Հիմա, երբ Ռուբենը զրկված է ազատությունից՝ գտնվելով դաժան և անարդար պայմաններում, նրա կյանքն ինքնին դարձել է ավելի լավ աշխարհի նկատմամբ նրա անսասան հավատի վկայությունը. Ռուբեն Վարդանյանի կին (Տեսանյութ)
13/09/2025 11:28
Հայկական կրթական հիմնարկությունը (Armenian Educational Foundation) իր 75-ամյակի հանդիսավոր միջացառման ընթացքում Educational Visionaries Award մրցանակ է շնորհել Ռուբեն Վարդանյանին և Վերոնիկա Զոնաբենդին՝ որպես կրթության ապագայի տեսլական ունեցող գործիչների:
Վերոնիկա Զոնաբենդը ներկա է գտնվել միջոցառմանը ու իր և ամուսնու՝ արդեն երկու տարի ադրբեջանական բանտում կեղծ մեղադրանքներով ապօրինի պահվող Ռուբեն Վարդանյանի անունից շնորհակալություն է հայտնել գնահատանքի համար:
«Մեծ պատիվ է այսօր այստեղ լինելն ու այս հեղինակավոր մրցանակը Ռուբենի և իմ անունից ստանալը։ Իհարկե, կցանկանայի այստեղ Ռուբենի հետ միասին կանգնած լինեինք:
Խորապես շնորհակալ եմ այսօր ձեզ դիմելու հնարավորության համար։ Չնայած ես ծնվել եմ ռուս-հրեական ընտանիքում, ինձ համարում եմ ընտությամբ հայ՝ Armenian By Choice:
Հայաստանում փոփոխության գաղափարի նկատմամբ Ռուբենի կիրքն ու սերն ինձ ոգեշնչեց նույնն անել։ Աշխարհն իսկապես ենթարկվում է մեծ փոփոխությունների, և այն համակարգերը, որոնց վրա մենք ժամանակին հույս էինք դնում, փլուզվում են։ Ռուբենն ու ես աշխարհի այն մասից ենք, որտեղ կայունությունը հազվադեպ երևույթ է եղել, և մեր սերունդն այսպիսի ժամանակներ նախկինում ևս ապրել է։ Բայց մենք հաստատ գիտենք, որ կրթությունը միշտ էլ անձնական հզորացման խթանիչ է եղել։ Մեր դեպքում՝ ես ուսումնասիրել եմ ավիատիեզերական ճարտարագիտություն, մինչդեռ Ռուբենը՝ տնտեսագիտություն, և մենք մեծ հավատ ունենք կրթության ազդեցության նկատմամբ։ Մեր ծնողներից մենք սովորել ենք կրթության իրական արժեքը։ Դա միակ ունեցվածքն է, որը ոչ ոք երբեք չի կարող խլել։ Ո՛չ գիտելիքը, ո՛չ արժեքները չեն կարող խլվել մեզանից։
Եվ չնայած հայերը վաղուց ցրված են ամբողջ աշխարհում, միայն միասնության և գիտելիքի փոխանցման միջոցով է, որ մենք մնում ենք կապված միմյանց հետ։ Կրթությունը և ընդհանուր արժեքներն անտեսանելի թելեր են, որոնք մեզ կապում են անկախ նրանից, թե որքան հեռու ենք ապրում միմյանցից։
Այսօր, ևս մեկ անգամ, մենք կանգնած ենք նոր դարաշրջանի շեմին։ Այնուամենայնիվ, կան բաներ, որ անփոփոխ են՝ մարդկային արժեքները և մեզ միավորող կապերը: Հայ կրթական հիմնարկության 75-ամյակը վկայում է այն կարևորության մասին, որը մեր ժողովուրդը տալիս է կրթությանը՝ որպես ապագայի ուղի։
Ինչ էլ որ անեք կյանքում, պետք է անեք սրտով և սիրով, քանի որ դա միակ բանն է, որը ոչ ոք երբեք չի կարող խլել ձեզանից։ Եվ հիմա, երբ Ռուբենը զրկված է ազատությունից՝ գտնվելով դաժան և անարդար պայմաններում, նրա կյանքն ինքնին դարձել է ավելի լավ աշխարհի նկատմամբ նրա անսասան հավատի վկայությունը՝ այնպիսի աշխարհի, որը կառուցված է գիտելիքի, կրթության և համայնքի ուժի վրա։
Այժմ ավելի քան երբևէ, մենք պետք է միասին կանգնենք փոփոխությունների առջև՝ ձգտելով կայունություն բերել աշխարհին՝ մեր գիտելիքն ու մեր փորձով քաղված դասերը փոխանցելով հաջորդ սերնդին, քանի որ հենց նրանք են մեզ դուրս բերելու վաղվա անորոշություններից։
Եկե՛ք միավորվենք և ինքներս մեզ խոստանանք սովորեցնել, սովորել ու միասին լինել։ Շնորհակալություն այս պատվի համար»,- նշել է նա։

