Խաբկանքի կիսատ-պռատ փաստաթուղթը Հայաստանի իշխանությունը փորձում է որպես խաղաղություն ծախել․ Աբրահամյան
09/09/2025 17:16
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի հայտարարությունը ԱԺ-ում․
«Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի փակումը գերիների, քաղաքական պատանդների և անհետ կորածների խնդրում նոր իրավիճակ է ստեղծել:
Կարմիր Խաչի ներկայացուցիչները ոչ միայն ֆիզիկապես հնարավորություն ունեին այցելելու Բաքվում գտնվող հայերին, ծանոթանալու նրանց վիճակին, ընտանիքի անդամների հետ կապ ապահովելու և այլն, այլև այդ կազմակերպության միջոցով է երկար տարիներ իրականացվել անհետ կորածների հետ կապված աշխատանքը:
Չնայած Ադրբեջանը հաստատել է ընդամենը 23 հայերի գերեվարության հանգամանքը, սակայն տարբեր նյութերով հիմնավորված է շուրջ 8 տասնյակ հայերի՝ Ադրբեջանում գտնվելը:
Թեև Կարմիր Խաչի գրասենյակի աշխատանքը պաշտոնապես ավարտվեց սեպտեմբերի 3-ից, սակայն սա անակնկալ չէր ու սրա մասին տևական ժամանակ է՝ խոսվում էր, բայց դա որևէ ազդեցություն չի թողել ՀՀ իշխանության գործողությունների և քաղաքական կամքի վրա:
Ի՞նչ է անում իշխանությունը գերեվարված անձանց խնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ կեղծ դատավարությամբ Հայաստանի թիրախավորումը կանխելու, գերեվարված անձանց իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաև՝ մեր հայրենակիցների հայրենադարձումը կազմակերպելու համար:
Պաթետիկ խոսքերից և որոշակի պարբերականությամբ ֆորմալ ու ոչինչ չասող տեքստերից բացի, այլ բան գոյություն չունի:
Նույնիսկ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի տխրահռչակ փաստաթղթում գերիների, ռազմագերիների վերադարձի դրույթներ կային, սակայն աննախադեպ, պատմական հռչակված վաշինգտոնյան պայմանավորվածություններում այդ մասին ոչինչ չկա:
Որոշակի հակասական տեղեկատվություն առկա էր ԱՄՆ նախագահի անձնական նախաձեռնությամբ հայերի ճակատագրի ճշգրտման մասով, սակայն դա էլ ընթացք չստացավ:
Նման հումանիտար հարցերով ԱՄՆ նախագահը մի քանի անգամ դիմել է օրինակ՝ Բելառուսի ղեկավարին՝ կոնկրետ անձանց բանտերից ազատ արձակման մասով, ինչի արդյունքում մի քանի տասնյակ մարդիկ հայտնվել են ազատության մեջ:
Ո՞րն է պատճառը, որ նույն պրոցեսը չկա Ադրբեջանում պահվող հայերի հարցում, հատկապես որ, նվազագույնը երևացող մակարդակում, Ադրբեջանի ու ԱՄՆ նախագահները ջերմ շփումների մեջ են:
Արդյոք չի ստացվո՞ւմ, որ Հայաստանի իշխանությունը շահագրգռվածություն չի դրսևորում, այս հարցը օրակարգային չի համարում, թույլ է տալիս, որ Ադրբեջանն այն որպես քաղաքական խաղաքարտ կիրառի ու Հայաստանից այս կամ այն զիջումը կորզի: Այո ՛, հենց այդպես էլ ստացվում է:
Հայաստանի իշխանությանն անհրաժեշտ է հույսի, լավատեսության և խաբկանքի փաստաթուղթ, ինչը կիսատ-պռատ ստացել է ու փորձում է որպես խաղաղություն ծախել, իսկ Հայաստանի շահերը շոշափող, բովանդակություն ապահովող և երկարաժամկետ կայունության ու անվտանգության երաշխիքներ չկան, որովհետև իշխանությունն օրվա քաղաքական կուրսով է շարժվում, և առաջնայինը իր վերարտադրության ապահովումն է»:

Абрамян: власти Армении пытаются продать иллюзорный, неполноценный документ обществу как мир
«Закрытие офиса Международного Комитета Красного Креста в Баку создало новую ситуацию в вопросе пленных, политических заложников и пропавших без вести.
Представители Красного Креста имели физическую возможность посещать находящихся в Баку армян, следить за их состоянием, обеспечивать связь с членами семьи и т. д. Через эту организацию годами велась работа и по поиску пропавших без вести.
Несмотря на то, что Азербайджан официально подтвердил лишь факт плена 23 армян, существует множество основанных на различных источниках материалов, указывающих на нахождение в Азербайджане порядка 80 человек.
Хотя работа офиса Красного Креста официально завершилась с 3 сентября, об этом говорилось уже давно — и это не стало неожиданностью. Однако это никак не повлияло на действия и политическую волю властей Армении.
Что делает руководство страны для решения проблем пленных? Что предпринимается для защиты их прав, противодействия политическим преследованиям и организации репатриации наших сограждан? Кроме пафосных речей и бессодержательных заявлений, публикуемых время от времени, больше ничего не происходит.
Даже в печально известном заявлении от 9 ноября 2020 года были пункты о возвращении пленных и военнопленных. В так называемых "исторических" вашингтонских договоренностях об этом нет ни слова.
Была некоторая противоречивая информация о личной инициативе президента США по части выяснения судьбы армянских пленных, но она не получила развития. Между тем, по гуманитарным вопросам президент США не раз обращался, например, к лидеру Беларуси — с просьбой освободить конкретных лиц, и эти обращения дали результат: десятки людей были освобождены.
Почему в случае с армянами, удерживаемыми в Азербайджане, такой процесс отсутствует? Особенно учитывая тёплые отношения между президентами Азербайджана и США, по крайней мере — на официальном уровне.
Не складывается ли ситуация так, что власти Армении просто не проявляют интереса, не считают этот вопрос приоритетным, и тем самым позволяют Азербайджану использовать его как политическую карту для получения уступок? Увы, именно так и происходит.
Властям Армении нужен документ надежды, иллюзии и самообмана, и они его в неполном виде получили — теперь пытаются продать это обществу как мир. Но в этом документе нет ни реального содержания, ни гарантий долгосрочной стабильности и безопасности, затрагивающих интересы Армении. Потому что власти руководствуются сиюминутной политической повесткой, а их главная цель — сохранить собственную власть».