Արամ Ա կաթողիկոսը ելույթ է ունեցել Աստանայում գումարված միջազգային միջկրոնական համագումարին, որին մասնակցել են աշխարհի բոլոր հոգևոր առաջնորդները
17/09/2025 17:45
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսը մասնակցել է Աստանայում գումարված միջազգային միջկրոնական համագումարին։ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության մամուլի ծառայությունը այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել, որում նշված է․
«Հրաւէրով Ղազախիստանի պետութեան, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը մասնակցեցաւ Ղազախիստանի մայրաքաղաք Ասթանայի մէջ գումարուող միջ-կրօնական միջազգային գագաթնաժողովին, Չորեքշաբթի, 17 Սեպտեմբեր 2025-ին: Գագաթնաժողովին իրենց մասնակցութիւնը բերին աշխարհի գրեթէ բոլոր կրօններու հոգեւոր պետերը, այսպէս՝ քրիստոնէութեան, իսլամութեան, հրէութեան, պահայի, հինտուականութեան, պուտտայականութեան, շինթոյականութեան եւ այլ տեղական-աւանդական կրօններու պետերը: Անոնց առընթեր նաեւ ներկայ էին միջազգային կրօնական կազմակերպութիւններու, միջ-կրօնական երկխօսութեան կառոյցներու եւ Միացեալ Ազգերու Կազմակերպութեան պաշտօնական ներկայացուցիչները: Յայտնենք, որ հոգեւոր պետերու գագաթնաժողովէն առաջ եւ անոր առընթեր, միջ-կրօնական բնոյթ ունեցող մասնագիտական նիւթերու սեմինարներ ու հաւաքներ կազմակերպուեցան:
Ինչ կը վերաբերի քրիստոնէական ներկայութեան, հոգեւոր պետի մակարդակի վրայ ներկայ էին ռուս ուղղափառ եկեղեցւոյ Քիրիլ Պատրիարքը, Երուսաղէմի յոյն ուղղափառ եկեղեցւոյ Թէոֆիլոս Գ. Պատրիարքը, հայ եկեղեցւոյ Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը եւ Լեւոն ԺԴ. Պապի անձնական ներկայացուցիչը: Արամ Ա. Կաթողիկոսին կողքին գագաթնաժողովին ներկայ գտնուեցաւ Արաբական Միացեալ Էմիրութիւններու, Քաթարի եւ Շրջակայից Հայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Մեսրոպ Արք. Սարգիսեան:
Հոգեւոր պետերու գագաթնաժողովին մասնակցեցան աւելի քան 100 ներկայացուցիչներ: Ղազախիստանի նախագահին եւ հոգեւոր պետերու խօսքերուն մէջ յատուկ կերպով շեշտուեցաւ միջ-կրօնական յարաբերութիւնն ու գործակցութիւնը շարունակելու հրամայականը, մասնաւորաբար ահաւոր տագնապներով լեցուն ներկայ աշխարհին մէջ:
Նշենք, որ գագաթնաժողովի բացման նիստին խօսք արտասանեց նաեւ Վեհափառ Հայրապետը։
Նոյն օրը, ի պատիւ ժողովականներուն, Ղազախիստանի նախագահ Քասիմ Թոքայէվ պաշտօնական ճաշկերոյթ սարքեց»։

Католикос Арам I выступил на международном съезде лидеров мировых и традиционных религий в Астане
По приглашению государства Казахстан Его Святейшество Католикос Великого дома Киликии Арам I принял участие в VIII съезде лидеров мировых и традиционных религий, который состоялся в столице Казахстана — Астане в среду, 17 сентября 2025 года. Об этом сообщила пресс-служба Киликийского Католикосата.
В работе съезда приняли участие духовные лидеры практически всех мировых религий — христианства, ислама, иудаизма, бахаи, индуизма, буддизма, синтоизма, а также ряда местных и традиционных вероисповеданий. Кроме того, в съезде участвовали официальные представители международных религиозных организаций, структур, занимающихся межрелигиозным диалогом, а также Организации Объединённых Наций.
В рамках съезда, а также накануне его открытия, были проведены семинары и встречи, посвящённые различным вопросам межрелигиозного взаимодействия.
Что касается христианского представительства на уровне глав церквей, на съезде присутствовали Патриарх Московский и всея Руси Кирилл, Патриарх Иерусалимский Феофил III, Католикос Великого дома Киликии Арам I, а также личный представитель Папы Римского Франциска.
Католикоса Арама I сопровождал архиепископ Месроп Саргсян — предстоятель Армянской епархии Объединённых Арабских Эмиратов, Катара и Персидского залива.
В съезде приняли участие более 100 представителей различных религиозных общин. В своих выступлениях президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев и религиозные лидеры особо подчеркнули необходимость продолжения и углубления межрелигиозного сотрудничества — особенно в условиях глубоких кризисов, с которыми сталкивается современный мир.
Отмечается, что с речью на церемонии открытия съезда выступил также Его Святейшество Католикос Арам I.
В тот же день президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев устроил официальный приём в честь участников съезда.