Հրդեհի հետևանքով բուսական աշխարհին վնասի փաստով ԲԸՏՄ-ն հաղորդում է ներկայացրել ՔԿ
Ս.թ. սեպտեմբերի 1-ին հաղորդվել էր Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի Սարավան բնակավայրի վարչական տարածքում առաջացած հրդեհի փաստով Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնում վարչական վարույթ հարուցելու մասին։ Այս մասին հայտնում են ԲԸՏՄ-ից:
Հարուցված վարչական վարույթի շրջանակներում Տեսչական մարմնի աշխատակիցները հրդեհված տարածքում իրականացրել են զննություն՝ կիրառելով ժամանակակից չափագրման անօդաչու համակարգեր։
Պարզվել է, որ հրդեհի հետևանքով Վայք համայնքի Սարավան բնակավայրի վարչական տարածքում Մ-2 Երևան-Մեղրի միջպետական ավտոճանապարհի հարակից հատվածում այրվել է 823817քմ (82,3 հա)մակերեսով տարածք։
Տեղանքի զննությամբ հայտնաբերվել և արձանագրվել է այրված ալոճենի, խնձորենի, տանձենի տեսակների ընդհանուր 58 ծառ։

Пожар в селе Сараван уничтожил 58 плодовых деревьев
1 сентября 2025 года поступило сообщение о возбуждении Инспекционным органом охраны окружающей среды и недр административного производства по факту пожара, произошедшего на административной территории Сараван общины Вайк Вайоцдзорской области.
В рамках возбужденного административного производства сотрудники Инспекционного органа провели осмотр площади пожара с использованием современных беспилотных измерительных систем. Выяснилось, что в результате пожара на административной территории села Сараван общины Вайк, расположенной на прилегающем к межгосударственной автодороге М-2 Ереван-Мегри участке сгорело 823817 квадратных метров (82,3 гектара).
В ходе осмотра места происшествия было обнаружено 58 сгоревших плодовых деревьев. Сумма ущерба, причиненного растительному миру в результате пожара, составила 1 816 500 драмов.
«По материалам административного производства в Следственный комитет Республики Армения направлено сообщение о совершенном преступлении», — говорится в сообщении инспекции.