Բռնության ցանկացած դրսևորում խստորեն անընդունելի և դատապարտելի է. ՄԻՊ-ը՝ լրագրող Հակոբ Կարապետյանին բռնության ենթարկելու մասին
ՄԻՊ աշխատակազմի մշտադիտարկման արդյունքում մտահոգիչ տեղեկություն է ստացվել առ այն, որ օրեր առաջ բռնության է ենթարկվել լրագրող, Երևանի մամուլի ակումբի ներկայացուցիչ Հակոբ Կարապետյանը:
«Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը բազմիցս է ընդգծել, որ բռնության ցանկացած դրսևորում խստորեն անընդունելի և դատապարտելի է։ Յուրաքանչյուր դեպք պետք է արժանանա պատշաճ իրավական գնահատականի, իսկ մեղավորները ենթարկվեն պատասխանատվության։ Պետությունն այս առումով ունի հստակ իրավական պարտավորություններ։ Հատկապես կարևոր է մասնագիտական, այդ թվում` լրագրողական գործունեություն իրականացնող անձանց անխոչընդոտ, էթիկայի չափանիշներին համապատասխանող գործունեությունը ու դրա երաշխավորումը:
ՄԻՊ աշխատակազմում կատարված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ նշված դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ և իրականացվում է նախաքննություն: Կարևորելով նշված հանգամամքը` Մարդու իրավունքների պաշտպանն առանցքային է համարում նմանատիպ դեպքերով արագ, օբյեկտիվ ու բազմակողմանի քննության իրականացումն ու հանրությանը այդ առնչությամբ թույլատրելի ծավալի տեղեկատվության ներկայացումը:
Նշենք, որ նմանատիպ բոլոր դեպքերը գտնվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո, Պաշտպանի իրավասության շրջանակներում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր»,-նշված է ՄԻՊ գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Любое проявление насилия строго неприемлемо и подлежит осуждению: омбудсмен о насилии в отношении журналиста Акопа Карапетяна
Аппарат Защитника прав человека Армении сообщил, что в результате мониторинга стало известно о факте насилия, совершённого несколько дней назад в отношении журналиста, представителя Ереванского пресс-клуба Акопа Карапетяна.
В заявлении офиса омбудсмена Анаит Манасян подчёркивается:
«Защитник прав человека Анаит Манасян неоднократно подчёркивала: любое проявление насилия является строго неприемлемым и заслуживает осуждения. Каждый подобный случай должен получить надлежащую правовую оценку, а виновные — быть привлечены к ответственности. Государство в этом вопросе несёт чёткие юридические обязательства».
Особое внимание, по словам омбудсмена, должно уделяться обеспечению беспрепятственной профессиональной деятельности, включая деятельность журналистов, в соответствии с нормами этики и с должными гарантиями со стороны государства.
Отмечается, что по факту нападения возбуждено уголовное дело и проводится предварительное следствие. Аппарат омбудсмена считает крайне важным, чтобы расследование велось быстро, объективно и всесторонне, а общественность была своевременно информирована в допустимом объёме.
«Все подобные случаи находятся под непосредственным вниманием Защитника прав человека, и в пределах предоставленных полномочий предпринимаются необходимые меры», — говорится в сообщении офиса омбудсмена.