Հայաստանը չի մասնակցում «Արևմուտք-2025» զորավարժություններին
Սեպտեմբերի 12-ին մեկնարկել են Բելառուսի և Ռուսաստանի զինված ուժերի համատեղ «Արևմուտք-2025» զորավարժությունները։
Նշվում է, որ զորավարժությունների նպատակն է կատարելագործել հրամանատարների և շտաբների հմտությունները, զորքերի  տարածաշրջանային և կոալիցիոն խմբերի փոխգործակցության և դաշտային պատրաստության մակարդակը՝ խաղաղության պահպանման, շահերի պաշտպանության և ռազմական անվտանգության ապահովման համատեղ խնդիրների լուծման գործում։
ՌԴ ՊՆ-ից հայտնել են, որ զորքերի կոալիցիոն խմբի կազմում համատեղ գործողություններ իրականացնելու համար զորավարժություններին հրավիրվել են ՀԱՊԿ-ի, ՇՀԿ-ի և այլ գործընկեր պետությունների ռազմական հրամանատարական մարմինների օպերատիվ խմբերը։
Հայաստանի Հանրապետությունը, սակայն, չի մասնակցում այս զորավարժություններին։
Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան՝  ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը հայտնեց, որ Հայաստանը չի մասնակցում նշված զորավարժությանը:

Армения не участвует в военных учениях «Запад-2015»
12 сентября стартовали совместные военные учения вооружённых сил Беларуси и России под названием «Запад-2025».
Отмечается, что целью учений является совершенствование навыков командиров и штабов, повышение уровня взаимодействия региональных и коалиционных группировок войск, а также уровня их полевой подготовки — для совместного решения задач по поддержанию мира, защите интересов и обеспечению военной безопасности.
В Министерстве обороны РФ сообщили, что для участия в совместных действиях в составе коалиционной группировки войск на учения были приглашены оперативные группы военных командных структур ОДКБ, ШОС и других стран-партнёров.