ՀՀ-ն ակնկալում է Խաղաղության համաձայնագրի ողջամիտ ժամկետում ստորագրումը և վավերացումը. ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
11/09/2025 16:03
Սեպտեմբերի 11-ին ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը ԵԱՀԿ 1533-րդ Մշտական խորհրդի հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է Հայաստանի մեկնաբանող հայտարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի, Մինսկի համաժողովի կողմից կարգավորվող հակամարտության հարցերով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի փակման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Նախարարների ​​խորհրդի կողմից ընդունված որոշման առնչությամբ։
Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է.
«ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի, Մինսկի համաժողովի կողմից կարգավորվող հակամարտության հարցերով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի փակման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Նախարարների ​​խորհրդի որոշման առնչությամբ Հայաստանի պատվիրակությունը, ԵԱՀԿ կանոնակարգի IV.1(A)6 դրույթի համաձայն,  ցանկանում է հանդես գալ հետևյալ մեկնաբանող հայտարարությամբ։
Հայաստանը, Ադրբեջանի հետ համատեղ, նախաձեռնել է սույն Որոշման ընդունումը՝ հիմք ընդունելով  Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների համատեղ դիմումն ուղղված ԵԱՀԿ գործող նախագահին, որը ստորագրվել է 2025թ. օգոստոսի 8-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում։
Նույն օրը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստը։
Նախաստորագրմանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահը, ովքեր նաև ստորագրել են Համատեղ Հռչակագիր։
Համատեղ Հռչակագրում արձանագրվել է «անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու անհրաժեշտությունը»։ Փաստաթղթում հաստատվել է, որ ստեղծվել են պայմաններ, «մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո, վերջապես բարիդրացիական հարաբերությունների կառուցման մեկնարկի համար՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության  և տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա»։ Հռչակագրում նաև ամրագրվել է, որ այս «իրողությունը, որը ենթակա չէ և երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջի փակման համար»։
Այս իրողության համատեքստում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները համատեղ դիմել են ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի կառույցների փակման համար, քանի որ վերջիններս «այլևս արդիական չեն՝ հաշվի առնելով դրանց ստեղծման համար հիմք հանդիսացած իրավիճակի արմատական փոփոխությունների ենթարկման հանգամանքը»։ Նախարարները նաև հաստատել են իրենց «համատեղ հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և Հելսինկիի եզրափակիչ ակտին՝ շարունակելու երկկողմ մակարդակով հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը»։
Այս պատմական պահի համատեքստում Հայաստանի Հանրապետությունն ակնկալում է Խաղաղության համաձայնագրի ողջամիտ ժամկետում ստորագրումը և վավերացումը։

Армения рассчитывает на подписание и ратификацию мирного соглашения в разумные сроки — постпред РА при ОБСЕ
Постоянный представитель Республики Армения при ОБСЕ Андраник Ованнисян 11 сентября в ходе 1533-го заседания Постоянного совета ОБСЕ представил пояснительное заявление Армении относительно решения Совета министров ОБСЕ о прекращении Минского процесса ОБСЕ, деятельности личного представителя Действующего председателя ОБСЕ и Группы планирования высокого уровня. Об этом сообщило Министерство иностранных дел РА.
«В связи с решением Совета министров иностранных дел ОБСЕ о закрытии Минского процесса ОБСЕ, деятельности личного представителя Действующего председателя ОБСЕ по урегулированию конфликта Минской конференцией и Группы планирования высокого уровня делегация Армении, в соответствии со статьей IV.1(A)6 Правил процедуры ОБСЕ, желает сделать следующее пояснительное заявление.
Армения совместно с Азербайджаном инициировала принятие настоящего Решения на основании совместного обращения министров иностранных дел Республики Армения и Азербайджанской Республики, адресованного Действующему председателю ОБСЕ, подписанного 8 августа 2025 года в Вашингтоне, округ Колумбия, столице Соединенных Штатов Америки.
В тот же день министры иностранных дел Армении и Азербайджана парафировали согласованный текст Соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой». На парафировании присутствовали премьер-министр Республики Армения, президент Азербайджанской Республики и президент Соединённых Штатов Америки, которые также подписали Совместную декларацию.
В Совместной декларации говорилось о «необходимости проложить путь к светлому будущему, не предопределённому конфликтами прошлого, в соответствии с Уставом Организации Объединённых Наций и Алма-Атинской декларацией 1991 года». В документе утверждалось, что «после конфликта, вызвавшего неисчислимые человеческие страдания, созданы условия для окончательного начала строительства добрососедских отношений, основанных на принципах нерушимости международных границ и недопустимости применения силы в целях приобретения территорий». В Декларации также говорилось, что эта «реальность, которая не подлежит и никогда не должна подвергаться пересмотру, открывает путь к закрытию страницы вражды между нашими двумя народами».
В связи с этим министры иностранных дел Армении и Азербайджана совместно призвали к закрытию структур Минского процесса ОБСЕ, поскольку они «утратили актуальность, учитывая радикальные изменения ситуации, которые легли в основу их создания». Министры также подтвердили «совместную приверженность Уставу ООН и Хельсинкскому Заключительному акту для продолжения процесса нормализации отношений на двустороннем уровне».
В контексте этого исторического момента Республика Армения рассчитывает на подписание и ратификацию Мирного соглашения в разумные сроки»,- говорится в заявлении.