Վերահաստատում եմ ՀՀ-ի լիակատար աջակցությունը Մշտական արբիտրաժային դատարանի առաքելությանը և մանդատին. Միրզոյան
Սեպտեմբերի 18-ին Հաագայում՝ «Խաղաղության պալատում» տեղի է ունեցել Մշտական արբիտրաժային դատարանին ՀՀ անդամակցությանը նվիրված միջոցառում։
Միջոցառանը ներկա են գտնվել ՄՔԴ նախագահը, Նիդերլանդների արքունական, ԱԳՆ, Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության, Քարնեգի հիմնադրամի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Հաագայում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ։
Միջոցառմանը ելույթով հանդես են եկել նախարար Միրզոյանը, Դատարանի գլխավոր քարտուղարը, Դատարանի վարչական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար, Նիդերլանդներում Սլովակիայի դեսպանը։
Մշտական արբիտրաժային դատարանի գլխավոր քարտուղար Մարչին Չեպելակն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Դատարանին լիովին համահունչ է հավակնոտ քաղաքական տեսլականին, որը ժամանակակից փոխկապակցված գլոբալ տնտեսության պայմաններում առանձնակի կարևորություն է տալիս ներդրումային վեճերի կարգավորման արդյունավետ մեխանիզմներին, ինչպես նաև ազգային զարգացման նպատակների առաջմղմանը։
Դատարանի վարչական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Յուրայ Պոդբորսկին նշել է, որ Հայաստանի կողմից Դատարանի հիմնադիր կոնվենցիաների վավերացումը հստակորեն ցույց է տալիս, թե որքան կարևոր են բազակողմ քաղաքականությունը և վեճերի խաղաղ կարգավորումը Հայաստանի համար։
Միջոցառմանը տեղի ունեցել է Դատարանի վարչական խորհրդում ՀՀ ազգային աթոռի բացման արարողություն։
Գոյություն ունի ազգային աթոռների գեղեցիկ ավանդույթ. այդպիսի ազգային աթոռի իրավունքն ունի Մշտական արբիտրաժային դատարանի յուրաքանչյուր պայմանավորվող կողմ: Այս աթոռներից յուրաքանչյուրը, շնորհիվ յուրահատուկ փայտամշակման, վարպետության, նրբագեղ գործվածքների օգտագործման և հատուկ ասեղնագործության, արվեստի եզակի նմուշ է: Այս աթոռներից յուրաքանչյուրը կրում է Դատարանի անդամ պետության զինանշանը՝ խորհրդանշելով պետության ինքնիշխանությունը և այն պետությունների կենտրոնական դերը, որոնք հիմնել և կառավարում են դատարանը:
Նախարար Միրզոյանի խոսքն ամբողջությամբ ներկայացված է ստորև։
Վարչական խորհրդի հարգարժա՛ն նախագահ,
Մշտական արբիտրաժային դատարանի հարգարժա՛ն գլխավոր քարտուղար,
Հաճելի է և միաժամանակ պատիվ այսօր գտնվել այստեղ՝ Մշտական արբիտրաժային դատարանում։ Կցանկանայի խոսքս սկսել՝ անկեղծ երախտագիտություն հայտնելով մեր պատվիրակությանը ցուցաբերված ջերմ ընդունելության և Հայաստանի՝ Մշտական արբիտրաժային դատարանի հիմնադիր կոնվենցիաներին միանալու գործընթացում բաց ու կառուցողական երկխոսության համար: Նաև ցանկանում եմ մեր երախտագիտությունն արտահայտել Նիդերլանդների Թագավորությանը՝ թե՛ որպես Դատարանի հյուրընկալ երկիր, թե՛ որպես երկու կոնվենցիաների ավանդապահ՝ միջազգային իրավական ինստիտուտներին և ընդհանուր առմամբ իրավունքի գերակայությանը ցուցաբերած անսասան աջակցության համար։
Միանալով 1899 թ. և 1907 թ. Հաագայում կնքված Միջազգային վեճերի խաղաղ կարգավորման մասին կոնվենցիաներին՝ Հայաստանի Հանրապետությունը դարձավ Մշտական արբիտրաժային դատարանին անդամակցող 125-րդ երկիրը: Փոքր-ինչ խորհրդանշական է, որ Հայաստանը դարձավ 125-րդ անդամը այն փուլում, երբ Դատարանը անցյալ տարի նշեց արդարադատությանը և իրավունքի գերակայությանն իր ծառայության 125-ամյակը:
Որպես Դատարանին նոր անդամակցած պետություն՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը Դատարանի առաքելությանը, որն ուղղված է իրավունքի գերակայության ամրապնդմանը և միջազգային համագործակցության խթանմանը. արժեքներ, որոնք խորապես արմատավորված են Հայաստանի իրավական հանձնառություններում և միջազգային ձգտումներում։
Այսօր, երբ միջազգային համակարգը բախվում է աճող ճնշումների, մենք համոզված ենք, որ այնպիսի կառույցները, ինչպիսին է Մշտական արբիտրաժային դատարանն՝ իրենց չեզոքության, իրավական գերազանցության և կառուցողական երկխոսության երկարամյա ավանդույթներով, առավել կարևոր նշանակություն ունեն, քան երբևէ:
