Ի միջի այլոց, ի՞նչ իրավական ակտով են ՀՀ վարչապետի կայքից հեռացվել Արցախում 2019 և 2020 թթ․ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած պաշտոնական հայտարարությունները
23/09/2025 21:12
«Անկախ լրագրող Նիկոլ Փաշինյանը (ենթադրվում է՝ Ադրբեջանի խնդրանքով) հարց է ուղղել ՀՀ առաջին նախագահին․ «Ի՞նչ իրավական ակտով էր թույլ տրվել Ալմա Աթայի հռչակագրի ընդունումից և վավերացումից հետո ՀՀ 18 տարեկան զինվորներին տեղակայել ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս»։
Այս հարցի պատասխանը ստանալու համար ճիշտ կանի՝ դիմի ԵԱՀԿ ՄԽ՝ որպես հակամարտության կարգավորման միակ միաջազգային ձևաչափի։ Արցախյան հակամարտության կարգավորման ողջ ընթացքում ԵԱՀԿ ՄԽ-ն, խորապես տիրապետելով հակամարտության պատմությանն ու էությանը, երբեք չի բարձրացրել այդ հարցը և որևէ կերպ այն չի համարել խնդրահարույց։
Հ․Գ․
Ի միջի այլոց, ի՞նչ իրավական ակտով են ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքից հեռացվել 2019 թ․ մարտին Ստեփանակերտում Բակո Սահակյանի հետ հանդիպման ժամանակ, 2019 թ․ օգոստոսին՝ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում և 2020 թ․ մայիսին՝ Շուշիում Արցախի նախագահի երդմնակալության ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած պաշտոնական հայտարարությունները։ Այլապես վերոնշյալ հարցը չէր առաջանա։
Պետք չէ վախենալ Ադրբեջանից  ու ջնջել Արցախի հետ կապված ամեն ինչ․ չէ՞ որ 2025 թ․ օգոստոսի 8-ից հետո Կամբոջայի և Հայաստանի միջև արդեն խաղաղություն է հաստատվել»։

Кстати, каким правовым актом с официального сайта премьер-министра Республики Армения были удалены официальные заявления Никола Пашиняна, сделанные в Арцахе в 2019 и 2020 годах?
23/09/2025 22:12
Член Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян написал:
«Независимый журналист Никол Пашинян (предположительно — по просьбе Азербайджана) задал первый вопрос первому президенту Армении:
"На основании какого правового акта после принятия и ратификации Алма-Атинской декларации 18-летние солдаты Республики Армения были размещены за пределами международно признанной территории Армении?"
Чтобы получить ответ на этот вопрос, ему следовало бы обратиться к Минской группе ОБСЕ — как к единственному международному формату урегулирования конфликта. На протяжении всего процесса урегулирования карабахского конфликта Минская группа ОБСЕ, глубоко зная суть и историю вопроса, никогда не поднимала этот вопрос и ни в какой форме не рассматривала его как проблематичный.
Кстати, на основании какого правового акта с официального сайта премьер-министра Армении были удалены официальные заявления Никола Пашиняна, сделанные в марте 2019 года в Степанакерте на встрече с Бако Саакяном, в августе 2019 года на площади Возрождения в Степанакерте и в мае 2020 года в Шуши на церемонии инаугурации президента Арцаха?
Иначе бы не возник и вышеупомянутый вопрос.
Не стоит бояться Азербайджана и стирать всё, что связано с Арцахом. Разве не установлен уже мир между Камбоджей и Арменией с 8 августа 2025 года?»