Ադրբեջանական կողմի համար ռազմավարական նշանակություն ուներ Ստեփանակերտի մեկուսացումը. Թաթոյան
«Վերջին խաղաղ առավոտն Արցախում բացվեց երկու տարի առաջ. 9-ամսյա շրջափակումից հետո՝ 2023թ. սեպտեմբեր 19-ի կեսօրին, Ադրբեջանն անցավ լայնածավալ հարձակման բոլոր ուղղություններով՝ Մարտունի, Մարտակերտ, Ասկերան, Ստեփանակերտ։
Ադրբեջանական զինված ուժերի ուղիղ թիրախում հայտնվեց խաղաղ բնակչությունը, արգելափակվեցին միջհամայնքային ճանապարհները, ոչնչացվեցին կենսական ենթակառուցվածքները՝ ստեղծելով խուճապ և անկառավարելի իրավիճակ:
Ողջ մնալու համար մարդիկ ստիպված եղան տասնյակ կիլոմետրեր անցնել ոտքով՝ կատարելով շրջապտույտներ. ադրբեջանական զինված ծառայողները փակուղի էին դարձրել ամբողջ Արցախը, չկար վառելիք, հնարավոր չէր գործարկել մեքենաները։
Մարտական երկօրյա արյունալի գործողությունների հետևանքով պաշտոնական տվյալներով մենք ունեցանք 223 զոհ, առնվազն 21 քաղաքացիական անձ, այդ թվում՝ 5 երեխա, 244 վիրավոր, շուրջ 20 անհետ կորած։
Աղետը, սակայն, միայն այս թվերի մեջ չէ, Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղը) հայաթափվեց, 110 հազարից ավելի արցախցի հեռացավ իր բնօրրանից՝ զրկվելով անգամ հարազատի շիրիմին այցելելու հնարավորությունից։ Սա պետք է դիտարկել նաև 2020թ. 44-օրյա պատերազմի բռնի տեղահանումների համատեքստում. այս դեպքում բռնի տեղահանվածների թիվը գերազանցում է 150,000-ը։
Օրվա մասին մեր հիշատակումը, սակայն, չպետք է միայն զգայական լինի. մենք պարտավոր ենք պահել էթնիկ զտումներն ապացուցող բոլոր ապացույցները, ինչի ուղղությամբ էլ հետևողականորեն աշխատում է Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը։
Հատուկ զեկույցների փաստերը ցույց են տվել, որ 2023թ. սեպտեմբերի 19-20-ն Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ադրբեջանական զինված հարձակումները հատուկ մշակված տակտիկա են ունեցել:
Առաջնահերթ կտրել են կապը պաշտպանական դիրքերի ու բնակավայրերի միջև, որպեսզի հայ զինվորականները չկարողանան բնակիչներին տեղեկացնել ադրբեջանական հարձակումների մասին:
Հարձակումները սկսվել են սեպտեմբերի 19-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում` թիրախավորելով նաև դպրոցներ: Շատ մարդիկ առավոտից ոտքով գնացել էին սնունդ հայթայթելու կամ այլ կենսական կարիքներ հոգալու: Շատերը չէին կարողանում գտնել իրենց ընտանիքների անդամներին, այդ թվում` երեխաներին:
Սրանից բացի, ադրբեջանական զինված ուժերն անմիջապես ոչնչացրեցին քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, իրարից կտրեցին Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) 4 շրջաններն իրենց գյուղերով` Ստեփանակերտ, Մարտունի, Ասկերան և Մարտակերտ: Արգելափակվեցին անգամ գյուղական ու անտառամիջի ճանապարհները, որոնք կարող էին փրկության հնարավորություն տալ քաղաքացիական բնակիչներին:
Ադրբեջանական կողմի համար ռազմավարական նշանակություն ուներ Ստեփանակերտի մեկուսացումը, որովհետև այդպես նրանք առաջացրեցին քաոս, և Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները հնարավորություն չէին ունենա կառավարել իրավիճակը։
Փաստահավաք տվյալներից մեկով՝ սեպտեմբերի 20-ին պապը փեսաների հետ, չիմանալով, որ ադրբեջանական զինծառայողները Ստեփանակերտի մոտ դիրքեր են հաստատել, որոշում է գնալ Հարավ գյուղ՝ թոռան մոտ։ Կրակոցների արդյունքում մեքենան վերածվում է «ցանցի», տարեց տղամարդը սպանվում է, երկու փեսաները՝ վիրավորվում։ Շեշտենք, որ դեպքը տեղի է ունեցել ցերեկային ժամերին՝ հստակ տեսանելիության պայմաններում։
Այսպիսի բազմաթիվ փաստերը, որոնք տեղ են գտել զեկույցում, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց գերեվարման ու վերաբերմունքի վերաբերյալ տվյալներ, ոչնչացնում են Ադրբեջանի այն թեզերը, թե իրենց գործողությունները քաղաքացիական բնակչության դեմ չեն եղել։
Այս ամենի հիմքում էթնիկ հիմքով հայերի նկատմամբ ատելության ու ռասիզմի ադրբեջանական պետական քաղաքականությունն է, որ մշտապես գոյություն է ունեցել: Ադրբեջանական իշխանությունը երբեք չի հրաժարվել դրանից:
Ժամանակ առ ժամանակ դա փորձում են քողարկել և աշխարհին մոլորեցնելու համար խաղաղարար երևան` բայց դրանից իրական վիճակը չի փոխվում: Ապացույցը նկարագրված արարքներն են: Ներկայում էլ իրենց զավթողական ծրագրերն առաջ են տանում Հայաստանի նկատմամբ։
Հ.Գ. Կից Չարեքթարից տեսանյութն է, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանական զինված ուժերը կրակում քաղաքացիական տների վրա»։

Татоян: для азербайджанской стороны стратегическое значение имела изоляция Степанакерта
«Последнее мирное утро в Арцахе наступило два года назад. После девятимесячной блокады 19 сентября 2023 года в полдень Азербайджан начал широкомасштабное наступление по всем направлениям — Мартуни, Мартакерту, Аскерану и Степанакерту.
