Թուրքիային ու Ադրբեջանին ուժեղ և զարգացած Հայաստան պետք չէ, պետք է երկիր, որը կսպասարկի իրենց ռեգիոնալ շահերը և կունենա ընդամենը օգտագործվողի կարգավիճակ. Տիգրան Աբրահամյան
13/09/2025 09:38
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի գնահատմամբ՝ Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների և Թուրքիայի հատուկ բանագնացի հանդիպման վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրությունը որոշակիություն չունեցող իմիտացիոն պրոցեսի մասին է։
Ըստ նրա՝ ակնհայտ է, որ Թուրքիան չի շտապում դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու և ՀՀ-ի հետ փոխշահավետ գործակցություն ապահովելու հարցում:
«Նույնիսկ այդքան քննարկված պայմանավորվածությունը` 3-րդ երկրների քաղաքացիների ու բեռնափոխադրումների համար սահմանը բացելու վերաբերյալ, 2 տարի է՝ որևէ արդյունքի չի բերում:
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ թեև խոսվում է ՀՀ տարածքը ենթակառուցվածքային հանգույցի վերածելու մասին, սակայն նույն Թուրքիան, ակնհայտ ձգձգելով Գյումրի-Կարս երթուղու շահագործման վերականգման հնարավորությունների շուրջ համաձայնությունը, ռեգիոնալ բեռնափոխադրումների առումով նախընտրում է շրջանցել ՀՀ-ն` շարժը Կարս-Գյումրի-Երասխավան-Նախիջևան ուղղությամբ դիտարկելու փոխարեն նախընտրում է Կարս-Իգդիր-Նախիջևան նոր երթուղին, որի կառուցման մասին վերջերս հայտարարվեց:
Թուրքիային ու Ադրբեջանին ուժեղ և զարգացած Հայաստան պետք չէ, պետք է երկիր, որը կսպասարկի իրենց ռեգիոնալ շահերը և կունենա ընդամենը օգտագործվողի կարգավիճակ»,- նշել է պատգամավորը։

Турции и Азербайджану не нужна сильная и развитая Армения — им необходима страна, которая будет обслуживать их региональные интересы и иметь лишь статус инструмента в их руках: Абрамян
13/09/2025 10:18
По оценке секретаря парламентской фракции «Честь имею» Тиграна Абрамяна, официальное сообщение о встрече высокопоставленных представителей Армении и специального представителя Турции свидетельствует о продолжающемся имитационном процессе, лишённом конкретики.
По его словам, очевидно, что Турция не спешит с установлением дипломатических отношений и налаживанием взаимовыгодного сотрудничества с Арменией.
«Даже широко обсуждаемая договорённость об открытии границы для граждан третьих стран и грузоперевозок уже два года не даёт никаких результатов.
Я уже не говорю о том, что, несмотря на заявления о превращении территории Армении в инфраструктурный узел, Турция, затягивая переговоры по восстановлению маршрута Гюмри–Карс, в вопросе региональных грузоперевозок предпочитает обходить Армению. Вместо маршрута Карс–Гюмри–Ерасхаван–Нахичевань, отдаётся приоритет новому направлению Карс–Игдыр–Нахичевань, о строительстве которого недавно было официально объявлено», — отметил депутат.
По словам Абрамяна, Турции и Азербайджану не нужна сильная и развивающаяся Армения — им необходима страна, которая будет обслуживать их региональные интересы и играть роль лишь инструмента в их руках.