Բաքվի և Երևանի համաձայնությունից հետո հիացմունքը փոխարինվեց թերահավատությամբ, երբ հրապարակվեց փաստաթուղթը. Սերգեյ Լավրով
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ ԱՄՆ-ում հիացական բացականչությունները փոխարինվել են թերահավատ գնահատականներով, երբ հրապարակվեց փաստաթուղթը, դրա տեքստում շատ բաներ համաձայնեցված չեն եղել, այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նա հիշեցրել է, որ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու վերաբերյալ պայմանավորվածությունները ծնվել են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև՝ 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված համաձայնությունից։
«Նրանք որոշել են այն կնքել Միացյալ Նահանգների տարածքում։ Դա մեր հարևանների ինքնիշխան իրավունքն է։ Բայց պետք է տեսնել, թե ինչպես է այն աշխատելու, քանի որ Վաշինգտոնի հանդիպումից հետո առաջին մի քանի օրերին լսված ոգևորված արձագանքներին, բացականչություններին հետո ինչ-որ կերպ փոխարինեցին թերահավատ գնահատականները, երբ փաստաթուղթը հրապարակվեց։ Եվ, ինչպես պարզվում է, այնտեղ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ»,- նշել է Լավրովը։

Лавров: восторг после соглашения Баку и Еревана сменился скептицизмом после публикации документа
Восторженные возгласы от заключения мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией в США сменились на скептические оценки после публикации документа, многое в его тексте было не согласовано. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров, выступая перед студентами и профессорско-преподавательским составом МГИМО, передает ТАСС .
Он напомнил, что договоренности о заключении мирного договора между Баку и Ереваном выросли из соглашения, достигнутого в 2020-2022 гг. между лидерами России, Армении и Азербайджана.
«Заключить его решили на территории Соединенных Штатов. Это суверенное право наших соседей, - заметил глава МИД РФ. - Но надо посмотреть, как она (договоренность ) будет работать, потому что все восторженные отзывы, которые прозвучали в первые несколько дней после встречи в Вашингтоне, потом как-то сменились на скептические оценки, когда документ был опубликован». «И как выясняется, там далеко не все согласовано», - обратил внимание Лавров.
По его словам, подобные действия отвечают такому жанру во внешней политике, при котором «нужно что-то яркое сделать, обыграть это в информационном пространстве. «Я считаю, что имеет право на существование такой метод, но если за ним ничего не последует, то это просто останется такой вспышкой, а мы-то заинтересованы в том, чтобы был реально заключен мирный договор», - подчеркнул глава МИД РФ.