Прямой мишенью азербайджанских вооружённых сил стало мирное население: были блокированы межобщинные дороги, уничтожена жизненно важная инфраструктура, что вызвало панику и неуправляемую ситуацию.
Чтобы выжить, людям приходилось пешком проходить десятки километров, делая обходные пути. Азербайджанские военные превратили весь Арцах в тупик: не было топлива, невозможно было завести машины.
В результате двухдневных кровавых боевых действий, по официальным данным, мы потеряли 223 человека, из них не менее 21 гражданского лица, включая 5 детей, 244 получили ранения, около 20 числятся пропавшими без вести.
Однако катастрофа не ограничивается этими цифрами — Арцах (Нагорный Карабах) был обезлюден. Более 110 тысяч арцахцев покинули свою родину, лишившись даже возможности посетить могилы родных. Это следует рассматривать и в контексте насильственных выселений во время 44-дневной войны 2020 года; в данном случае число насильственно перемещённых лиц превышает 150 000.
Наше воспоминание о том дне не должно быть лишь эмоциональным. Мы обязаны сохранять все доказательства этнических чисток, над чем последовательно работает Центр права и справедливости «Татоян» фонд.
Факты, представленные в специальных докладах, показывают, что азербайджанские вооружённые нападения 19–20 сентября 2023 года против Нагорного Карабаха имели специально разработанную тактику.
В первую очередь был прерван контакт между оборонительными позициями и населёнными пунктами, чтобы армянские военнослужащие не могли предупредить жителей о нападениях Азербайджана.
Наступления начались 19 сентября около 12:30, при этом целенаправленно обстреливались и школы. Многие люди с утра отправились пешком за продуктами питания или другими предметами первой необходимости. Многие не могли найти своих членов семьи, в том числе детей.
Кроме того, азербайджанские вооружённые силы сразу уничтожили гражданские инфраструктуры и отрезали друг от друга 4 района Арцаха (Нагорного Карабаха) с их сёлами — Степанакерт, Мартуни, Аскеран и Мартакерт. Были перекрыты даже сельские и лесные дороги, которые могли дать шанс спасения гражданскому населению.
Для азербайджанской стороны стратегическое значение имела изоляция Степанакерта, потому что так они вызвали хаос, и власти Нагорного Карабаха не имели возможности управлять ситуацией.
Согласно одному факту, зафиксированному в материалах, 20 сентября дедушка вместе с зятьями, не зная, что азербайджанские военнослужащие заняли позиции возле Степанакерта, решил поехать в село Арав к внуку. В результате стрельбы машина превратилась в «решето», пожилой мужчина был убит, двое зятьёв — ранены. Отметим, что случай произошёл днём, при условиях ясной видимости.
Многочисленные подобные факты, вошедшие в доклад, включая сведения о пленении и обращении с гражданскими лицами, разрушают тезисы Азербайджана о том, что их действия не были направлены против мирного населения.
В основе всего этого лежит государственная политика Азербайджана — ненависть и расизм по отношению к армянам на этнической почве, которая всегда существовала. Азербайджанская власть никогда от неё не отказывалась.
Время от времени это пытаются прикрыть и представить себя миру миротворцами, чтобы ввести его в заблуждение, но реальная ситуация от этого не меняется. Доказательством являются описанные действия. И сейчас они продолжают продвигать свои захватнические планы в отношении Армении.
P.S. Прилагается видео из Чаректара, где видно, как азербайджанские вооружённые силы обстреливают жилые дома».