Ալիևը կրկին վերադարձել է իր հին բառապաշարին. Սուրենյանց
«Ալիևը կրկին վերադարձել է իր հին բառապաշարին։ Այսօր, Ասիայում փոխգործակցության և վստահության կառուցման միջոցների համաժողովում, նա հայտարարել է․
«Ադրբեջանը դառնում է Եվրասիայի կարևորագույն տրանսպորտային-լոգիստիկ հանգույցներից մեկը։ Չեմ կասկածում, որ «Զանգեզուրի միջանցքը»՝ որպես Միջին միջանցքի ուղղություններից մեկը, մոտ ապագայում մայրցամաքներն իրար կապող կարևոր տրանսպորտային արտերիա կդառնա»։
Սա շարունակությունն է այն ուղերձի, որ Ալիևը հնչեցրեց ՇՀԿ գագաթնաժողովում, երբ հայտարարեց, որ ««Զանգեզուրի միջանցքը» շուտով կդառնա Միջին միջանցքի և Հյուսիս–Հարավ միջանցքի կարևոր հատված»։
Խնդիրը միայն բառերի ընտրությունը չէ։ Ալիևը հետևողականորեն փորձում է պահպանել «միջանցքային տրամաբանությունը», այսինքն՝ ներկայացնել, թե Սյունիքի ճանապարհը բացվելու է ոչ թե Հայաստանի ինքնիշխան վերահսկողության ներքո, այլ՝ հատուկ կարգավիճակով։
Սա նրա քաղաքական գիծն է․
Ներքին լսարանին նա ցույց է տալիս, որ չի զիջում «միջանցք» պահանջից։
Միջազգային լսարանին՝ որ առանց Ադրբեջանի թեզի հնարավոր չէ ապահովել Միջին միջանցքի ամբողջականությունը։
Հայաստանի համար սկզբունքային է մեկ բան․ ճանապարհները կարող են լինել, բայց միջանցք չի լինելու։
Ցանկացած հաղորդակցություն կարող է գործել միայն Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո։
Բայց արդյո՞ք Փաշինյանի կառավարությունը կհետևի այս սկզբունքին, թե՞ հերթական անգամ կդիմի նվաստացուցիչ զիջումների՝ հօգուտ Ադրբեջանի։
Մինչ այժմ Նիկոլ Փաշինյանը կամ Արարատ Միրզոյանը հստակ չեն հերքել Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը՝ Սյունիքի ճանապարհը 99 տարով վարձակալելու մասին։
Նրանք նաև չեն հայտարարել, որ Հայաստանը ունենալու է մաքսային վերահսկողություն այդ ճանապարհի նկատմամբ։
Սա միայն ուժեղացնում է հանրային կասկածները, որ պաշտոնական Երևանը Սյունիքի հարցում արդեն իսկ արել է կամ պատրաստվում է անել սկզբունքային զիջում»,- գրել է նա:

Суренянц: Алиев вновь вернулся к своей старой риторике
«Алиев снова вернулся к своей старой риторике. Сегодня, на Совещании по взаимодействию и мерам доверия в Азии, он заявил:
"Азербайджан становится одним из важнейших транспортно-логистических узлов Евразии. Не сомневаюсь, что "Зангезурский коридор", как одно из направлений Среднего коридора, как одно из направлений Среднего коридора, в ближайшем будущем станет важной транспортной артерией, соединяющей континенты".
Это продолжение того посыла, который Алиев озвучил на саммите ШОС, заявив, что "Зангезурский коридор вскоре станет важной частью как Среднего коридора, так и коридора Север-Юг ".
Проблема не только в выборе слов. Алиев последовательно продвигает "коридорную логику" — то есть пытается представить, будто дорога через Сюник будет открыта не под суверенным контролем Армении, а с каким-то особым статусом.
Это его устойчивая политическая линия:
— Внутренней аудитории он демонстрирует, что не отказывается от требований по «коридору»;
— Международной аудитории — что без позиции Азербайджана невозможно обеспечить целостность Среднего коридора.
Для Армении же принципиально важно одно: дороги — возможны, но никакого «коридора» быть не может.
Любое сообщение может функционировать только под суверенитетом Армении.
Но готово ли правительство Пашиняна придерживаться этого принципа, или мы снова станем свидетелями унизительных уступок в пользу Азербайджана?
До сих пор ни Никол Пашинян, ни Арарат Мирзоян четко не опровергли заявление Дональда Трампа о якобы передаче дороги через Сюник в аренду на 99 лет.
Также они не заявили однозначно, что Армения будет осуществлять таможенный контроль над этим путем.
Все это лишь усиливает общественные сомнения в том, что официальный Ереван либо уже пошёл, либо готов пойти на принципиальные уступки по вопросу Сюника», — написал он.