Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև այլևս խաղաղություն է. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև այլևս խաղաղություն է,  «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն 2025» միջազգային համաժողովին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Եթե գարնանը ես ասում էի, թե Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև պատերազմ չի լինելու, լինելու է խաղաղություն, ուզում եմ արձանագրել, որ Հայաստանի ու Ադբեջանի միջև այլևս խաղաղություն է»,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ անգամ 50 տարի գոյություն ունեցած խաղաղություններն ինստիտուցիոնալացման կաիրք ունեն․ «Եթե դու չես զբաղվում խաղաղության ինստիտուցիոնալացմամբ, խաղաղությունն ապաինստիտուցիոնալացվում է, այսինքն՝ քայքայվում է»։

Между Арменией и Азербайджаном больше нет войны — наступил мир: Никол Пашинян
Мир между Арменией и Азербайджаном уже стал реальностью. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на международной конференции «Всеобъемлющая безопасность и устойчивость 2025».
«Если весной я говорил, что между Арменией и Азербайджаном не будет войны, будет мир, то сегодня хочу зафиксировать: между Арменией и Азербайджаном уже мир», — отметил он.
По словам Пашиняна, даже если мир сохраняется на протяжении 50 лет, он всё равно требует институционализации:
«Если ты сам не занимаешься институционализацией мира, он начинает размываться, терять основу — то есть распадаться», — добавил премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что именно институциональное укрепление мира должно стать следующим важным шагом для долгосрочной стабильности в регионе.