Ադրբեջանը և Հայաստանը խաղաղության համաձայնագիրը կստորագրեն 2026 թվականի առաջին կեսին
Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության համաձայնագիրը կստորագրեն 2026 թվականի առաջին կեսին, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջնական համաձայնագիրը ստորագրելուն պես մենք ևս արագ կկարգավորենք մեր հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք՝ Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Ջեյհուն Բայրամովը Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ներկայությամբ նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը։
Նախարարները ստորագրել են նաև ԵԱՀԿ-ին համատեղ դիմումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացների և առնչվող կառույցների փակման վերաբերյալ։

Азербайджан и Армения подпишут мирное соглашение в первом полугодии 2026 года
Азербайджан и Армения подпишут мирное соглашение в первом полугодии 2026 года, заявил глава МИД Турции Хакан Фидан.
"Как только будет подписано окончательное соглашение между Арменией и Азербайджаном, мы быстро нормализуем отношения с Арменией", - отметил Фидан.
Он добавил, что окончательное подписание документа ожидается в первой половине следующего года.
Напомним, что 8 августа в Вашингтоне министры иностранных дел Армении и Азербайджана — Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов — в присутствии руководителей Армении, Азербайджана и США парафировали Соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой».
Министры также подписали совместное обращение в ОБСЕ с предложением о ликвидации Минской группы ОБСЕ и связанных с ней структур.