ԳԱԱ 32 գիտական ինստիտուտներին և 9 գիտաօժանդակ հաստատություններին ի՞նչ ճակատագիր է սպասվում․ Հարցերս մնացին անպատասխան
13/09/2025 17:36
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ճակատագրին է անդրադարձել․
«Այս օրերի քաոսում (իսկ վերջին շրջանում բոլորն են այդպիսին) գրեթե աննկատ անցավ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի առնչությամբ «շրջադարձային», կասեի՝ «պատմական», իմ կարծիքով՝ կազմաքանդիչ մի որոշում։
Փոխվեց ԳԱԱ կարգավիճակը։
1943թ․ հիմնադրված, մեր իրականության մեջ ահռելի դերակատարություն ունեցող, Հայաստանը համաշխարհայնորեն նշանային դարձրած Գիտությունների Ազգային Ակադեմիան, այսուհետ կդառնա հիմնադրամ, և օրերս քպ-ի կողմից քվեարկված օրենքով (մենք դեմ ենք քվեարկել) կիրականացնի միայն փորձագիտական և խորհրդատվական գործունեություն։
ԿԳՄՍ նախարարին ուղղված հարցերս մնացին անպատասխան և անհստակ.
ԳԱԱ 32 գիտական ինստիտուտներին և 9 գիտաօժանդակ հաստատություններին ի՞նչ ճակատագիր է սպասվում։
Ի՞նչ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ են ընկած այս որոշման հիմքում։
ԳԱԱ ինստիտուտների հետագա գործունեության հետ կապված ի՞նչ տեսլական և նպատակադրումներ ունի կառավարությունը։
Խոսել եմ ԳԱԱ մի քանի ինստիտուտների տնօրենների հետ, որոնք այս որոշման մանրամասներից և դրան հետևող քայլերից տեղյակ չէին։
Հ․Գ․- ԳԱԱ բարեփոխումներին դեմ չեմ, բայց ինչո՞ւ քանդել մի բան, երբ հստակ չէ, թե ինչ եք ստանալու դրա դիմաց և ինչպես։
Իմ բոլոր կասկածները հիմնավոր են։ Մեկ օրինակ․ հիշում եք Աշտարակի չոլերում հանդիսավոր բացված Ակադեմիական քաղաքի ֆալշ ստարտը․․․․ հիմա մեկ այլ վայրում ահռելի միջոցներով այլ «ծրագիր» է իրականացվում «դպրոց կառուցել չիմացող» և հուշարձանների նորոգումը վանդալիզմի վերածող միջավայրում»։

Лилит Галстян: судьба 32 научных институтов и 9 приравненных к ним учреждений Национальной академии наук Армении остаётся под вопросом – мои вопросы остаются без ответа
13/09/2025 19:15
Депутат парламентской фракции «Армения» Лилит Галстян выступила с заявлением, касающимся будущего Национальной академии наук Армении (НАН РА).
«На фоне текущего хаоса (а последние месяцы таковы сплошь) почти незаметно прошла, по сути, "поворотная", я бы даже сказала — "историческая", но по моему мнению — разрушительная инициатива, касающаяся НАН Армении», — заявила депутат.
Галстян подчеркнула, что в результате принятого парламентом закона (фракция «Армения» проголосовала против), Национальная академия наук, основанная в 1943 году и сыгравшая колоссальную роль в научной и культурной идентичности страны, утратила свой прежний статус и отныне будет действовать как фонд — со строго экспертно-консультативной функцией.
«Я направила конкретные вопросы министру образования, науки, культуры и спорта, но не получила ни ясных, ни содержательных ответов», — отметила она.
Среди ключевых вопросов, остающихся без ответа:
• Какая судьба ожидает 32 научных института и 9 приравненных к ним учреждений НАН Армении?
• На чём основана необходимость этих институциональных изменений?
• Какое видение и цели есть у правительства в отношении дальнейшей деятельности институтов НАН?
По словам Галстян, даже руководители некоторых научных институтов НАН не осведомлены о деталях и возможных последствиях реформы, что свидетельствует о недостаточной прозрачности и открытости со стороны властей.
«Я не против реформ НАН. Но почему нужно разрушать сложившуюся систему, не имея ясного понимания, что вы получите взамен и как?», — заявила она.
В заключение Галстян напомнила об истории с «Академгородком» в Аштараке, строительство которого было торжественно анонсировано, но завершилось провалом:
«Теперь в другом месте с огромными расходами реализуется другой "проект" — в условиях, где не умеют даже строить школы и реставрация памятников превращается в вандализм».