"Сегодня, когда Рубен лишён свободы и находится в жестоких и несправедливых условиях, сама его жизнь стала лучшим свидетельством его непоколебимой веры в мир — супруга Рубена Варданяна (видео)
13/09/2025 12:11
Во время торжественного мероприятия, посвящённого 75-летию Армянского образовательного фонда (Armenian Educational Foundation), Рубен Варданян и Вероника Зонабенд были удостоены премии Educational Visionaries Award — как деятели, обладающие стратегическим видением будущего образования.
Вероника Зонабенд присутствовала на церемонии и поблагодарила организаторов от своего имени и от имени своего супруга Рубена Варданяна, который уже два года незаконно удерживается в азербайджанской тюрьме по сфабрикованным обвинениям.
«Для меня большая честь быть здесь сегодня и принять эту престижную награду от имени Рубена и от своего имени. Конечно, я бы хотела стоять здесь рядом с Рубеном.
Искренне благодарю за возможность обратиться к вам. Несмотря на то, что я родилась в русско-еврейской семье, я считаю себя армянкой по выбору — Armenian By Choice.
Страсть Рубена к идее перемен в Армении и его любовь к своей стране вдохновили меня на то же самое. Мир действительно переживает период глубоких трансформаций, и системы, на которые мы раньше полагались, разрушаются. Рубен и я родом из части мира, где стабильность всегда была редкостью, и наше поколение уже не раз сталкивалось с подобными вызовами. Но мы точно знаем: образование всегда было мощнейшим инструментом личностного развития.
Я изучала аэрокосмическую инженерию, Рубен — экономику, и мы оба искренне верим в силу образования. От наших родителей мы унаследовали понимание его истинной ценности. Это единственное богатство, которое невозможно отнять. Ни знания, ни ценности — никто не сможет лишить нас их.
И хотя армяне давно рассеяны по всему миру, только благодаря единству и передаче знаний мы остаёмся связанными между собой. Образование и общие ценности — это невидимые нити, которые соединяют нас, независимо от того, насколько далеко друг от друга мы живём.
Сегодня мы снова стоим на пороге новой эпохи. Тем не менее, есть вещи, которые остаются неизменными: человеческие ценности и связи, которые нас объединяют. 75-летие Армянского образовательного фонда — яркое подтверждение того, какое значение наш народ придаёт образованию как пути в будущее.
Что бы вы ни делали в жизни — делайте это от сердца и с любовью, потому что именно это никто и никогда не сможет у вас отнять.
И теперь, когда Рубен лишён свободы и находится в жестоких и несправедливых условиях, сама его жизнь стала воплощением его непоколебимой веры в лучший, более справедливый мир — мир, основанный на знаниях, образовании и силе сообщества.
Сегодня как никогда важно, чтобы мы вместе противостояли переменам, стремясь привнести стабильность в этот мир, передавая следующему поколению свои знания и уроки, полученные опытом. Ведь именно оно выведет нас из неопределённости завтрашнего дня.
Давайте объединяться и пообещаем себе: учить, учиться и быть вместе. Спасибо за эту высокую честь», — сказала Вероника Зонабенд.