5 ճշմարտություն, որ ամեն գնով քողարկելու են կեղծ խաղաղության մասին անվերջ ելույթներով. Թյուրքագետ
Թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը գրել է. «5 ճշմարտություն, որ մեզանից ամեն գնով թաքցնելու կամ քողարկելու են կեղծ խաղաղության մասին անվերջ ելույթներով՝ առաջիկ 10 ամիսներին։
Ադրբեջանը զինվում է աննկարագրելի մեծ, շատ մեծ ծավալներով։ Միայն բաց աղբյուրների ուսումնասիրությունը բավական է տեսնելու համար, որ Ադրբեջանը շարունակում է տարածաշրջանում պատրաստվել ոչ թե խաղաղ ապրելու, այլ նոր հարձակումների։
Ադրբեջանն ամրացնում է ՀՀ ինքնիշխան տարածքում (Գեղարքունիք, Վայոց Ձոր, Սյունիք) գրաված հատվածներում իր ռազմական դիրքերը։ Ոչ թե հեռանում է մեր սահմաններից, այլ հակառակը՝ ուժեղացնում է իր դիրքերը նոր ինժեներական կառույցներով՝ դրանք վերածելով Հայաստանի վրա նոր հարձակման իդեալական հարթակներ։
Թուրքիան ու Ադրբեջանը ոչ միայն խոսում են, որ «Զանգեզուրի միջանցք» են ստանալու Սյունիքով, այլև դրա իրականացման համար շինարարական աշխատանքներ են տանում, որոնց մեծ մասը պետք է ավարտվի առաջիկա 3-4 տարիների ընթացքում։ Դրան զուգահեռ տարվում է մեծ քարոզչական (հատկապես Իրանում ու Ռուսաստանում) ու քաղաքական-դիվանագիտական աշխատանք, որպեսզի վիճարկվի Սյունիքի հայկականությունը, հետևաբար՝ դրա հանդեպ թուրքական հավակնությունները դառնան ավելի լեգիտիմ։ Ցավոք, այս ուղղությամբ արդեն որոշ հաջողություններ գրանցել են։
Ադրբեջանում հետևողական քարոզվում է հակահայկականություն։ Դա բարձրացված է պետական մակարդակի՝ «ատելության խոսքի» քարոզից մինչև «արևմտյան Ադրբեջանի» (այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքի գրավման) շարունակական հանրայնացում։ Դա ոչ թե խաղաղության, այլ նոր պատերազմի պատրաստություն է։
Թուրքիան չի պատրաստվում բացել որևէ սահման, որևէ անցակետ, անել որևէ քայլ, որ կարող է ուժեղացնել Հայաստանը կամ այն դարձնել ավելի ինքնիշխան։ Չկա նման բան, գոյություն չունի նման նպատակ։ Հակառակը՝ Թուրքիան շարունակելու է օգտագործել «սահմանի բացման հետ գալիք դրախտի» թեման որպես խայծ՝ մեր հանրությանը թմրեցնելու ու մեզանից զիջումներ կորզելու համար։
Այս 5 կետերի մասին չեն խոսելու կառավարության նիստերում, պետրոսղազարյանական հեռուստաալիքներով, խոսողներին փորձելու են լռեցնել, պիտակավորել որպես «բայղուշներ» ու «պատերազմ հրահրողներ»։ Բայց դրանից այս իրողությունները չեն փոխվելու։ Թուրքիայում ու Ադրբեջանում պատրաստվում են կուլ տալ Հայաստանը, քանի որ չկա Հայաստանը կառավարողների դիմադրությունը, այլ կա «թշնամու բավարարման քաղաքականություն» (politics of appeasement)։
Հայաստանի դե-ֆակտո իշխանությանը պետք է, որ այս ճշմարտությունների մասին ոչ մեկ չխոսի, որ իրենք պահպանեն իրենց իշխանությունը՝ օրեցօր փոքրացող ու թուլացող Հայաստանում։
Մենք՝ Հայաստանում մեր ու մեր սերունդների երջանիկ ու ազատ կյանքը պատկերացնողներս, պետք է խոսենք, բացատրենք, հանրայնացնենք ու քաղաքական ճանապարհով պայքարենք այս իրողությունների դեմ՝ վստահ լինելով, որ լուծումներ կան։ Լուծումներ կան, կգտնվեն նորերը թուրքական թշնամանքի դեմ, եթե նման նպատակ սահմանվի»։

5 фактов, которые любой ценой будут скрывать бесконечными речами о фальшивом мире — турколог
«5 фактов, которые в ближайшие 10 месяцев будут всеми способами скрывать или маскировать бесконечными выступлениями о фальшивом мире.
Азербайджан ведёт беспрецедентное и масштабное вооружение. Достаточно изучить открытые источники, чтобы убедиться, что Азербайджан готовится не к мирному сосуществованию в регионе, а к новым наступлениям.
Азербайджан укрепляет свои военные позиции на захваченных участках суверенной территории Армении (Гегаркуник, Вайоц-Дзор, Сюник). Он не отходит от наших границ, а наоборот — усиливает свои позиции новыми инженерными сооружениями, превращая их в идеальные плацдармы для новых атак на Армению.
Турция и Азербайджан не просто говорят о том, что получат «Зангезурский коридор» через Сюник, но и ведут строительные работы, которые должны завершиться в ближайшие 3-4 года. Параллельно ведётся масштабная пропагандистская (особенно в Иране и России) и политико-дипломатическая работа по оспариванию армянской принадлежности Сюника, чтобы сделать турецкие претензии более легитимными. К сожалению, в этом направлении уже достигнуты определённые успехи.
В Азербайджане целенаправленно распространяется антиармянская пропаганда. Она поднята на государственный уровень — от разжигания «речи ненависти» до постоянного публичного обсуждения «Западного Азербайджана» (то есть территорий Республики Армения). Это не подготовка к миру, а к новой войне.
Турция не собирается открывать какие-либо границы или пункты пропуска, предпринимать шаги, которые могли бы укрепить Армению или повысить её суверенитет. Ничего такого нет и не планируется. Напротив, Турция продолжит использовать тему «рая после открытия границ» как приманку, чтобы усыпить бдительность нашего общества и добиться уступок.
О этих пяти пунктах не будут говорить на заседаниях правительства, по телеэфирам Петроса Казаряна (ред.: ведущий Общественного телевидения Армении), пытаясь заставить замолчать критиков и назвать их «паникёрами» и «разжигателями войны». Но от этого эти реалии не изменятся. В Турции и Азербайджане готовятся «проглотить» Армению, потому что у властей Армении нет сопротивления — есть политика удовлетворения (politics of appeasement).
Действующей де-факто власти Армении нужно, чтобы никто не говорил об этих фактах, чтобы сохранить власть в стране, которая с каждым днём становится всё меньше и слабее.
Мы, кто в Армении представляет счастливую и свободную жизнь для себя и будущих поколений, должны говорить, объяснять, распространять информацию и политически бороться с этой реальностью, уверенные, что решения есть. Есть решения, и будут найдены новые решения против турецкой враждебности, если будет поставлена такая цель».