Պետությունների, պետական կառույցների, միջազգային կազմակերպությունների և մասնավոր հաստատությունների միջև վեճերի լուծման համար արբիտրաժի և այլ միջոցների խթանման գործում Դատարանի դերը և՛ պատմական է, և՛ ապագային ուղղված: Այն ծառայում է որպես առանցքային հարթակ՝ միջազգային իրավական նորմերի պահպանման և համագործակցության խթանման համար, որը հիմնված է իրավունքի գերակայության և փոխադարձ հարգանքի վրա։
Հայաստանը Մշտական արբիտրաժային դատարանի կոնվենցիաներին միանալը դիտարկում է իր ավելի լայն տեսլականի շրջանակներում՝ ուղղված միջազգային իրավունքի հիմքի վրա կառուցված համաշխարհային կարգի ամրապնդմանը և միջազգային հարաբերություններում արդարադատության պատշաճ տեղի ապահովմանը։ Մենք վստահ ենք, որ միջազգային իրավական զարգացումներին մեր ներգրավվածությունը խորացնելու միջոցով մենք ամրապնդում ենք միջազգային իրավական համակարգին արդյունավետորեն նպաստելու մեր կարողությունը։ Այդ նույն ընկալմամբ անցյալ տարի Հայաստանի Հանրապետությունը միացավ Հռոմի կանոնադրությանը՝ դառնալով 124-րդ ստորագրող երկիրը։
Դատարանին միանալու Հայաստանի որոշումն արտացոլում է նաև մեր ազգային փորձը: Մենք թերևս շատերից ավելի լավ գիտենք վեճերի լուծման անաչառ մեխանիզմների կարևորությունը, որտեղ իրավունքը գերակայում է ուժին, իսկ երկխոսությունը՝ հարկադրանքին: Հենց այս ոգով է Հայաստանը դիտարկում Մշտական արբիտրաժային դատարանը որպես կամուրջ դեպի ավելի արդար և խաղաղ ապագա:
Այս համայնքին միանալն ամրապնդում է Հայաստանի ներդրումային միջավայրն՝ ապահովելով լրացուցիչ իրավական երաշխիքներ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը գիտակցում է, որ ժամանակակից ներդրումային միջավայրը հիմնված է ոչ միայն համարձակ գաղափարների և տնտեսական հնարավորությունների վրա, այլև վստահության, և որ պետական քաղաքականությունը պետք է հետևողականորեն ուղղված լինի հուսալի և ներդրումների համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծմանը, որտեղ վեճերը չեն խոչընդոտում համագործակցությանն, այլ հասցեագրվում են փոխադարձ վստահության և պրոֆեսիոնալիզմի ոգով:
Նշելով այս կարևոր հանգրվանը՝ ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի լիակատար աջակցությունը Դատարանի առաքելությանը և մանդատին: Մենք, որպես հանձնառու գործընկեր, պատրաստ ենք մեր ներդրումն ունենալ միջազգային իրավունքի միջոցով վեճերի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ընդհանուր նպատակի առաջմղման գործում:

В Гааге состоялось мероприятие, посвященное вступлению Армении в Постоянный арбитражный суд
Во Дворце мира в Гааге 18 сентября состоялось мероприятие, посвященное вступлению Армении в Постоянный арбитражный суд.
Как сообщает МИД Армении, в мероприятии приняли участие президент МУС, представители Королевского суда Нидерландов, МИД, Организации по запрещению химического оружия, Фонда Карнеги, а также главы дипломатических миссий, аккредитованных в Гааге.
На мероприятии выступили министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, генеральный секретарь Суда, исполняющий обязанности председателя административного совета Суда и посол Словакии в Нидерландах.
В своем выступлении генеральный секретарь Постоянного арбитражного суда Марчин Чепелак отметил, что членство Армении в Суде полностью соответствует амбициозному политическому видению, которое придает особое значение эффективным механизмам урегулирования инвестиционных споров в условиях современной взаимосвязанной глобальной экономики, а также содействию продвижению целей национального развития.
Исполняющий обязанности председателя административного совета Суда Юрай Подборски отметил, что ратификация Арменией учредительных конвенций Суда наглядно демонстрирует, насколько важны для Армении многосторонность и мирное урегулирование споров.
