Երբ Փաշինյանն ասաց՝ դառնում եմ վարչապետ, ասացի՝ չեղավ և չմիացա «Նոր Հայաստան, նոր հայրապետ» շարժմանը, այդ օրվանից դարձանք այս իշխանության աչքի փուշը. Միքայել Սրբազան. տեսանյութ
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին ճառը սկսեց դատարանի դահլիճում ներկաների ծափողջույներով։
«Փառք եմ տալու Աստծուն, որ իմ կենսագրությունը հարստացրեց վերջին այս 80 օրերի փորձությամբ, որ իմ կենսագրության համար հարստություն է։ Անշուշտ, այս ամենի նպատակն ինձ վարկաբեկելն էր, ցույց տալ հասարակության լայն զանգվածներին, որ տեսեք այն հոգևորականը, որին դուք տարիներով այդքան հարգել եք, ընդամենը սովորական հանցագործ էր»,-իր խոսքում ասաց Միքայել Սրբազանը։
Ըստ նրա՝ սակայն տեղի ունեցածը հակառակ ազդեցությունն ունեցավ, հիմա իրեն ավելի շատ մարդ է ճանաչում նաև Հայաստանի սահմաններից դուրս։
«Ես իմ ամբողջ կյանքը ապրել, ապրում եմ և շարունակելու եմ ապրել հայ ժողովրդի, հայկական պետականության, որն այսօր զավթված է, և Հայ եկեղեցու համար։ Շարունակելու եմ ծառայել այս գերբին ու դրոշին, որը ոմանք արատավորում են»,–ասաց նա։
Սրբազանը պարզաբանեց, թե ինչի համար է ինքը հետապնդվում։ «Արդեն ասվել է, որ այս ամենը քաղաքական պատվեր է և այն գնում-հասնում է 2018 թ, երբ Փաշինյանը ասաց՝ դառնում եմ վարչապետ, ասացի՝ չեղավ: Այդ օրվանից է սկսվում այս քաղաքական իշխանության մոտեցման փոփոխությունը իմ նկատմամբ, նաև «Նոր Հայաստան, նոր հայրապետ» շարժումից, երբ որ իրենց հույսն այն էր, որ ես պիտի ոչ միայն հեղինակեմ այդ շարժումը, այլ պիտի միանամ և այլն և այլն: Եղավ հակառակը, և այդ ժամանակվանից սկսած՝ այս իշխանության աչքի փուշը դարձանք»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով իրեն առաջադրված մեղադրանքին՝ Միքայել Սրբազանն ասաց՝ մեծ խանդավառությամբ քննադատություն հնչեցրել է նաև 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո, բայց այդ հայտարարությունները հանցագործություն չեն դիտվել։
«Պատերազմական դրության ժամանակ ասել եմ, բայց հանցագործություն չի դիտվել։ 2021-ին ասել եմ նույն բաները, պարզվում է՝ հանցագործություն չեն տեսել։ 2022-ին տվել եմ հարցազրույց 168-ին, բայց հանցագործություն չեն դիտել։ Նույնն ասել եմ 2023-ին, ինձանից շատ ո՞վ է հարցազրույց տվել հոգևորականներից»,-ասաց նա։

«Отказался поддержать Пашиняна — стал врагом власти»: Архиепископ Микаел о причинах преследования
В зале суда выступил глава Ширакской епархии Армянской Апостольской Церкви, архиепископ Микаел Аджапахян. Его речь началась под аплодисменты присутствующих.
«Славлю Господа за то, что Он обогатил мою биографию этим 80-дневным испытанием, которое стало для меня духовным опытом. Безусловно, цель всего этого — попытка дискредитировать меня, показать широким массам, что уважаемый ими годами духовный лидер якобы обычный преступник», — отметил архиепископ.
По его словам, однако, произошедшее имело обратный эффект — сегодня его знают и за пределами Армении.
«Всю свою жизнь я жил и продолжаю жить ради армянского народа, армянской государственности, которая сегодня, к сожалению, захвачена, и ради Армянской Церкви. Я продолжу служить гербу и флагу, которые некоторые сегодня позорят», — добавил он.
Архиепископ также объяснил, почему, по его мнению, он подвергся преследованию:
«Уже было сказано: это политический заказ. Всё началось ещё в 2018 году, когда Пашинян заявил, что становится премьер-министром. Я тогда сказал "не получится" и отказался присоединиться к движению "Новая Армения — новый Католикос". С этого дня началось изменение отношения властей ко мне. Они надеялись, что я возглавлю это движение, приму в нём участие, но произошло наоборот — и с тех пор мы стали теми, кого эта власть люто ненавидит».
Касаясь предъявленного обвинения, архиепископ напомнил, что ранее он также критиковал власти, но тогда это не рассматривалось как преступление:
«После 9 ноября 2020 года я выступал с резкой критикой — это не было признано преступлением. В 2021 году говорил то же самое — преступления не увидели. В 2022-м дал интервью "168.ам" — опять же, ничего. В 2023-м говорил то же самое. Кто из духовенства дал больше интервью, чем я?» — заявил он.
Архиепископ считает происходящее политически мотивированным преследованием и настаивает на своей преданности армянскому народу, государственности и Церкви.