Միջանցք անունով որևէ բան գոյություն չունի, խոսքը ճանապարհի մասին է. Իրանի դեսպան
«Միջանցք» անունով որևէ բան գոյություն չունի։ ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս հայտարարությունն արեց Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
«Խոսքը ճանապարհի մասին է։ Ո՛չ խաղաղության պայմանագրի տեքստում, ո՛չ ստորագրված հռչակագրում միջանցքի մասին խոսք չկա։ Ոչ մի միջանցք չի լինելու, ոչ մի բան զոռով չի լինելու»,- ասաց դեսպանը։
Անդրադառնալով ԱԺ գալու պատճառներին՝ դեսպանը նշեց, որ եկել է խորհրդարանական համագործակցության շրջանակում։ Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է հյուպատոսական հարցերով զբաղվող համատեղ հանձնաժողով ստեղծել։

Никакого «коридора» нет — речь идет о дороге: посол Ирана
Никакого коридора не будет, ничего по принуждению не будет. Об этом в беседе с журналистами в парламенте 9 сентября заявил Чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Мехди Собхани.
Он добавил, что ничего из того, что называлось бы «коридором», нет. Дипломат пояснил, что речь идет о дороге. «Ни в тексте мирного соглашения, ни в подписанной декларации речи о коридоре нет», - отметил Собхани.
Он добавил, что посетил Национальное Собрание Армении для обсуждения вопросов межпарламентского сотрудничества. Посол заявил, что замглавы МИД Ирана, который ранее посетил Армению, занимается вопросами межпарламентского сотрудничества. Дипломат сообщил о планах сторон сформировать совместную консульскую комиссию.