Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Սուրբ ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի ուխտավորներին
Սեպտեմբերի 8-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի Չելմսֆորդ քաղաքի Սրբոց Վարդանանց եկեղեցու համայնքի ուխտավորներին` ուղեկցությամբ հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տ․ Խաչատուր քահանա Քեսաբլյանի։
Հայցելով Վեհափառ Հայրապետի օրհնությունը՝ Տեր Խաչատուրն ընդգծեց, որ Սրբոց Վարդանանց եկեղեցու համայնքը, լինելով հնագույններից մեկն ԱՄՆ-ում, ամուր է պահել իր ինքնությունը, հավատքն ու հայրենասիրական ոգին։ Տեր Հայրը, իր երախտագիտությունը հայտնելով Նորին Սրբությանն ընդունելության համար, հավելեց, որ ուխտավորները Հայաստան և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին են այցելել իրենց ուխտը վերանորոգելու և հայրենիքի հետ կապը զորացնելու համար։
Հայոց Հայրապետը, իր օրհնությունը բաշխելով ուխտավորներին, գոհունակությամբ անդրադարձավ համայնքի հայրենանվեր ու եկեղեցասեր կյանքին՝ աղոթքով հիշելով Սրբոց Վարդանանց եկեղեցու և համայնքի նվիրյալ հիմնադիրներին, ովքեր, վերապրելով համիդյան ջարդերը, ԱՄՆ-ում ամուր հավատքով ու հայրենասիրական ոգով վերակերտել են իրենց ազգային կյանքը, և համախմբվելով Եկեղեցու շուրջ՝ պահպանել իրենց ինքնությունը։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ուրախությամբ արձանագրեց, որ նրանց ավանդն այսօր էլ պտուղ է տալիս նոր սերունդների կյանքում, որոնք շարունակում են ակտիվ պահել համայնքի ազգային-եկեղեցական կյանքը։
Նորին Սրբությունը պատգամեց ուխտավոր հայրոդիներին հավատքով զորացած վերադառնալ իրենց համայնքը և ամուր պահել կապը հայրենիքի ու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հետ։

Католикос Всех Армян принял паломников Восточной армянской епархии США
8 сентября Его Святейшество Гарегин Второй, Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, принял в Первопрестольном Святом Эчмиадзине паломников из армянской церкви Сурб Вардананц города Челмсфорд (штат Массачусетс), входящей в Восточную армянскую епархию США. Паломников сопровождал духовный пастырь — священник Преподобный отец Хачатур Кесаблян.
Испрашивая благословения у Верховного Патриарха, отец Хачатур подчеркнул, что община церкви Сурб Вардананц — одна из старейших в США — сумела сохранить свою идентичность, веру и патриотический дух. Поблагодарив Его Святейшество за тёплый приём, он отметил, что целью паломничества является обновление духовного обета и укрепление связи с Родиной и Первопрестольным Святым Эчмиадзином.
Католикос Всех армян, преподнеся своё благословение паломникам, с удовлетворением отметил преданность общины церкви и её активную духовно-национальную жизнь. В своей речи он с молитвенной благодарностью вспомнил основателей прихода — преданных вере и Родине людей, переживших хамидские резни и, переселившись в США, вновь выстроивших армянскую общинную жизнь, сплотившись вокруг Церкви и сохранив национальную идентичность.
Его Святейшество с радостью отметил, что их духовное и культурное наследие продолжает жить в новых поколениях, которые сегодня активно участвуют в церковной и общественной жизни.
В завершение встречи Католикос Всех Армян призвал паломников, окрепших в вере, вернуться в свою общину с обновлённой духовной силой и сохранить крепкую связь с Родиной и Первопрестольным Святым Эчмиадзином.