Եթե առաջիկայում էլ ստորագրենք խաղաղության պայմանագիրը, միևնույն է, չենք կարող ասել, որ վերջացավ ամեն ինչ. ցավոք, գերիների հարցի վերջնական լուծում չունենք. Արարատ Միրզոյան (Տեսանյութ)
10/09/2025 16:45
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Վաշինգտոնում Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը կարևորագույն իրադարձություն է համարում։
«Կարող ենք ասել՝ հաստատվել է խաղաղություն, մենք դեռ ճանապարհի սկզբին ենք, խաղաղությունը երկար գործընթաց է, խաղաղությունը խնամք ու հոգտարարություն է պահանջում, պահանջում է զգուշություն՝ յուրաքանչյուր արտահայտվող բառի տեսանկյունից»,- ԱԺ-ում այս մասին հայտարարեց նա։
Միրզոյանի խոսքով՝  եթե առաջիկայում էլ ստորագրեն խաղաղության պայմանագիրը, միևնույն է, չեն կարող ասել, որ վերջացավ ամեն ինչ։
«Առայժմ կողմերն իրար վրա չեն կրակում, էսկալացիայի ռիսկը ձգտում է զրոյի, թեժ հակամարտության ռիսկը մինիմալ է, բայց բազմաթիվ խնդիրներ մնում են, մեկը՝ գերիների հարցը, ցավոք, հարցի վերջնական լուծում չունենք»,- ասաց նա։
ԱԳ նախարարը նշեց, որ գերիների հարցը իրենց առաջնային ուշադրության կենտրոնում է։
«Հավատացնում եմ՝ այսօր էլ այդ աշխատանքները շարունակվում են, վաղն էլ չեն դադարելու»,- ընդգծեց Միրզոյանը։

Арарат Мирзоян: даже если в ближайшее время будет подписан мирный договор, всё равно нельзя будет сказать, что всё завершилось — к сожалению, вопрос пленных остаётся нерешённым
10/09/2025 17:26
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян назвал парафирование мирного соглашения с Азербайджаном в Вашингтоне важнейшим событием.
«Можно сказать, что мир подтверждён, но мы лишь в начале пути. Мир — это длительный процесс. Он требует постоянного внимания и заботы, осторожности даже в формулировках», — заявил министр, выступая в парламенте.
По словам Мирзояна, даже в случае подписания окончательного мирного договора в ближайшее время, это не будет означать, что все проблемы решены.
«На данный момент стороны не стреляют друг в друга, риск эскалации стремится к нулю, риск обострения конфликта минимален. Однако остаются многочисленные вопросы. Один из них — вопрос военнопленных. К сожалению, окончательного решения по нему пока нет», — отметил он.