Հայաստանի Սահմանադրությունը և իրավակարգը ատելի են մեր ժողովրդի համար. Փաշինյան (Տեսանյութ)
ՀՀ-ում դատական իշխանությունը ոչ միայն չի բխում ժողովրդից, այլև ընդհանրապես կտրված է ժողովրդից, Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ նոր Սահմանադրության համատեքստում որոշակի փոփոխություններ ու առաջարկներ են գեներացվում, որոնք այդ խնդիրը լրջորեն պետք է լուծեն։
«Քանի դեռ մենք այս հարցը չենք լուծել, ֆունդամենտալ շատ հարցեր չենք լուծելու։ 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո այն փաստից, որ իշխանությունը հայտարարել է՝ ես գործ չունեմ դատական համակարգի հետ, Հայաստանում և Հայաստանի տարածքից դուրս բազմաթիվ ձեռքեր շփվել են։ Ասել են՝ էս ինչ լավ է, Հայաստանի իշխանությունն ասել է՝ ես գործ չունեմ դատական համակարգի հետ, հիմա մենք գործ ունենք դատական համակարգի հետ։
Եվ ես ասում եմ՝ այո՛, բազմաթիվ որոշումներ թելադրվել են տարբեր շրջանակների կողմից, այդ թվում՝ Հայաստանից դուրս գտնվող։ Դա մեր պատկերացրած հիբրիդային պայքարի մեթոդներից մեկն է։ Եվ էն ռեֆորմը, որը պետք է անենք, նոր Սահմանադրության ընդունումն է, որը, ի դեպ, օրգանական կապ պետք է ստեղծի ժողովրդի եւ իրավակարգի միջև։ 1995 թվականից սկսած՝ ոչ մի սահմանադրական հանրաքվեում ժողովրդի 50+1 տոկոսը չի գնացել և Սահմանադրության օգտին չի քվեարկել։
Հայաստանում հաստատված իրավակարգը ժողովուրդն իրենը չի համարում։ Այսօրվա Հայաստանի Սահմանադրությունը և իրավակարգը նույնքան ատելի են մեր ժողովրդի համար, ինչքան ատելի են եղել նախկիններում։ Այն ժամանակ էլ, հիմա էլ ժողովուրդը համարում է, որ ինչ-որ մարդկանց խումբ իրեն պարտադրել է այդ իրավակարգը»,- նշեց նա։

Конституция и правовой порядок в Армении вызывают отвращение у народа — Пашинян (видео)
Выступая на Армянском форуме демократии, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что судебная власть в Армении «не только не исходит от народа, но и полностью оторвана от него».
По его словам, в контексте подготовки новой Конституции разрабатываются конкретные предложения и подходы, которые должны всерьёз решить эту проблему.
«Пока мы не решим этот вопрос, мы не сможем решить и множество других фундаментальных проблем. После революции 2018 года, когда власти заявили: "Мы не вмешиваемся в работу судебной системы", — от радости многие пожали друг другу руки как в Армении, так и за её пределами. Сказали: "Как хорошо, власти Армении дистанцировались от суда — теперь мы займёмся судебной системой сами"».
Да, я утверждаю: множество судебных решений были продиктованы различными кругами, в том числе — находящимися за пределами Армении. Это один из методов той гибридной борьбы, которую мы наблюдаем.
Единственная реформа, способная изменить ситуацию, — это принятие новой Конституции, которая, кстати, должна органически связать народ с системой правопорядка. Начиная с 1995 года, ни на одном референдуме по Конституции более 50% граждан не участвовали в голосовании "за". Это значит, что установленный в Армении правовой порядок народ не считает своим.
И нынешняя Конституция, и существующий правовой порядок вызывают у народа такое же отторжение, как и при прежних властях. Тогда и сейчас народ считает, что определённая группа лиц навязала ему этот правовой порядок», — отметил Пашинян.