Հայաստանի վրա կապված հազարամյա անեծքը քանդել ենք. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Ամբողջացնելու կարիք կա, թե ինչու եմ այսօր խաղաղության բերկրանք ապրելով՝  2019թ-ին հայտարարել «Արցախը Հայաստան է և վերջ». «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 7-րդ համաժողովի իր ելույթում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Բացատրությունը շատ կոնկրետ է. մի պարզ պատճառով՝ հայրենսիրության պատճառով, որովհետև հայրենասեր եմ եղել։  Հիմա էլ նույնքան հայրենասեր եմ։ Պատճառը հայրենասիրության մոդելն է։ Հիմա ես հայրենասեր եմ Հայաստանը սնուցող մայրերի հանձնարարած հայրենասիրության մոդելով։ 2019-ին հայրենասեր էի այդ պահին Հայաստանում առկա հայրենասիրության միակ մոդելով»,-ասաց նա և ինքն էլ հարց ուղղեց. «Բայց ո՞վ է հանձնարարել այդ հայրենասիրության մոդելը, ո՞նց է ձևավորվել այն։ Այդ մոդելը Ստալինի, Խրուշչովի, Բրեժնևի հանձնարարած հայրենասիրության մոդելն էր։ Մինչև իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը՝ Հայաստանում գոյություն ունեցած հայրենասիրության մոդելը մեծամասամբ հենվել է 1940-80-ականներին ձևավորված գրքերի, երգերի վրա»։
Փաշինյանը նշեց, որ իրենք այսօր պետականությունն անհնարին դարձնող հանգույցն են քանդել, ինչի համար էլ իրենց մեղադրում են։ Նա նշեց, որ Հայաստանում երբեք այս ծավալի շինարարություն չի եղել, բայց իրենց մեղադրում են քանդելու մեջ։
«Ինչո՞ւ․ որովհետև մենք քանդել ենք Հայաստանի վրա կապված հազարամյա անեծքը, որը մեզ թույլ չէր տալիս ունենալ իրապես անկախ, իրապես ինքնիշխան պետություն: Մենք քանդել ենք այդ անեծքը»,- նշեց նա։

Пашинян: «Мы разрушили тысячелетнее проклятие, наложенное на Армению» (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян в ходе выступления на 7-м съезде партии «Гражданский договор» вновь затронул тему мирного процесса, объяснив, почему в 2019 году произнёс ставшую резонансной фразу: «Арцах — это Армения, и точка».
«Сегодня, переживая радость мира, я должен завершить объяснение того, почему тогда сделал это заявление. Ответ очень конкретен: по простой причине — из-за патриотизма. Я был патриотом тогда, и остаюсь им сейчас. Разница лишь в модели патриотизма. Сегодня я патриот по модели, переданной нам армянскими матерями, питающими Армению. А в 2019 году я был патриотом, руководствуясь единственной на тот момент моделью патриотизма, существовавшей в стране», — отметил Пашинян.
Премьер-министр поставил риторический вопрос:
«Но кто навязал эту модель патриотизма? Как она сформировалась? Это была модель, продиктованная Сталиным, Хрущёвым, Брежневым. До появления подлинной идеологии армянской государственности патриотизм в Армении в основном основывался на книгах и песнях, сформированных в 1940–1980-х годах».
Пашинян подчеркнул, что его команда разобрала ключевой «узел», который, по его словам, делал невозможным существование полноценной государственности в Армении. И именно за это, по его мнению, их сегодня критикуют:
«Никогда в Армении не велось строительство в таких масштабах, как сейчас, но нас всё равно обвиняют в разрушении. Почему? Потому что мы разрушили тысячелетнее проклятие, наложенное на Армению, которое не давало нам возможности иметь по-настоящему независимое и суверенное государство. Мы разрушили это проклятие», — заявил он.