ՀՀ դատախազության համար դատախազների պարբերական վերապատրաստումները առաջնահերթություն են. Աննա Վարդապետյանը՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի նախագահին
09/09/2025 16:32
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Սինգապուրի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին հանդիպել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ, Բուենոս Այրեսի ինքնավար քաղաքի գլխավոր դատախազ Խուան Բաուտիստա Մահիկեսին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Սինգապուրի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) 30-րդ տարեկան համաժողովին և Գլխավոր ժողովին: Աննա Վարդապետյանը, 2025 թվականի ապրիլի 8-ին, Բուենոս Այրեսում կայացած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 59-րդ նիստի ընթացքում, ընտրվել էր Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու: Այսօր կայացած ընտրության արդյունքներով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի անդամ:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ԴՄԱ նախագահին՝ վստահության և աջակցության համար և ընդգծել, որ իր համար պատիվ է ԴՄԱ գործադիր կոմիտեի անդամ ընտրվելն ու դատախազական միջազգային համայնքի հետ մասնագիտական երկխոսության այս նոր ձևաչափով աշխատանքը շարունակելը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը կարևորել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի մոտեցումը՝ ուղղված դատախազների մասնագիտական կրթության շարունակական բարելավմանը և ընդգծել, որ ՀՀ դատախազության համար դատախազների պարբերական վերապատրաստումները ևս առաջնահերթություն են:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ԴՄԱ նախագահին՝ տարեկան համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար և ընդգծել, որ ՀՀ դատախազությունը կշարունակի խորացնել իր համագործակցությունը Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի հետ։
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել է Ասոցիացիայի տարածաշրջանային համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորությունը:

Генеральный прокурор Армении и президент Международной ассоциации прокуроров обсудили вопросы расширения сотрудничества
09/09/2025 17:15
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках своего рабочего визита в Республику Сингапур 9 сентября 2025 года встретилась с президентом Международной ассоциации прокуроров, генеральным прокурором Буэнос-Айреса Хуаном Баутистой Махикесом.
Напомним, что генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян отбыла в Сингапур с рабочим визитом для участия в 30-й ежегодной конференции и Генеральной ассамблее Международной ассоциации прокуроров. Анна Вардапетян была избрана кандидатом в члены Исполнительного комитета на 59-й сессии Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров, состоявшейся в Буэнос-Айресе 8 апреля 2025 года. По итогам состоявшихся сегодня выборов генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян избрана членом Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров.
Анна Вардапетян поблагодарила президента Ассоциации за доверие и поддержку и подчеркнула, что для неё большая честь быть избранной членом Исполнительного комитета ассоциации и продолжить свою работу в этом новом формате профессионального диалога с международным прокурорским сообществом.
Генеральный прокурор Республики Армения подчеркнула важность подхода Международной ассоциации прокуроров, направленного на постоянное совершенствование профессионального образования прокуроров, и подчеркнула, что регулярное обучение прокуроров также является приоритетом для прокуратуры Армении.
В ходе встречи, среди прочих вопросов, обсуждалась возможность проведения региональной конференции Ассоциации в Армении.