Անիի կամրջի հայտնվելը «բանակցություններում» բացառապես մի նպատակ ունի՝ հայ ժողովրդի մոտ արթնացնել հույզեր դեպի կորուսյալ հայրենիքը. թյուրքագետ
13/09/2025 11:13
Թուրքիայում Հայաստանն ու հայ ժողովրդին լավ են ճանաչում։ Գիտեն, թե որքան կարևոր է պատմական հիշողությունը մեզ համար։ Քաջատեղյակ են, թե որքան ենք մենք կապված մեր հայրենիքի Արևմտյան մասի հետ, որ այսօր Թուրքիայի վերահսկողության ներքո է, այս մասին հայտարարել է թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
Ըստ նրա՝ թուրքերին այդ գիտելիքը օգնում է, որպեսզի ճիշտ մշակեն այսօր մեր հանդեպ տարվող նվաճողական քաղաքականությունը։
«Սրա մի օրինակ այսօր կարելի է տեսնել Թուրքիայի հետ վարվող ու անվերջ թմբկահարվող «բանակցությունների» շրջանակներում։
Այսպես, եթե ուշադրություն դարձնե՛ք, ապա ՀՀ դե-ֆակտո իշխանությունների հետ թուրքերի ամեն հանդիպումից հետո արված հայտարարություններում կա մոտավոր այսպիսի ձևակերպում. «Հայաստանի ու Թուրքիայի ներկայացուցիչները նաև պայմանավորվել են, որ ջանքեր կգործադրվեն մշակույթի և ակադեմիական ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու ուղղությամբ, մասնավորապես... պատմական Անիի/Մետաքսի ճանապարհի կամրջի համատեղ վերականգնման միջոցով»։
Հայաստանի համար որևէ գործնական նշանակություն չունեցող Անիի կամրջի հայտնվելը այս «բանակցություններում» բացառապես մի նպատակ ունի։ Հիշատակելով Արևմտյան Հայաստանի հետ կապված Անի քաղաքը՝ հայ ժողովրդի մոտ արթնացնել հույզեր դեպի կորուսյալ հայրենիքը՝ այդպիսով թմրեցնելով բանակցությունների մնացած կետերի հանդեպ ուշադրությունը։ Կետեր, որոնք ուղղված են նրան, որ Հայաստանը աստիճանաբար վերածվի թուրքական ազդեցության գոտու։ Փաստացի, մեզ տալիս են մեր հայրենիքի մի կտորի հետ խորհրդանշական կապ ու դրա վերականգման պատրանք, որպեսզի հեշտությամբ խլեն մեր ունեցած մասը։
Սա թուրքական փորձառու դիվանագիտության հնարք է»,- նշել է Գեղամյանը։

Появление моста Ани в «переговорных» дискуссиях имеет лишь одну цель — пробудить у армянского народа эмоции по отношению к утраченной Родине — тюрколог
13/09/2025 11:27
В Турции хорошо знают Армению и армянский народ. Они осведомлены о том, насколько важна для нас историческая память, и прекрасно понимают, насколько глубока наша связь с Западной Арменией, находящейся сегодня под контролем Турции.
Об этом заявил тюрколог Варужан Гегамян.
По его словам, именно знание этого позволяет турецкой стороне выстраивать свою экспансионистскую политику в отношении Армении с особым расчётом и точностью.
«Один из примеров — бесконечно разрекламированные "переговоры" с Турцией. Если внимательно посмотреть, то после каждой встречи с представителями де-факто властей Армении, в заявлениях звучит примерно такая формулировка:
"Представители Армении и Турции также договорились прилагать усилия к укреплению сотрудничества в сфере культуры и академических обменов, в частности — посредством совместной реставрации моста Ани / Шёлкового пути"».
Гегамян подчёркивает, что упоминание моста Ани, не имеющее никакого практического значения для Армении, преследует одну единственную цель — затронуть эмоциональную память армян, связанную с городом Ани и Западной Арменией, и тем самым отвлечь внимание общественности от остальных пунктов переговоров, многие из которых направлены на втягивание Армении в сферу турецкого влияния.
«Фактически нам предлагают символическую связь с утраченной Родиной, создавая иллюзию восстановления, чтобы тем временем легче отнять то, что у нас ещё есть», — отметил тюрколог.
По его словам, это — излюблённый приём опытной турецкой дипломатии: дать армянам эмоциональный жест, чтобы они ослабили внимание к реальным уступкам и опасным геополитическим последствиям.