Мероприятие сопровождалось церемонией инаугурации национального председателя РА в административном совете Суда.
Существует прекрасная традиция национальных председателей: каждая договаривающаяся сторона Постоянной палаты третейского суда имеет право на национальное кресло. Каждое из этих кресел, благодаря уникальной обработке дерева, мастерству исполнения, использованию изысканных тканей и особой вышивке, является уникальным произведением искусства. На каждом из этих стульев изображён герб государства – члена Суда, символизирующий суверенитет государства и центральную роль государств, учредивших Суд и управляющих им.
Ниже приводим полный текст речи главы МИД РА Арарата Мирзояна.
«Уважаемый Председатель Административного совета, Уважаемый Генеральный секретарь Постоянного арбитражного Суда, Уважаемые коллеги, Дамы и господа!
Для меня большая честь и удовольствие присутствовать сегодня здесь, в Постоянном арбитражном суде. Прежде всего я хотел бы выразить искреннюю благодарность за тёплый приём, оказанный нашей делегации, и за открытый и конструктивный диалог в ходе процесса присоединения Армении к учредительным конвенциям Постоянного арбитражного суда. Я также хотел бы выразить нашу признательность Королевству Нидерландов, как государству, принимающему Суд, и как хранителю обеих Конвенций, за его неизменную поддержку международных правовых институтов и верховенства права в целом. Присоединившись в 1899 году к Гаагским конвенциям о мирном разрешении международных споров 1907 года, Республика Армения стала 125-м членом Постоянной палаты третейского суда. Символично, что Армения стала 125-м членом в то время, когда Палата отмечала 125-летие. своей службы правосудию и верховенству права в прошлом году.
Присоединившись к подписанным в Гааге в 1899 и 1907гг. конвенциям о мирном урегулировании Международных споров, Республика Армения стала 125-ой страной-чоеном Постоянного арбитражного суда. Несколько символично, что Армения стала 125-м членом в то время, когда в прошлом году Суд отмечал 125-летие своего служения правосудию и верховенству права.
Став новым членом Суда, Армения подтверждает свою приверженность миссии Суда по укреплению верховенства права и содействию международному сотрудничеству – ценностям, которые глубоко укоренены в правовых обязательствах и международных устремлениях Армении.
Став новым государством-членом Суда, Армения подтверждает свою приверженность миссии Суда по укреплению верховенства права и развитию международного сотрудничества – ценностям, которые глубоко укоренены в правовых обязательствах и международных устремлениях Армении.
Сегодня, когда международная система сталкивается с растущим давлением, мы убеждены, что такие институты, как Постоянный арбитражный суд, с их давними традициями нейтралитета, юридического совершенства и конструктивного диалога, важны как никогда.
Роль Суда в развитии арбитража и других средств разрешения споров между государствами, государственными образованиями, международными организациями и частными учреждениями является как исторической, так и перспективной. Суд служит ключевой платформой для соблюдения международно-правовых норм и развития сотрудничества, основанного на верховенстве права и взаимном уважении.
Армения рассматривает присоединение к конвенциям Постоянного арбитражного суда как часть своего более широкого видения укрепления мирового порядка, основанного на международном праве, и обеспечения надлежащего места правосудия в международных отношениях. Мы уверены, что, углубляя наше участие в развитии международного права, мы укрепляем нашу способность вносить эффективный вклад в международную правовую систему. Исходя из этого же понимания, в прошлом году Республика Армения присоединилась к Римскому статуту, став 124-й страной, подписавшей его.
Решение Армении присоединиться к Суду также отражает наш национальный опыт. Мы, пожалуй, лучше, чем кто-либо другой, знаем важность беспристрастных механизмов разрешения споров, где право преобладает над силой, а диалог – над принуждением. Именно в этом духе Армения рассматривает Постоянный арбитражный суда как мост к более справедливому и мирному будущему.
Вступление в это сообщество укрепляет инвестиционный климат Армении, предоставляя дополнительные правовые гарантии. Правительство Республики Армения признаёт, что современный инвестиционный климат основан не только на смелых идеях и экономических возможностях, но и на доверии, и что государственная политика должна быть последовательно направлена на создание надёжной и благоприятной для инвестиций среды, где споры не препятствуют сотрудничеству, а решаются в духе взаимного доверия и профессионализма.
Ваши Превосходительства,
Отмечая эту важную веху, хотел бы подтвердить полную поддержку Арменией миссии и мандата Суда. Как преданный партнёр, мы готовы внести свой вклад в достижение общей цели – мирного урегулирования споров посредством международного права.
В заключение хотел бы подчеркнуть, что членство Армении – это обязательство и обещание активно сотрудничать со всеми государствами-членами, Судом и всем международным сообществом, чтобы сделать диалог, право и мир основами нашего общего будущего».