«Թուրքիան շարունակում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները պայմանավորել հայ-ադրբեջանական գործընթացով»․ Քաղաքագետ
«Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը սպասվում է 2026-ի առաջին կեսին․ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջնական համաձայնագիրը ստորագրելուն պես մենք ևս արագ կկարգավորենք հարաբերությունները Հայաստանի հետ»։
Երկու նկատառում․
Թուրքիան շարունակում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները պայմանավորել հայ-ադրբեջանական գործընթացով։ Մինչև չստորագրվի խաղաղության պայմանագիր, հայ-թուրքական հարաբերություններում էական առաջընթաց չի լինելու։
Մնում է հարց․ որտեղի՞ց Ֆիդանին վստահություն, որ 2026-ի առաջին կեսին խաղաղության պայմանագիր կլինի։ Բաքուն դրա համար պահանջում է Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխություն, ինչը ոչ իրավական ընթացակարգերով, ոչ քաղաքական կոնսենսուսով հնարավոր չէ իրականացնել այդ ժամկետում։
Ըստ այդմ, Ֆիդանի հայտարարությունն ավելի շատ լավատեսական կանխատեսում է, քան պնդում, որը փաստական հենք ունի»:

Турция продолжает обуславливать свои отношения с Арменией армяно-азербайджанским процессом — политолог
Политолог Сурен Суренянц прокомментировал недавнее заявление министра иностранных дел Турции Хакана Фидана, который отметил, что подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном ожидается в первой половине 2026 года, и сразу после этого Анкара готова нормализовать отношения с Ереваном.
Суренянц отметил два ключевых аспекта:
«Во-первых, Турция по-прежнему ставит нормализацию армяно-турецких отношений в зависимость от прогресса в армяно-азербайджанском процессе. Пока не будет подписано мирное соглашение, существенного прогресса в армяно-турецких отношениях ожидать не стоит».
«Во-вторых, откуда у Фидана такая уверенность, что соглашение будет достигнуто именно в первой половине 2026 года? Баку требует для этого изменения Конституции Армении, что невозможно реализовать ни юридически, ни политически в указанные сроки — без соответствующих процедур и общественного консенсуса».
По словам политолога, заявление Фидана скорее является оптимистичным прогнозом, чем утверждением, основанным на реальных фактах.