Արցախում զոհված 66 քաղաքացիների աճյուններն արտաշիրիմելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն եղել է, բայց հարցը դեռ լուծված չէ
19/09/2025 11:32
Բռնի տեղահանումից հետո հարց ենք բարձրացրել վերջին ագրեսիայի հետևանքով զոհված և Արցախում հուղարկավորված մեր 66 քաղաքացիների աճյուններն արտաշիրիմելու, ՀՀ տեղափոխելու և «Եռաբլուրում» վերահուղարկավորելու վերաբերյալ, լրագրողներին ասաց Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը։
«Հարցը բարձրացրել ենք Հայաստանի իշխանությունների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների մոտ։ Ստացել ենք նախնական համաձայնություն, ցավոք, մինչ օրս այդ գործընթացը տեղի չի ունեցել։ Այդ համաձայնությունը կայացվել է Հայաստան տեղափոխվելուց ամիսներ հետո»,-ասաց Սամվել Շահրամանյանը։

Была достигнута договорённость о перезахоронении останков 66 граждан, погибших в Арцахе, но вопрос до сих пор остаётся нерешённым — Самвел Шахраманян
19/09/2025 12:18
После насильственного выселения был поднят вопрос о перезахоронении останков 66 наших соотечественников, погибших в результате последней агрессии и похороненных в Арцахе. Об этом в беседе с журналистами в «Ераблуре» заявил президент Арцаха Самвел Шахраманян.
«Мы подняли этот вопрос перед властями Армении, а также перед представителями Азербайджана. Получили предварительное согласие, однако, к сожалению, этот процесс до сих пор не реализован. Согласие было достигнуто уже спустя несколько месяцев после нашего прибытия в Армению», — отметил Шахраманян.