Պատմությունը եկավ ապացուցելու, որ արտաքին անվտանգության խոցելիությունները նվազեցնելու առաջնային գործիքը բանակը չէ. Նիկոլ Փաշինյան
Անվտանգությունը սեփական խոցելիությունները նվազեցնելու գործընթաց է, «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն 2025» միջազգային համաժողովին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մեր խնդիրն է ունենալ հնարավորինս քիչ գարշապարեր կամ՝ այդ գարշապարերը հնարավորինս դարձնել պաշտպանված»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ նախորդող շրջանում Հայաստանի պատկերացումը եղել է, որ մեր արտաքին անվտանգության խոցելիությունները նվազեցնելու առաջնային գործիքները ռազմաքաղաքական դաշինքներն են ու բանակը։
«Բայց մեր պատմությունը եկավ ապացուցելու, որ այս բանաձևը չաշխատեց ոչ առաջին, ոչ էլ երկրորդ կետով։ Առաջին մասով, ընդ որում, չաշխատեց երեք անգամ. ՀԱՊԿ-ն արձանագրում էր, որ Ադրբեջանն իր համար նույնքան եղբայրական պետություն է, որքան՝ Հայաստանը և որ ՀԱՊԿ-ը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»,- նշեց նա։
Վարչապետը հայտարարեց, որ անվտանգտության ապահովման առաջնային գործիքների կազմում, թերևս, մոռացել էինք կարևորագույն ինտիտուտներից մեկը, որը հետագայում դարձավ անվտանգության ռազմավարության առանցքներից մեկը, այդ գործիքը լեգիտիմությունն է։
«Եվ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցավ կարևորագույն խոսակցություն, և այստեղ էր, որ մենք հենվեցինք Ալմաթիի հռչակագրի վրա ու տեղի ունեցավ շրջադարձային իրադարձություն՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հայտարարեցին՝ պատրաստ են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչել Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա»,- նշեց նա։

История пришла доказать, что основным инструментом снижения уязвимостей во внешней безопасности является не армия — Никол Пашинян
15/09/2025 11:04
Безопасность — это процесс снижения собственной уязвимости, — заявил премьер-министр Никол Пашинян на международной конференции «Всеобъемлющая безопасность и устойчивость 2025».
«Наша задача — иметь как можно меньше ахиллесовых пят, или — сделать эти уязвимости как можно более защищёнными», — подчеркнул он.
По словам Пашиняна, на протяжении многих лет в Армении существовало представление, что основными инструментами снижения уязвимостей во внешней безопасности являются армия и военно-политические союзы.
«Но история доказала, что эта формула не сработала — ни в первом, ни во втором аспекте. Причём в первом случае — даже трижды. ОДКБ зафиксировала, что считает Азербайджан столь же братской страной, как и Армению, и что признаёт территориальную целостность Азербайджана», — отметил он.
Премьер-министр подчеркнул, что, возможно, в числе ключевых инструментов обеспечения безопасности ранее был упущен один из важнейших институтов — легитимность, которая впоследствии стала одной из основ стратегии национальной безопасности.
«6 октября 2022 года в Праге состоялся крайне важный разговор, — напомнил Пашинян. — Именно там мы оперлись на Алма-Атинскую декларацию, и произошло поворотное событие: Армения и Азербайджан заявили о готовности признать территориальную целостность друг друга на основе этой декларации».
По его словам, именно этот момент стал переломным и привёл к пересмотру всей стратегии армянской стороны.