Հայաստանի պետական պարտքն աճել է
Հայաստանի պետական պարտքն այս տարվա առաջին կիսամյակում դրամային արտահայտությամբ կազմել է 5 տրլն 323 մլրդ դրամ, իսկ դոլարային արտահայտությամբ՝ 13 մլրդ 852 մլն դոլար, ԱԺ-ում այս մասին հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
«Պետական պարտքը 2025թ առաջին կիսամյակում աճել է 4.5 տոկոսով, իսկ ԱՄՆ դոլարով արտահայտված՝ 7.9 տոկոսով»,- նշեց նա:
Դրամային արտահայտությամբ՝ կառավարության պարտքն աճել է 4.8 տոկոսով, իսկ Կենտրոնական բանկի պարտքը նվազել է 2.2 տոկոսով:
Նախարարի խոսքով՝ նոմինալ առումով պետական պարտքը դրամով կազմել է 5 տրլն 323 մլրդ դրամ, իսկ դոլարային արտահայտությամբ՝ 13 մլրդ 852 մլն դոլար:
Ներքին պարտքը շարունակում է ավելի բարձր լինել, քան արտաքին պարտքը՝ հասնելով 52 տոկոսի: Դրամային պարտքը կազմում է 51 տոկոս՝ արտարժութային պարտքի 49 տոկոսի համեմատ:

Государственный долг Армении продолжает расти
В первом полугодии 2025 года государственный долг Армении составил 5 трлн 323 млрд драмов (в долларовом эквиваленте — 13 млрд 852 млн долларов). Об этом в парламенте заявил министр финансов Армении Ваге Ованнисян.
«Государственный долг вырос на 4,5% по сравнению с началом года, а в долларовом выражении — на 7,9%», — отметил министр.
По его словам, долг правительства увеличился на 4,8%, в то время как задолженность Центрального банка сократилась на 2,2%.
Министр также сообщил, что внутренний долг продолжает превышать внешний, составив 52% от общего объема. По валютной структуре — 51% долга номинировано в драмах, 49% — в иностранной валюте.