Զելենսկին Ռուսաստանին մեղադրել է Լեհաստանի օդային տարածքը խախտելու մեջ
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին մեղադրել է Ռուսաստանին Լեհաստանի օդային տարածքը խախտելու մեջ՝ դա անվանելով էսկալացիայի նոր մակարդակ։ Նա այս մասին գրել է իր Telegram ալիքում։
Նրա խոսքով՝ «առնվազն ութ հարձակողական անօդաչու թռչող սարք» ուղղված է եղել Լեհաստանի վրա։
«Սա չափազանց վտանգավոր նախադեպ է Եվրոպայի համար», -կարծում է Զելենսկին։ Նա իրավիճակը անվանել է «էսկալացիայի ևս մեկ փուլ», երբ օբյեկտները գործել են «ՆԱՏՕ-ի օդային տարածքում»։
Զելենսկին նաև ասել է, որ Ռուսաստանը պետք է «զգա հետևանքները»։
«Պատժամիջոցների դադարը չափազանց երկար է ձգձգվել։ Ռուսաստանի և նրա հանցակիցների դեմ սահմանափակումների ներդրման հետաձգումը միայն կբարձրացնի հարվածների դաժանությունը», - գրել է նա։
Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ երկրի օդային տարածքը խախտվել է սեպտեմբերի 10-ի գիշերը։ Լեհական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ չորս օդանավակայաններ, այդ թվում՝ Վարշավայում, ժամանակավորապես դադարեցրել են գործունեությունը պետական ​​անվտանգության ապահովման հետ կապված չպլանավորված ռազմական գործունեության պատճառով։

Зеленский обвинил Россию в нарушении воздушного пространства Польши
Президент Украины Владимир Зеленский обвинил Россию в нарушении воздушного пространства Польши, назвав это новым уровнем эскалации. Об этом он написал в своем Telegram-канале.
По его словам, на Польшу было нацелено «не менее восьми ударных беспилотников». Это «чрезвычайно опасный прецедент для Европы», считает Зеленский. Он назвал ситуацию «очередным витком эскалации», когда объекты действовали в «воздушном пространстве НАТО».
Зеленский также заявил, что Россия должна «ощутить последствия».
«Пауза в санкциях затянулась слишком надолго. Отсрочка введения ограничений в отношении России и ее пособников лишь усилит жестокость ударов», — написал он.
Премьер-министр Польши Дональд Туск заявил, что в ночь на 10 сентября было нарушено воздушное пространство страны. Польские СМИ сообщали, что четыре аэропорта, в том числе в Варшаве, временно приостановили работу из-за незапланированной деятельности военных, связанной с обеспечением безопасности государства.