Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խումբը ներկայացրել է վճռաբեկ բողոքներ
«Անվանի գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանը 2025 թվականի հունիսի 18-ի ակնհայտ անհիմն և ապօրինի որոշմամբ կալանավորված է, իսկ մեղադրանքը իբրև իշխանությունը բռնությամբ զավթելու կոչն է:
2025 թվականի օգոստոսի 15-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Տ. Դավթյանը, առանց որևէ իրավաչափ պատճառաբանության կամ պայմանի, երկարաձգեց ապօրինի կալանքի ժամկետը ևս երկու ամսով` որպես հիմք փաստացի դիտարկելով քննչականի կողմից այդ նույն իբրև կոչի մեղադրանքով ակտիվ գործողությունների խոստումը:
Միաժամանակ արձանագրվել էր մեղսագրվող փողերի լվացման և տնտեսական բնույթի ենթադրյալ արարքների վերաբերյալ հիմնավոր կասկածի լիարժեք բացակայությունը:
Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը դատախազության և փաստաբանական խմբի կողմից ներկայացված բողոքները մերժեց: Այսինքն՝ վերստին հաստատվեց և ամրապնդվեց փողերի լվացման և տնտեսական բնույթի ենթադրյալ արարքների վերաբերյալ հիմնավոր կասկածի բացակայության հանգամանքը, սակայն, կրկին կոպտորեն խախտելով անձի անձնական ազատության անձեռնմխելիությունը, չվերացվեց կիրառված ապօրինի կալանքը:
Այսինքն՝ հունիսի 17-ի Մայր Աթոռը պաշտպանող և իշխանությունների կողմից սահմանադրական և օրենսդրական երաշխիքները կոպտորեն ոտնահարող վարքագիծը քննադատող խոսքը, որն ամբողջությամբ պաշտպանված է խոսքի ազատության երաշխիքներով, միակ պատճառն է, որ Սամվել Կարապետյանն այլևս 90 օրից ավելի է, ինչ կալանավորված է:
Ուշադրության է արժանի նաև այն, որ օգոստոսի 15-ից մինչ այս պահը, ընդհանրապես որևէ քննչական, վարույթային գործողություն չի կատարվել, թեև ինչպես նշվել էր, ակտիվ գործողությունների խոստում էր փաստացի տրվել Դատարաններին:
Փաստաբանական խմբի կողմից ներկայացվել են վճռաբեկ բողոքներ, ինչպես նաև կատարվել են դատավարական այլ գործողություններ, որոնց արդյունքների վերաբերյալ լրացուցիչ իրազեկում կտրամադրվի:
Միաժամանակ ցանկանում ենք կրկին արձանագրել, որ Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ հետապնդումը որևէ աղերս չունի իրավունքի և օրինականության հետ, նվազագույն օրենսդրական երաշխիքները պահպանված չեն, և դասական իմաստով՝ քաղաքական հետապնդում է, որի վերաբերյալ տվյալներն անվիճելի են»:

Адвокатская группа Самвела Карапетяна подала кассационные жалобы
Адвокатская группа известного бизнесмена и мецената Самвела Карапетяна распространила заявление, в котором говорится:
«Самвел Карапетян, известный предприниматель и благотворитель, был арестован 18 июня 2025 года по явно необоснованному и незаконному решению. Ему предъявлено обвинение в якобы публичных призывах к насильственному захвату власти.
15 августа 2025 года судья Антикоррупционного суда Т. Давтян, без какого-либо правового обоснования или законных оснований, продлил срок незаконного ареста еще на два месяца. В качестве единственного аргумента было фактически указано обещание следственных органов провести активные действия по тому же самому обвинению — «призывы».
Одновременно судом было зафиксировано полное отсутствие обоснованных подозрений по инкриминируемым деяниям, связанным с отмыванием денег и предполагаемыми экономическими преступлениями.
Апелляционный антикоррупционный суд отклонил как жалобы, представленные прокуратурой, так и стороной защиты. Таким образом, вновь было подтверждено отсутствие достаточных оснований по делам об отмывании средств и экономическим правонарушениям. Однако, несмотря на это, нарушая право на личную свободу и неприкосновенность, арест не был отменён.
По сути, единственной причиной содержания Самвела Карапетяна под стражей более 90 дней остаётся его выступление 17 июня в поддержку Первопрестольного Святого Эчмиадзина и критика действий властей, которые грубо нарушают конституционные и законодательные гарантии. Эта речь полностью защищена правом на свободу выражения мнения.
Следует также отметить, что с 15 августа по настоящее время в рамках дела не было проведено ни одного следственного или процессуального действия, несмотря на данные суду обещания об активных действиях.
Адвокатская группа уже подала кассационные жалобы, а также предпринимает иные процессуальные шаги. О результатах будет сообщено дополнительно.
Мы также вновь подчёркиваем: преследование Самвела Карапетяна не имеет ничего общего с правом и законностью. Нарушены даже минимальные правовые гарантии, и речь идёт о классическом политическом преследовании, в доказательствах которого нет никаких сомнений».