Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարությունների միջև ստորագրվել է հուշագիր
Երևանում տեղի են ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև հերթական՝ 13-րդ հյուպատոսական խորհրդակցությունները: Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը, իսկ իրանական պատվիրակությունը՝ Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահիդ Ջալալզադեն:
Խորհրդակցությունների օրակարգում ընդգրկված էին 1963թ. ապրիլի 24-ի «Հյուպատոսական հարաբերությունների մասին» Վիեննայի կոնվենցիայի կատարմանը, ինչպես նաև երկու երկրների քաղաքացիների և իրավաբանական անձանց իրավունքների և օրինական շահերին առնչվող մի շարք հարցեր։
Կողմերն ընդգծել են երկու երկրների դատաիրավական, առևտրատնտեսական և գիտակրթական ոլորտներում փոխգործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ արտաքին գործերի նախարարությունների կողմից գործադրվող ջանքերի շարունակականության կարևորությունը։

Между министерствами иностранных дел Армении и Ирана подписан меморандум
В Ереване состоялись очередные, уже 13-е, консульские консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Исламской Республики Иран. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, армянскую делегацию возглавлял генеральный секретарь МИД Давид Карапетян, а иранскую — заместитель министра иностранных дел Вахид Джалалзаде.
В повестку консультаций вошли вопросы реализации Венской конвенции о консульских отношениях от 24 апреля 1963 года, а также ряд вопросов, касающихся прав и законных интересов граждан и юридических лиц обеих стран.
Стороны подчеркнули важность продолжения усилий министерств иностранных дел по углублению сотрудничества в судебно-правовой, торгово-экономической и научно-образовательной сферах.
По итогам консультаций был подписан меморандум о сотрудничестве между министерствами иностранных дел Армении и Ирана.