Արամ Ա կաթողիկոսը Պուտինին և Պատրիարք Կիրիլին հորդորել է միջնորդել հայ գերիների ազատ արձակման հարցում
19/09/2025 19:50
Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը մանրամասներ է հաղորդել Աստանայում Արամ Ա  Կաթողիկոսի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլի հանդիպման վերաբերյալ։ Հաղորդագրությունում նշված է․
«Ղազախիստանի մէջ տեղի ունեցած միջ-կրօնական միջազգային գագաթնաժողովին պետութեան հրաւէրով իրենց մասնակցութիւնը բերին եւ բացման նիստին խօսքեր արտասանեցին Ռուսիոյ Քիրիլի Պատրիարքը եւ Արամ Ա. Կաթողիկոսը:
Այս առիթով, անոնք առանձին հանդիպում ունեցան: Երկու հոգեւոր պետերը լայնօրէն քննարկեցին հայ եւ ռուս եկեղեցիներու պատմական յարաբերութիւնը աւելի զարգացնելու կարելիութիւնները:
Կրօնական հարցերու առընթեր, արծարծուեցան նաեւ հարցեր ու մտահոգութիւններ` Հայաստանի եւ Ռուսիոյ յարաբերութեան, Ազրպէյճանի կողմէ Արցախի գրաւման, եկեղեցիներու ու պատմական-մշակութային կոթողներու նկատմամբ Ազրպէյճանի իշխանութեան վերաբերումին, ինչպէս նաեւ Պաքուի մէջ պատանդ պահուող Արցախի քաղաքական ու ազգային դէմքերու բանտարկութեան մասին: Յիշեալ հարցերուն գծով տեսակէտերու ու մօտեցումներու անկեղծ փոխանակում տեղի ունեցաւ երկու հոգեւոր պետերուն միջեւ։ Այս ծիրէն ներս Վեհափառ Հայրապետը յայտնեց, որ մեր ժողովուրդը մեծապէս երախտապարտ պիտի ըլլայ Արցախի կրօնական ու պատմական-մշակութային կառոյցներու պահպանման եւ հայ բանտարկեալներու շուտափոյթ ազատ արձակման գծով, եթէ նախագահ Փութին եւ Քիրիլ Պատրիարք իրենց անհրաժեշտ միջամտութիւնը կատարեն Ազրպէյճանի իշխանութեանց մօտ։
Յայտնենք, որ Քիրիլ Պատրիարքին եւ Արամ Ա. Կաթողիկոսին միջեւ սերտ բարեկամութիւն գոյութիւն ունի՝ շուրջ յիսուն տարիներու վրայ տարածուած: Անոնք իրենց երիտասարդութեան օրերէն սկսեալ միշտ միասին մասնակցած են միջ-եկեղեցական ժողովներու եւ սերտօրէն գործակցած:
Հանդիպման ընթացքին Նորին Սրբութեան կողքին ներկայ էր Արաբական Միացեալ Էմիրութիւններու, Քաթարի եւ Շրջակայից Հայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Մեսրոպ Արք. Սարգիսեան»:

Католикос Арам I призвал Владимира Путина и патриарха Кирилла содействовать освобождению армянских пленных
19/09/2025 20:00
Католикосат Великого дома Киликии распространил подробности встречи Католикоса Арама I с Патриархом Московским и всея Руси Кириллом, состоявшейся в Астане. В сообщении говорится:
«По приглашению государства, Патриарх Кирилл и Католикос Арам I приняли участие в VIII съезде лидеров мировых и традиционных религий, проходившем в Казахстане, и выступили с речами на церемонии открытия.
В рамках мероприятия состоялась отдельная встреча двух духовных лидеров. Стороны подробно обсудили перспективы дальнейшего развития исторических связей между Армянской и Русской церквями.
Помимо религиозных вопросов, в ходе беседы были затронуты также темы, вызывающие озабоченность, — в частности, состояние армяно-российских отношений, захват Арцаха (Нагорного Карабаха) Азербайджаном, отношение азербайджанских властей к армянским церквям и памятникам историко-культурного наследия, а также ситуация с удерживаемыми в Баку арцахскими политическими и общественными деятелями. В ходе беседы состоялся откровенный обмен мнениями и позициями по вышеуказанным вопросам.
В этом контексте Его Святейшество Католикос отметил, что армянский народ будет глубоко признателен, если президент Владимир Путин и Патриарх Кирилл предпримут необходимые усилия по линии переговоров с азербайджанскими властями для обеспечения сохранности религиозного и культурного наследия Арцаха, а также для скорейшего освобождения армянских пленных.
Следует отметить, что Католикоса Арама I и Патриарха Кирилла связывает тёплая дружба, продолжающаяся уже почти полвека. С молодых лет они вместе участвовали в межцерковных собраниях и поддерживали тесное сотрудничество.
Во встрече также принял участие архиепископ Месроп Саргсян, предстоятель Армянской епархии ОАЭ, Катара и стран Персидского залива».