Փաշինյանը ՆԱՏՕ-ում հավատարմագրված դեսպանների հետ քննարկել է վաշինգտոնյան հռչակագիրը
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարությունում ընդունել է Հայաստան այցելած ՆԱՏՕ-ում հավատարմագրված դեսպաններին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերությանը վերաբերող հարցեր։ Կողմերը նշել են համագործակցության զարգացման և շարունակականության կարևորությունը։
Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից խաղաղության և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ տարվող քաղաքականությունը։ Այդ համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված վաշինգտոնյան հռչակագրին, ինչպես նաև խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ համաձայնագրի նախաստորագրմանը։
Վարչապետը շեշտել է, որ Հայաստանը կարևորում է միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի հետ փոխգործակցությունը, ինչը նպաստում է նաև տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության օրակարգի առաջմղմանը։
Դեսպանները ողջունել են վաշինգտոնյան հռչակագրի ստորագրումը և խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը՝ դրանք որակելով որպես վճռորոշ քայլեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունություն ապահովելու ուղղությամբ։ Նրանք նաև բարձր են գնահատել Հայաստանի հետ գործընկերությունը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգությանը, Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցերի շուրջ»։

Пашинян принял аккредитованных при НАТО послов
Премьер-министр Никол Пашинян принял в правительства посетивших Армению послов, аккредитованных при НАТО.
В ходе встречи были обсуждены вопросы партнерства Армения-НАТО. Стороны отметили важность развития и продолжения сотрудничества.
Премьер-министр Пашинян представил политику Армении по укреплению мира и стабильности. В этом контексте Никол Пашинян коснулся подписанной между Арменией и Азербайджаном 8 августа Вашингтонской декларации, а также парафирования Соглашения об установлении мира и отношений.
Премьер-министр подчеркнул, что Армения придает важность сотрудничеству с международными партнерами, в том числе с НАТО, которое также способствует продвижению повестки безопасности и стабильности в регионе.
Послы приветствовали подписание Вашингтонской декларации и парафирование мирного соглашения, назвав их решительными шагами на пути к обеспечению долгосрочной стабильности в регионе. Они также высоко оценили партнерство с Арменией.
Состоялся обмен мнениями по ряду вопросов, связанных с региональной безопасностью, повесткой реформ Армении и расширением сотрудничества с международными партнерами.