ԶՈւ-ում համալրվածության խնդիրները լուծված չեն, բայց զինծառայության ժամկետը կրճատում են, տեղեկություններ կան նաև անձնակազմի հազարավոր կրճատումների մասին. Աբրահամյան (Տեսանյութ)
11/09/2025 13:52
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը տեղեկություններ ունի, որ ՀՀ ԶՈւ-ում անձնակազմի կրճատումներ են արվում։
«Այդ թիվը չգիտեմ, դա, բնականաբար, գաղտնի տեղեկություն է, բայց խոսք է գնում մի քանի հազար մարդու մասին, ծավալների մասին եմ ուզում խոսել»,– ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով կառավարության կողմից շրջանառության մեջ դրված պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 2-ից 1.5 տարի դարձնելու նախագծին, որը նախատեսված է կյանքի կոչել 2026 թվականի ամառային զորակոչին։
Նա հիշեցրեց, որ ՊՆ տարբեր պաշտոնատար անձինք, նաև իշխանությունները, տարբեր օրինագծերի փոփոխությունների համատեքստում խոսում էին ԶՈւ-ում ծանր համալրվածության խնդրի մասին, նաև «փողով բանակից ազատվելու» նախագծի քննարկման ժամանակ։
«Այդ ինչպե՞ս է ստացվել, որ երկրում մի քանի ամսում այդ համալրվածության բարդ խնդիրները լուծել են, մի բան էլ հնարավորություն է ստեղծվել լրացուցիչ անձնակազմի կրճատումներ անել ԶՈւ-ում։
Եթե ԶՈւ-ում համալրվածության հետ խնդիր չկա, ավելին՝ ունենք այնքան, որ ժամկետային ծառայությունը 6 ամսով կարող ենք կրճատել, ապա ինչո՞ւ են հավաքների շրջանակներում 2 շաբաթյա մարտական հերթապահություն իրականացնում առաջնագծում, ինչը օրենքի խախտում է։ Ինչպե՞ս է ստացվել, որ ԵԿՄ-ի 50-60 անց մարդիկ մարտական հերթապահության են ներգրավվում։
Առկա ողջ հրապարակային իրողությունները խոսում են այն մասին, որ բանակում ոչ միայն համալրվածության հարցերը չեն հաղթահարվել, այլև առաջիկա տարիներին էլ լավատեսական պայմաններում չեն կարող լուծվել»,– ասաց նա։
Ի տարբերություն այս ամենին, ըստ պատգամավորի, ադրբեջանական կողմից զինվելու և սպառազինությունն արդիկանացնելու հարցը շարունակվում է։

Абрамян: несмотря на проблемы с укомплектованностью в армии, сокращают срок службы и готовят массовые увольнения
Секретарь фракции «Честь имею» Национального собрания Армении Тигран Абрамян заявил, что в Вооружённых силах Армении проводятся массовые сокращения личного состава.
«Точной цифры я назвать не могу — это, естественно, засекреченная информация. Но речь идёт о нескольких тысячах человек. Я хочу говорить об объемах», — отметил он в беседе с журналистами в парламенте, комментируя законопроект правительства, предусматривающий сокращение срока обязательной военной службы с двух лет до полутора начиная с летнего призыва 2026 года.
Абрамян напомнил, что представители Министерства обороны и власти ранее неоднократно указывали на серьёзные проблемы с укомплектованностью армии, в том числе при обсуждении законопроекта о возможности освобождения от службы за денежную компенсацию.
«Как получилось, что за несколько месяцев в стране решили столь серьёзную проблему с комплектованием, да ещё и появилась возможность сократить численность личного состава?» — задался вопросом депутат.
«Если в армии нет проблем с укомплектованностью, более того — личного состава настолько достаточно, что можно сократить срок службы на 6 месяцев, тогда почему в рамках учебных сборов проводят двухнедельное боевое дежурство на передовой? Это нарушение закона. Как получилось, что в боевое дежурство привлекают ветеранов Союза добровольцев "Еркрапа", которым уже 50–60 лет?»
По словам Абрамяна, все доступные факты свидетельствуют о том, что проблема с укомплектованностью не только не решена, но и вряд ли будет решена в ближайшие годы — даже при самых оптимистичных сценариях.