Իշխանությունը փորձում է կրճատել բանակը` հետագա զիջումները «հիմնավորելով» պետության անկարողությամբ. Տիգրան Աբրահամյան
11/09/2025 10:34
Կառավարությունը շրջանառության մեջ է դրել պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 2-ից 1.5 տարի դարձնելու նախագիծ, որը նախատեսված է կյանքի կոչել 2026 թվականի ամառային զորակոչից:
Որպես հիմնավորում նախագծում նշված է, որ «վերջին տարիներին պայմանագրային զինվորական ծառայության ընդլայնման նպատակով կատարվել են գործուն քայլեր, ի դեմս՝ «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի, արհեստավարժ սերժանտական համակարգի, զինծառայողների ատեստավորման համակարգի ներդրման, սահմանամերձ զորամասերում երկարամյա ծառայության զինվորական կենսաթոշակի պահպանմամբ պայմանագրային զինվորական ծառայության կազմակերպման գործընթացի»:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի գնահատմամբ՝ կառավարության «հիմնավորումը» ակտիվ համալրումների առումով հենց միայն այնքանով չի համապատասխանում իրականությանը, որ վերջին 4 տարիներին մարտական հերթապահության և մարտական այլ խնդիրների կատարման համար ստիպված են եղել յուրաքանչյուր տարի հազարավոր պահեստազորայիններ և ԵԿՄ ներկայացուցիչներ ընդգրկել:
«Խորհուրդ չեմ տա պատասխանատուներին պնդել, թե պահեստազորայինների հավաքը բացառապես ուսումնական, վերապատրաստման նպատակ ունի, որովհետև այդ հավաքների գլխավոր նպատակը համալրվածության բարդությունների պայմաններում մարտական հերթապահության խնդիրների ապահովումն է:
«Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրով զինվորական ծառայության ընդգրկումը որքան էլ ակտիվ լինի, ընդհանուր համալրվածության խնդիրների հաղթահարումից պետությունը դեռ շատ հեռու է:
Այս պայմաններում իշխանությունը փորձում է 3 խնդիր լուծել`
1. Նախընտրական «տրյուկ» անել` փորձելով բանակի կրճատումը ընտրաքվեի վերածել:
2. Կրճատել բանակը` հետագա զիջումները «հիմնավորելով» պետության անկարողությամբ:
3. Պարզապես ադրբեջանական պահանջ կատարել` վստահեցնելու, որ ՀՀ-ն դիմադրելու, պայքարելու որևէ նպատակ չունի:
Հասկանում եմ, որ այսպիսի դիրքորոշումս շատերի համար ոչ պոպուլյար է, մի մասը բարձրաձայն, մյուս մասը լռելայն չի համաձայնվելու, սակայն ինձ համար կարևորը մեր երկրի ազգային և պետական շահերն են, մեր ժողովրդի անվտանգությունը և շարունակելու եմ պնդել, որ այս նախագիծը ներսից պետությանը հասցվող ուժգին հարված է, որն ավելի է մեծացնելու մեր անվտանգային խնդիրները»,- նշել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: власти намерены сократить численность армии, чтобы последующие уступки оправдать «неспособностью государства»
11/09/2025 10:54
Секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян резко раскритиковал законопроект правительства о сокращении срока обязательной военной службы с двух лет до полутора. Согласно проекту, инициатива вступит в силу с летнего призыва 2026 года.
Как утверждает депутат, обоснование, приведённое в документе, не отражает реального положения дел, поскольку на протяжении последних четырёх лет государство сталкивается с серьёзными проблемами укомплектования армии. В результате, по словам Абрамяна, ежегодно к выполнению боевых задач привлекаются тысячи военнообязанных и представителей добровольческих организаций, в частности — Союза добровольцев "Еркрапа".
«Я бы не советовал официальным лицам настаивать на том, что сборы резервистов носят исключительно учебный или тренировочный характер. Их основная цель — восполнение нехватки личного состава для несения боевого дежурства», — отметил он.
Абрамян считает, что программа «Защитник Отечества», как бы активно ни реализовывалась, пока далека от того, чтобы компенсировать дефицит кадров в Вооружённых силах.
По мнению оппозиционного депутата, правительство преследует три цели:
1. Преподнести сокращение численности армии как предвыборную реформу и получить политические дивиденды.
2. Уменьшить численность армии, чтобы в дальнейшем обосновывать территориальные уступки неспособностью государства защитить себя.
3. Фактически выполнить требования Азербайджана, демонстрируя отказ Армении от сопротивления и борьбы.
«Даже если такая позиция кому-то покажется непопулярной, для меня приоритетом остаются национальные интересы, государственная безопасность и защита народа. Считаю, что данный законопроект — это серьёзный внутренний удар по государству, который лишь усугубит уже существующие угрозы», — подчеркнул Абрамян.