Նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիան ձեր Նիկոլն է ստորագրել. Էդուարդ Շարմազանով
«Նիկոլիստներ, հիշեցնեմ՝ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիան ձեր Նիկոլն է ստորագրել։ Հերիք է մեր վրա մուննաթ գաք։
Նիկոլիստները հերթ չտալով փորձում են ընդդիմության վրա բարդել այն կեղծ թեզը, թե իբր մենք դեմ ենք 2025-ի օգոստոսի 8-ի փաստաթղթին, բայց կողմ՝ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը։
Սակայն և՛ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը՝ կապիտուլյացիան, և՛ 2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Արցախը Ադրբեջանի անբաժանելի մաս ճանաչելու դավաճանական ակտը, և՛ 2025-ի օգոստոսի 8-ի նախաստորագրված կապիտուլյացիոն փաստաթուղթը ստորագրել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Այսինքն՝ եթե նոյեմբերի 9-ի հետ խնդիր ունեք, գնացեք ու ինքներդ ձեր հետ բանավիճեք։
Հիշեցնեմ, որ Հանրապետականն ու Սերժ Սարգսյանը 2016-ի Ապրիլյան հաղթական պատերազմից հետո օրակարգ էին բերել Վիեննայի, Ժնևի ու Սանկտ Պետերբուրգի հայանպաստ հայտարարությունները։
Սերժ Սարգսյանի կառավարման տարիներին՝ 2009-2013 թթ., ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ղեկավարները՝ Օբաման, Սարկոզին, Մեդվեդևը, Օլանդը և Պուտինը, ընդունել են 5 հայտարարություն, որտեղ հստակ ամրագրված էր Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը։
Այդ պատճառով էլ ձեր Փաշինյանի «կիրթ ու կառուցողական» Ալիևը 2016-ի հոկտեմբերի 7-ին բողոքում էր, որ փակ դռների հետևում Ադրբեջանից պահանջում են ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը։
Ինչ վերաբերում է նոյեմբերի 9-ին՝ կրկնում եմ, այդ հայտարարությունը ստորագրել է Փաշինյանը (երևի բունկերից)։ Բայց նույնիսկ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, համեմատած 2022-ի հոկտեմբերի 6-ի և 2025-ի օգոստոսի 8-ի փաստաթղթերի հետ, «չարիքի փոքրագույնն» է։
Այդ հայտարարության մեջ Լեռնային Ղարաբաղը չորս անգամ հիշատակվում էր որպես առանձին սուբյեկտ, այլ ոչ թե Ադրբեջանի մաս։ Արցախը մասամբ հայկական էր, այնտեղ ապրում էր շուրջ 130 հազար հայ։ Ամարասում ու Գանձասարում դեռևս կնունք ու հարսանիք էին անում։
Ինչպես խախտվեց նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, նույն կերպ խախտվելու է նաև օգոստոսի 8-ի փաստաթուղթը։ Փաշինյանի ստորագրած որևէ փաստաթուղթ չի կարող խաղաղություն բերել։

«Капитуляцию 9 ноября подписал ваш Никол» — Эдуард Шармазанов
«Николисты, напомню: капитуляцию 9 ноября 2020 года подписал ваш Никол. Хватит сваливать всё на нас.
Сторонники Никола наперебой пытаются навязать ложный тезис о том, будто бы оппозиция против документа от 8 августа 2025 года, но поддерживает заявление от 9 ноября 2020-го.
Однако и капитуляцию 9 ноября 2020 года, и предательский акт признания Арцаха частью Азербайджана 6 октября 2022-го, и парафированный капитуляционный документ от 8 августа 2025 года — всё это подписал Никол Пашинян.
Так что если у вас есть проблемы с заявлением от 9 ноября — поспорьте сначала сами с собой.
Напомню, что Республиканская партия и Серж Саргсян после победоносной Апрельской войны 2016 года внесли в повестку выгодные для Армении заявления, принятые в Вене, Женеве и Санкт-Петербурге․
А в период с 2009 по 2013 годы главы государств стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ — Обама, Саркози, Медведев, Олланд и Путин — сделали пять заявлений, в которых было чётко закреплено право народа Арцаха на самоопределение.
Именно поэтому ваш «грамотный и конструктивный» Алиев 7 октября 2016 года жаловался за закрытыми дверями, что от Азербайджана требуют признать независимость Нагорного Карабаха.
Что касается 9 ноября — повторяю, это заявление подписал Пашинян (возможно, из бункера). Но даже заявление от 9 ноября 2020 года, в сравнении с документами от 6 октября 2022 года и 8 августа 2025 года — это "меньшее из зол".
В заявлении от 9 ноября Нагорный Карабах упоминается четыре раза как отдельный субъект, а не часть Азербайджана. Арцах был частично армянским, там проживало около 130 тысяч армян. В Амарасе и Гандзасаре всё ещё проходили крестины и свадьбы.
Как было нарушено заявление от 9 ноября, так же будет нарушен и документ от 8 августа. Ни один документ, подписанный Пашиняном, не способен принести мир.