Հայկական բանակը վերականգնվելու անհրաժեշտություն ունի. Պատգամավորը՝ ռազմական բյուջեն չավելացնելու մասին(Տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանն օրերս հայտարարել էր, թե 2026 թվականին ռազմական բյուջեում էական ավելացումներ չեն լինի՝ դա պատճառաբանելով ենթադրյալ խաղաղության համատեքստով։
«Հետաքրքիր պատահականությամբ՝ նույն այդ հայտարարության կամ հաջորդ օրը օկուպացված Քարվաճառի շրջանում Ադրբեջանի նախագահը խոսում էր ճիշտ հակառակի մասին։ Նա նաև ակնարկ արեց, որ ուժի գոյությունն ու ադրբեջանական բանակի հզորությունն են թույլ տվել Արցախի հարցը լուծել իրենց օգտին։ Ալիևը նաև հայտարարեց, որ որևէ երաշխիք չկա, որ պրոցեսը կհանգուցալուծվի և ռազմական գործողությունների կամ ուժի կիրառման անհրաժեշտություն չի լինի»,-նշեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա ավելացրեց, որ պատերազմից և 2023 թվականի ռազմական ագրեսիայից հետո հայկական բանակը վերականգնվելու անհրաժեշտություն ունի և այս պարագայում նման հայտարարություն անելը տրամաբանական չէ։

Есть необходимость в восстановлении армянской армии: депутат о том, почему не увеличивается военный бюджет
08/09/2025 13:19
Премьер-министр Никол Пашинян на днях заявил, что в 2026 году значительного увеличения военного бюджета не планируется, объяснив это намерениями достичь мира.
На это заявление отреагировал депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, указав на противоречивость подобных подходов на фоне заявлений азербайджанской стороны.
«Интересным совпадением в тот же день или на следующий день президент Азербайджана, находясь в оккупированном Карвачаре, заявил прямо противоположное. Он подчеркнул, что именно наличие силы и мощь азербайджанской армии позволили им решить карабахский вопрос в свою пользу. Алиев также добавил, что нет никаких гарантий, что процесс завершится, и не потребуется новое применение силы или военных действий», — отметил Абрамян.
По его словам, после войны и азербайджанской агрессии 2023 года армянская армия нуждается в срочном восстановлении, и в подобных условиях отказываться от увеличения военного бюджета — нелогично и необоснованно.