Եթե մենք պատրաստ ենք ուրանալու Արարատը, ապա թուրքերը կարճ ժամանակում հայտնվելու են Արագածի ստորոտում
16/09/2025 10:05
Երեկվանից շրջանառվող «տան պատի նկարը, որը հարևանի մոտ էմոցիաներ կառաջացնի» թեման իրականում ավելի լուրջ քննարկման պիտի տաներ։ Քֆուրից անդին քննարկումներն ավելի լուրջ հարցադրումների են բերում, գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը։
«Գրգռիչների հանումը կամ մեղմումը իսկապես միջպետական հարաբերությունների կարգավորման ժամանակ կարևոր նշանակություն ունի։ Եվ հակառակը, այդ գրգռիչների անգրագետ կամ միտումնավոր չարաշահումը հանգեցնում են պատերազմի՝ կա´մ անգրագիտաբար, կամ՝ միտումնավոր։
Նույն մարդիկ անում էին հակառակը
2018-2019-ին նույն մարդիկ Նիկոլը, Արմեն Գրիգորյանը և այլոք արել են լրիվ հակառակը. Շուշիում ցուցադրական քեֆն ու պարը, հայտնի ցուցադրական հարսանիքը, Ստեփանակերտում՝«Արցախը Հայաստան է և վերջը». սրանք Արդբեջանին նվաստացնող գրգռիչներ էին։ Տավուշյան մեկ դիրքի ընդհարումը Սարդարապատի չափ ուռճացնելը, թուրք գեներալի զոհվելը ֆետիշացնելը, հարյուրավոր մեդալների, շքանշանների, հերոսի կոչումների շռայլումը. սրանք ցուցադրական գրգռիչներ էին։ Բանակցային դետալները բացահայտելը և դրանով Ադրբեջանում հեղափոխություն հրահելու սպառնալիքը՝ ուղիղ գրգռիչ էր արդեն ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև՝ իշխող ընտանիքի հանդեպ։
Այս գրգռիչների անխիղճ օգտագործումն ի վերջո բերեց պատերազմի։ Պատերազմ, որը չպետք է լիներ, բայց եղավ, և հետևանքը հինգ հազար զոհերն էին ու կորսված Արցախը։ Հիմա նույն մարդիկ զսպվածության դասեր են տալիս։
Փոխադարձություն
Գրգռիչների մեղմումը կարող է օգտակար լինել, եթե այն արվում է փոխադարձաբար։ Այսօր Ադրբեջանը ֆիզիկապես ոչնչացնում է հայկական քաղաքներն ու գյուղերը, որտեղ դպրոցների գրատախտակներին դեռ հայերեն նախադասություններ կան գրված։ Ամարասն ու Գանձասարը սարքում է գոմ, պղծում է թարմ ու հին գերեզմանները։ Ֆիզիկապես քանդում է 150 հազար մարդու տները։ Այստեղ խնդիրը շատ ավելի խորն է, քան՝ պարզապես սեփական իշխանության՝ շառլատան լինելը։ Եթե Ադրբեջանը ֆիքսի, որ այս ամենը Հայաստանի իշխանության համար գրգռիչ չէ, և հայ ժողովրդի համար այնքան վիրավորական պրոցես չէ, որ այն փոխի իր իշխանությունը, այն անելու է իր հետևությունը՝ Հայաստանն այլևս կենսունակ պետություն չէ, հետևաբար…
Արարատը երբեք չի եղել տարածքային պահանջի սիմվոլ, այն լրիվ ուրիշ բանի մասին է, և եթե անունակ իշխանության ջանքերի շնորհիվ այն դառնում է գրգռիչ գործոն, դա ուրիշ իրականություն է ստեղծում։ Պարզ ասած, եթե մենք պատրաստ ենք ուրանալու Արարատը, ապա թուրքերը կարճ ժամանակում հայտնվելու են Արագածի ստորոտում։
Ըստ իս, սա ամենակարևոր թեման է, որը պետք է բացվի. ո՞րն է մեր իրականությունը, ինչո՞ւ է այն այսպիսին դարձել, և ինչպե՞ս փոխել այդ իրականությունը։ Շարունակաբար անդրադառնալու եմ այս հարցերին»։

Если мы готовы отречься от Арарата, то турки в короткие сроки окажутся у подножия Арагаца
Тема, активно обсуждаемая с вчерашнего дня — «картина на стене дома, которая вызовет эмоции у соседа» — на самом деле должна была стать поводом для гораздо более серьёзного разговора. Об этом на своей странице написал член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян.
«Устранение или смягчение раздражающих факторов действительно играет важную роль в процессе нормализации межгосударственных отношений. И наоборот, их неграмотное или намеренное обострение ведёт к войне — либо по глупости, либо преднамеренно».
Те же люди поступали противоположным образом
В 2018–2019 годах те же лица — Никол Пашинян, Армен Григорян и другие — действовали прямо противоположно. Показные пиры и танцы в Шуши, демонстративная свадьба, лозунг «Арцах — это Армения, и точка» в Степанакерте — всё это были провокационные сигналы, унижающие Азербайджан. Раздувание локального инцидента в Тавуше до масштаба Сардарапатской битвы, фетишизация гибели турецкого генерала, массовое раздавание медалей, орденов и званий героя — это были откровенно демонстративные раздражители. Разглашение деталей переговоров с угрозами дестабилизировать Азербайджан — уже была прямая провокация не только в адрес страны, но и правящей там семьи.
Безответственное использование этих раздражающих факторов в итоге привело к войне. К войне, которой не должно было быть, но которая произошла. Результат — пять тысяч погибших и потерянный Арцах. А теперь те же люди читают обществу лекции о сдержанности.
Вопрос взаимности
Смягчение провокационных факторов может быть полезным — если оно происходит на взаимной основе. Сегодня Азербайджан физически уничтожает армянские города и сёла, где на школьных досках ещё видны надписи на армянском. Амарас и Гандзасар превращаются в хлевы, оскверняются как старые, так и новые кладбища. Разрушаются дома 150 тысяч человек.
Здесь проблема куда глубже, чем просто несостоятельность власти. Если Азербайджан убедится, что всё это не является раздражающим фактором для армянского руководства и не вызывает у армянского народа такого уровня возмущения, который мог бы привести к смене власти, он сделает вывод: Армения больше не является жизнеспособным государством. А значит…
Арарат никогда не был символом территориальных претензий. Он о другом. Но если в результате усилий несостоятельной власти он начинает восприниматься как провокация, это уже создаёт совершенно иную реальность. Проще говоря, если мы готовы отречься от Арарата — турки в скором времени окажутся у подножия Арагаца.
Самый важный вопрос
На мой взгляд, это и есть самая важная тема, которую следует раскрыть: какова наша реальность, почему она стала такой и как её изменить? Я намерен и дальше регулярно возвращаться к этим вопросам.