթացող տնտեսական աշխարհի այս խոշորագույն միջոցառմանը բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում ոչ միայն ճապոնացի ժողովրդին, այլև աշխարհին ներկայացնելու Հայաստանի տնտեսական, մշակութային, տեխնոլոգիական, կրթական և զբոսաշրջային գրավչությունը՝ նոր հեռանկարներ ստեղծելով այդ ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման և խորացման համար:
Տաղավարում առանձնակի ուշադրություն է հատկացված նաև Հայաստանի ապագային միտված խաղաղության տեսլականին` «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի իրագործմանը, որը մենք տեսնում ենք ինչպես մի իրավիճակ, երբ երկրներն ապրում են բաց սահմաններով, կապված են ակտիվ տնտեսական, քաղաքական և մշակութային կապերով և բոլոր հարցերը դիվանագիտության և երկխոսության միջոցով լուծելու հանձնառությամբ։
Մեկ անգամ ևս ողջունելով բոլոր ներկաներին՝ ցանկանում եմ հրավիրել բոլորին այցելելու Հայաստանի տաղավար՝ հաղորդակից լինելու դեպի բարեկեցիկ և խաղաղ ապագա տանող Հայաստանի տեսլականին:

Премьер-министр Армении посетил Международную выставку Expo 2025 в Осаке и принял участие в мероприятии, посвящённом Национальному дню Армении
05/09/2025 14:52
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян посетил Всемирную выставку Expo-2025 в Осаке, в рамках которой состоялось мероприятие, посвященное Национальному дню Армении. Об этом сообщили в аппарате премьер-министра Республики Армения.
Премьер-министр в сопровождении организаторов выставки сначала осмотрел павильоны, а потом сделал запись в книге почетных гостей.
Затем состоялся традиционный японский чайный прием, на котором присутствовали премьер-министр Никол Пашинян, члены армянской делегации и заместитель министра иностранных дел Японии Хисаси Мацумото.
Премьер-министр Пашинян посетил открытый на выставке армянский павильон,. В павильоне под названием «Столпы сегодняшнего и завтрашнего дня» представлены ведущие инновационные программы Армении, культурное наследие, инвестиционные возможности и передовые образовательные инициативы. Ответственные лица отметили, что с начала работы выставки число посетителей армянского павильона превысило один миллион.
Затем состоялась церемония открытия мероприятия, посвящённого Национальному дню Армении. Сначала прозвучали государственные гимны Армении и Японии, после чего с речами выступили премьер-министр Никол Пашинян и заместитель генерального комиссара Всемирной выставки Шигетоши Икеяма.
В своей речи премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
«Уважаемый заместитель комиссара господин Икеяма!
Уважаемые гости, посетители!
Рад приветствовать вас сегодня на мероприятии, посвященном Национальному дню Армении, в рамках Всемирной выставки «EXPO-2025 Осака, Кансай, Япония».
Прежде всего, позвольте мне поздравить нашу дружественную Японию с успешным проведением в этом году в Осаке крупнейшего в мире экономического мероприятия – Всемирной выставки EXPO-2025. Я также хотел бы поблагодарить наших японских партнеров за поддержку и теплый прием.
Как вы знаете, Всемирная выставка уже более века является важной площадкой для представления последних достижений и инноваций человечества в различных областях. Армения уже в пятый раз становится участником этого важного мероприятия, и для нас поистине большая честь участвовать во Всемирной выставке здесь, в Осаке. Это хорошая возможность поделиться друг с другом разработками и инновациями, происходящими в мире в сфере экономики, технологий, здравоохранения, промышленности и в ряде других сфер.
Мы прибыли в Осаку, чтобы поделиться достижениями современной Армении, основанными на нашей богатой истории и культуре, а также видением мирного и процветающего будущего, основанного на экономическом и технологическом прогрессе и инновационной философии образования.
В армянском павильоне под названием «Столпы сегодняшнего и завтрашнего дня» четыре столпа символизируют «сегодняшнее» Армении: историю, культуру, инновации и региональные возможности. Остальные четыре столпа, символизирующие будущее Армении, представляют философию технологического, инновационного образования, видение Арменией будущего обучения и образования, в контексте которого представлены армянские образовательные инициативы, нацеленные на будущее: TUMO, COAF, «Армат», а также новые проекты Армении: «Академический город» и «Инженерный город».
В этой связи я с гордостью сообщаю, что 1 июня этого года в Японии, в Гунме, официально открылся филиал Центра креативных технологий TUMO, который будет доступен для 1500 молодых людей, проживающих в общинах префектуры. Уникальная образовательная модель TUMO позволит изучать программирование, анимацию, кинопроизводство, создание игр, 3D-моделирование, рисование и анимационную графику.
Уважаемые участники!
Участие в этом крупнейшем экономическом мероприятии в Осаке, предоставляет уникальную возможность представить экономическую, культурную, технологическую, образовательную и туристическую привлекательность Армении не только японскому народу, но и всему миру, открывая новые перспективы для дальнейшего развития и углубления сотрудничества в этих областях.
В павильоне также особое внимание уделяется видению будущего мира Арменией, реализации концепции «Перекрёсток мира», которая, по нашему мнению, подразумевает сосуществование стран с открытыми границами, активными экономическими, политическими и культурными связями и стремлением решать все вопросы посредством дипломатии и диалога.
Ещё раз, приветствуя всех присутствующих, я хотел бы пригласить всех посетить армянский павильон, чтобы поделиться видением процветающего и мирного будущего Армении.