Արցախյան պատերազմի մասնակիցները վերադարձնում են մեդալները
Արցախյան պատերազմի մի քանի մասնակիցներ հայտարարել են, որ վերադարձնում են հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար ստացած պարգևները՝ մեդալները, և բոլորին կոչ են անում սեպտեմբերի 25-ին հավաքվել կառավարության շենքի դիմաց։
Նախաձեռնության հեղինակն Արմեն Պետրոսյանն է, ով 2012թ.-ից տարբեր պարգևներ է ստացել սխրանքների համար, ով նաև 44-օրյա պատերազմին մասնակցելու համար պարգևատրվել է Մարտական խաչ 2-րդ աստիճանով։
Նա մասնավորապես գրել է. «Կոչ եմ անում իմ մարտական ընկերներին և պատերազմի բոլոր այն մասնակիցներին, ովքեր հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար պարգևատրվել են։
Յուրաքանչյուր շքանշան, յուրաքանչյուր մեդալ, որը տրվել է մարտական առաջադրանք կատարելու, խիզախություն և նվիրվածություն ցուցաբերելու համար, իր խորքում կրել է ազատագրական պայքարի և Արցախյան շարժման ոգին։ Բայց այսօր, երբ իշխանությունը հրաժարվել է ազգային-ազատագրական պայքարից և անգամ ինքնորոշման իրավունքից, այդ պարգևները կորցրել են իրենց բովանդակությունը։ Այդ շքանշաններն ու պարգևատրումները ոչ միայն արժեզրկվել են, այլև դարձել են ամենօրյա ինքնախաբեության խորհրդանիշ։ Մենք պարգևատրվել ենք մի բանի համար, որն այսօրվա իշխանության համար համարվել է «սխալ» ու «մոլորություն»։
Հրաժարվում եմ բոլոր մեդալներից և շքանշաններից: Սա իմ քայլն է՝ ինքնությունը քայքայող համակարգի դեմ։
Կոչ եմ անում բոլոր նրանց, ովքեր իրենց խիզախությամբ ու արիությամբ արժանացել են պարգևի, ևս մեկ անգամ ապացուցել իրենց վճռականությունը՝ հրաժարվելով այդ պարգևներից։ Ցույց տվեք, որ մենք պատրաստ ենք նորից հանուն բարձրագույն արժեքների՝ արդարության, ազատության և արժանապատվության համար ոտքի կանգնելու:
Անդրանիկ Օզանյան գերատեսչական մեդալ - պարգևատրվել եմ 2012 թ-ին՝ հակառակորդի սպային խոցելու համար:
Դրաստամատ Կանայան գերատեսչական մեդալ - պարգևատրվել եմ 2016-ին՝ Ապրիլյան պատերազմին մասնակցելու համար:

Участники Арцахской войны возвращают боевые награды
Несколько участников Арцахской войны заявили о своём намерении вернуть государственные награды и медали, полученные за службу Родине. Они также призвали всех желающих собраться 25 сентября у здания правительства в Ереване.
Автором инициативы является Армен Петросян, награждённый с 2012 года рядом медалей за проявленные заслуги, в том числе орденом «Боевой крест II степени» за участие в 44-дневной войне.
В своём заявлении он, в частности, написал:
«Призываю всех своих боевых товарищей и всех участников войны, которые были награждены за заслуги перед Родиной.
Каждая медаль, каждый орден, вручённый за выполнение боевого задания, проявленное мужество и преданность, по сути, нес в себе дух Освободительной борьбы и Арцахского движения. Но сегодня, когда власти отказались от национально-освободительной борьбы и даже от права на самоопределение, эти награды утратили своё содержание.
Эти медали и ордена не только обесценились, но и превратились в символ повседневного самообмана. Нас наградили за то, что нынешняя власть считает "ошибкой" и "заблуждением".
Я отказываюсь от всех медалей и орденов. Это мой шаг против системы, разрушающей нашу идентичность.
Призываю всех, кто заслужил награды своей отвагой и храбростью, ещё раз доказать свою решимость — отказом от этих наград. Покажите, что мы снова готовы встать на защиту высших ценностей — справедливости, свободы и достоинства».
Армен Петросян также перечислил полученные награды:
Ведомственная медаль имени Андраника Озаняна — награждён в 2012 году за нейтрализацию офицера противника.
Ведомственная медаль имени Драстамата Канаяна — награждён в 2016 году за участие в Апрельской войне.