Խոստանում ենք չպաշտպանվել վաղեմության ժամկետով` պայմանով, որ կողմը չի առարկելու դատական նիստերի ուղիղ հեռարձակման դեմ
22/09/2025 19:11
Փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը գրել է․
«Մի քանի օր առաջ մամուլից տեղեկացա, որ մամուլի խոսնակի պնդմամբ` Անահիտ Ավանեսյանը հայց չի ներկայացրել Բագրատ Սրբազանի դեմ՝ վաղեմության ժամկետի պատճառով . «Հայցը պատրաստ էր, նախատեսվել է ուղարկել դատարան, սակայն հասկանալով, որ վաղեմության ժամկետի հետ կապված հետ էր վերադարձվելու, չենք ցանկացել ավելորդ ծանրաբեռնել դատական համակարգը` նաև դրսևորելով իրավահարգություն»:
Իհարկե, այդպիսի խոստում տալու պահին գոնե իրավաբանի համար պետք է պարզ լիներ, որ վաղեմության ժամկետի խնդիր կա:
Քննարկելով Բագրատ Սրբազանի հետ`առաջարկում ենք արդեն պատրաստ հայցը ներկայացնել դատարան և խոստանում ենք չպաշտպանվել վաղեմության ժամկետով` պայմանով, որ կողմը չի առարկելու դատական նիստերի ուղիղ հեռարձակման դեմ»:

Обещаем не ссылаться на истечение срока давности — при условии, что сторона не будет возражать против прямой трансляции судебных заседаний — адвокат
22/09/2025 19:42
Адвокат Ованнес Худоян написал:
«Несколько дней назад из прессы я узнал, что, по утверждению пресс-секретаря, Анаит Аванесян не подала иск против архиепископа Баграта из-за истечения срока давности. Якобы: "Иск был готов и планировался к подаче в суд, однако, понимая, что он будет возвращён по причине истечения срока давности, мы не захотели дополнительно нагружать судебную систему, проявив также уважение к закону”.
Разумеется, в момент дачи такого обещания юристу, по крайней мере, должно было быть очевидно наличие проблемы со сроками давности.
Обсудив это с архиепископом Багратом, мы предлагаем подать уже готовый иск в суд и, со своей стороны, обещаем не использовать в качестве защиты истечение срока давности — при условии, что другая сторона не будет возражать против прямой трансляции судебных заседаний».