Ես ամենևին չէի նախանձի Հայաստանի հաջորդ իշխանություններին, քանզի Փաշինյանն այնպիսի ծանր ժառանգություն է թողել, որի տակից գրեթե անհնար է դուրս գալ
18/09/2025 19:36
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հրապարակումը․
«Ընթերցողին եմ հիշեցնում Մովսես Խորենացու պատմության հանրածանոթ դրվագը, որը վերաբերում է Արտավազդ թագավորի կշտամբանքին, իր հոր՝ Արտաշես Բ-ի հուղարկավորության արարողության ընթացքում. «Մինչ դու գնացեր եւ զերկիրս ամենայն ընդ քեզ տարար, ես ավերակացս ո՞ւմ թագաւորեմ» (Մովսէս Խորենացի, Պատմութիւն Հայոց, քննական բնագիրը եւ ներածութիւնը Մ. Աբեղեանի եւ Ս. Յարութիւնեանի, նմանահանութիւն, լրացումները Ա.Բ. Սարգսեանի, Երեւան, 1991, էջ 191–192).
Թարգմանություն. «Մինչ դու գնացիր եւ ողջ երկիրս քեզ հետ տարար, ես ավերակների վրա ո՞ւմ թագավորեմ»։
Տարբերությունն այն է, որ եթե Արտավազդի հայրն էր կործանում սեփական երկիրը, Փաշինյանն անձամբ է իրականացնում իր երկրի ավերումը։ Անշուշտ, նա գիտակցում է իր գործած չարիքի ծավալը, ինչի արտահայտությունն են նրա մշտական ջղաձգություններն ու ընդդիմադիրների հասցեին հնչեցրած ամենօրյա լուտանքներն ու սպառնալիքները։ Ես ամենևին չէի նախանձի Հայաստանի հաջորդ իշխանություններին, քանզի Փաշինյանն այնպիսի ծանր ժառանգություն է թողել, որի տակից գրեթե անհնար է դուրս գալ։ Իսկ թե իր նմաններին ինչպես են վերաբերվել պատմական անցյալում և ինչպիսի որակումներով «պատվել», հայտնի է բոլորին։
Պատմական զուգահեռների մեկնաբանությունը թողնում եմ լրջմիտ ընթերցողի հայեցողությանը»։

Тер-Петросян: я не завидую следующим властям Армении, поскольку Пашинян оставил настолько тяжёлое наследие, от которого практически невозможно избавиться
Необходимость неизбежного свержения Никола Пашиняна или почему он ненавидит историю? Об этом написал первый президент Армении Левон Тер-Петросян.
«Напомню читателю известный эпизод из истории Мовсеса Хоренаци, касающийся упрека царя Артавазда во время похорон его отца Арташеса II: «Пока ты ушел и забрал с собой всю мою страну, кем я буду править на руинах?».
И если отец Артавазда сам разрушал собственную страну, то в случае с Пашиняном он лично ее разрушает. Конечно, он осознает масштаб совершенного им зла, которое выражается в его постоянных истериках и ежедневных оскорблениях и угрозах в адрес оппозиции. Я не завидую следующим властям Армении, поскольку Пашинян оставил такое тяжелое наследие, от которого практически невозможно избавиться. А как относились к таким людям в историческом прошлом, какими ярлыками их «навешивали», известно всем.
Интерпретацию исторических параллелей оставляю на усмотрение серьезного читателя»,- отметил Тер-Петросян.