ԱԳ փոխնախարարը վերահաստատել է ՀՀ պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու միջազգային գործընկերների հետ մարդու իրավունքների ամրապնդման ուղղությամբ
Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել «Մարդու իրավունքների խթանումը և պաշտպանությունը ՄԱԿ80 բարեփոխումների շրջանակներում» խորագրով նախարարական փակ կլոր-սեղան քննարկմանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջնային դերը ՄԱԿ համակարգում՝ որպես խաղաղության, անվտանգության և զարգացման ոլորտներում առաջընթացի գրավական: Կարևորելով վաղ նախազգուշացման և կանխարգելման մեխանիզմների ամրապդնումը՝ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է մարդու իրավունքների խախտումների հասցեագրման և խոցելի խմբերի պաշտպանության հարցում կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությունը:
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը կարևորել է նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ֆինանսավորման անհրաժեշտությունը՝ ուղղված խախտումներին արագ արձագանքմանն ու հետագա ճգնաժամերի կանխմանը, ինչպես նաև հաշվետվողականության ու արդարության ապահովմանը։
ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է ՀՀ պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու միջազգային գործընկերների հետ մարդու իրավունքների ամրապնդման ուղղությամբ:

Замглавы МИД Армении заявил в ООН о необходимости борьбы с нарушениями прав человека и защиты уязвимых групп
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян 22 сентября в Нью-Йорке, в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, принял участие и выступил с речью на закрытом министерском круглом столе на тему «Поощрение и защита прав человека в рамках реформ ООН-80». Об этом сообщили в МИД.
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения подчеркнул первостепенную роль защиты прав человека в системе ООН как залога прогресса в области мира, безопасности и развития. Подчеркнув важность укрепления механизмов раннего предупреждения и предотвращения нарушений, заместитель министра иностранных дел подчеркнул необходимость развития потенциала в области борьбы с нарушениями прав человека и защиты уязвимых групп.
Роберт Абисогомонян также подчеркнул необходимость финансирования защиты прав человека, направленного на оперативное реагирование на нарушения и предотвращение будущих кризисов, а также на обеспечение подотчетности и справедливости.
Заместитель министра иностранных дел подтвердил готовность Республики Армения к сотрудничеству с международными партнерами в деле укрепления прав человека.