Հանցագործության մասին հաղորդում կներկայացնենք ՀԾԿՀ նախագահի դեմ․ Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական թիմ. տեսանյութ
15/09/2025 17:00
Գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական թիմը հանցագործության մասին հաղորդում կներկայացնի ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի դեմ։ Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ այդ մասին հայտարարեց Կարապետյանի պաշտպան Սամվել Ֆերոյանը։
«Այս պահին մեր ձեռքի տակ եղած ապացույցները բավարար հիմք են տալիս` գալու այն հիմնավոր եզրահանգման, որ ՀԾԿՀ նախագահի գործողություններն ինքնին կրում են ենթադրյալ հանցագործության հատկանիշներ, մասնավորաբար խոսքը վերաբերում է պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանը»,- նշեց Ֆերոյանը:
Նա նշեց, որ «Հանցագործության մասին հաղորդումը վերաբերում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 2 հոդվածի՝ 441-րդ (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) և 507-րդ (դատական ակտը չկատարելը կամ դրա կատարմանը խոչընդոտելը)։
Ֆերոյանի խոսքով, արբիտրաժային դատարանի դատական ակտի հրապարակումից հետո իրենք դիմել են ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանին։ Մեսրոպյանն էլ իր հերթին գրություն է հասցեագրել կառավարությանը և պարզաբանում խնդրել։ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից պատասխանել են, որ Ստոկհոլմի արտակարգ արբիտրի վճիռները ենթակա են պարտադիր կատարման, սա նշանակում է՝ տվյալ դեպքում պետք է կասեցվեն ժամանակավոր կառավարչի լիազորությունները։
Ֆերոյանի խոսքով` սակայն ՀԾԿՀ նախագահը լրիվ այլ պատասխան է ուղարկել պաշտպանական թիմին։

Защита Самвела Карапетяна подаст заявление о преступлении против председателя Комиссии по регулированию общественных услуг
Юридическая команда бизнесмена и филантропа Самвела Карапетяна намерена подать в правоохранительные органы заявление о преступлении против председателя Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) Месропа Месропяна. Об этом заявил адвокат Карапетяна Самвел Фероян в ходе пресс-конференции.
«На данный момент собранные нами доказательства дают достаточные основания утверждать, что действия председателя КРОУ содержат признаки предполагаемого преступления, в частности — злоупотребление должностными полномочиями», — отметил Фероян.
Согласно заявлению, речь идёт о возможном нарушении статей 441 и 507 Уголовного кодекса РА — злоупотребление должностного лица властью или должностным положением (ст. 441), а также невыполнение или воспрепятствование выполнению судебного акта (ст. 507).
По словам Ферояна, после опубликования решения арбитражного суда сторона защиты обратилась к председателю КРОУ. Тот, в свою очередь, направил официальный запрос в правительство. Из офиса представителя премьер-министра по международно-правовым вопросам был получен ответ, согласно которому решения Стокгольмского экстренного арбитража подлежат обязательному исполнению. Это, по словам Ферояна, означает, что полномочия временного управляющего должны быть немедленно приостановлены.
«Тем не менее председатель комиссии направил нам совершенно иной ответ, который, по сути, игнорирует обязательность исполнения арбитражного решения», — отметил адвокат.